کدخبر: 733 یکشنبه، 31 مرداد 1400 - 22:28 733 پرینت خبر
فریدون عباسی دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

محرابیان توان استفاده از بخش خصوصی صنعت آب و برق را دارد

image

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر پیشنهادی نیرو، درک این موضوع را دارد که در صورت اخذ رای اعتماد از خانه ملت، در وزرات نیرو سیاست گر و تنظیم گر باشد و در عین حال از توان بخش خصوصی برای انجام فعالیت های مربوط به توسعه زیرساخت های حوزه آب و برق استفاده کند.

به گزارش روشنای راه، " فریدون عباسی دوانی" درباره چالش های وزارت نیرو و کارهای که باید در دولت سیزدهم در این حوزه انجام شود، خاطرنشان ساخت: به اندازه مصرف عادی کشور، نیروگاه نصب شده داریم، اما با توجه به خشکسالی و عدم تعادلی که ایجاد شده، یک الی دو سال است که با کمبود برق مواجه شده ایم لذا از وزیر نیرو دولت سیزدهم می خواهیم تا به سرانجام رسیدن برنامه ها، نسبت به واردات برق از کشورهای همسایه قبل از تابستان سال آینده اقدام کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: برای آنکه نیروگاه جدید ساخته شود و بتوان از تمام ظرفیت ها برای  تولید برق استفاده کرد راهکار فوری آن مذاکره با کشورهای همسایه برای خرید برق در زمان پیک مصرف کشور است؛ در همین راستا وزارت نیرو باید با همکاری بخش خصوصی نسبت به تولید برق هسته ای، ایجاد نیروگاه و استفاده از انرژی های تجدید پذیر برنامه ریزی کند.
وی ادامه داد: تا زمانی که پروژه های مربوط به نیروگاه سازی به سرانجام برسد می توان به مدت سه ماه( در تابستان) مازاد برق کشورهای همسایه را خریداری کرد و در این میان با اعمال سیاست های تشویقی، بخش خصوصی را تشویق به افزایش راندمان تولید نیروگاه ها کرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در موضوع آب و فعالیت های که در این بخش باید انجام شود، افزود: با استفاده از آب شیرین کن ها در نوار ساحلی کشور می توان تولید، اشتغال و امنیت مضاعف را به سمت جنوب سواحل عمان و خلیج فارس برد.

وی گفت: بیکاری باعث شده که در برخی از شهرها شاهد بحران اجتماعی باشیم لذا برای جلوگیری از کوچ مردم، رفاه هموطنان و رونق متوازن کشور، باید جمعیت را به سمت دریا و آب هدایت کرد و قطعا این امر زمانی محقق خواهد شد که وزارت نیرو با همکاری بخش های مختلف بتواند آب شیرین را در اختیار مردم بگذارد.
عباسی دوانی ادامه داد: کارنامه کاری علی اکبر محرابیان؛ وزیر پیشنهادی نیرو در وزارت صنایع و معادن بسیار خوب بوده است و حتی می توان گفت که وی در حوزه های صنعت و معدن به جهت تخصص و آشنایی با امور، دکتری دارد.
عباسی دوانی با تاکید بر اینکه مدرک تحصیلی وزیر پیشنهادی در حوزه عمران است و این امر نقطع قوتی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی نیرو به جهت آشنایی مناسب با حوزه صنعت و انجام طرح های ملی مهر ماندگار، توان تجزیه و تحلیل امور صنعتی و تخصصی را دارد و می تواند با استفاده از نیروهای متخصص، مسولیت هایی که به وی در وزارت نیرو (در صورت راخذ رای اعتماد) واگذار خواهد شد را با موفقیت به سرانجام برساند.
وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی نیرو ساختارها را به خوبی می شناسد، افزود: وزارت نیرو با حضور علی اکبر محرابیان می تواند به موفقیت های خوبی برسد و بیش از گذشته از توان مهندسی بدنه وزارتخانه بهره ببرد.

علی اکبر محرابیان در سال ۱۳۴۸ به دنیا آمده و مدرک مهندسی عمران خود را از دانشگاه علم و صنعت اخذ کرده است. وی در سال ۱۳۸۶ (دولت نهم) بعد از برکناری علیرضا طهماسبی، سرپرست و سپس، وزیر صنایع و معادن شد.

محرابیان در شهریور ۱۳۸۸ به کابینه دولت دهم نیز با عنوان وزیر صنایع و معادن راه یافت و تا سال ۱۳۹۰ که این وزارتخانه با وزارت بازرگانی ادغام شد، عهده دار این مسئولیت بود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز