سرویس یادداشت
img

«عملنکرد» شهردار و مدیران فعلی؛ مورد سوال قرار گیرد

اکنون که شورای شهرکرج طرح تحقیق و تفحص از قراردادهای شهرداری را در دست اجرا دارد یقینا بهتر بود بصورت کلی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری کرج انجام می شد.

img

ترم زندگی بی مشروطی...

هویت دانشگاه و دانشجو، تحلیل، نقد و مطالبه‌گری است. نقد حکومت و حاکمیت به معنای براندازی نیست، بلکه می‌تواند تقویت‌کننده حاکمیت باشد. اگر دانشگاه نقد نکند و جنبش دانشجویی نقد را از خود دور کند، از هویت خودش دور می‌شود.

img

شهردار کرج استیضاح می شود؟!

همانگونه که قبلا وعده کرده بودیم بنا نداریم از تسامح و مدارا در برابر سو مدیریت ها ناکارآمدی ها و کاستی ها در حوزه شهری آنچنان متاثر باشیم و از همین رو تلاش می کنیم که به یکی از محوری ترین و مهم ترین مشکلات شهر کرج یعنی مدیریت شهری کرج پرداخته و نقش هر یک از عناصر آن را به دقت و تا حد امکان مورد بررسی قرار داده و به آگاهی مخاطبان محترم برسانیم.

img

شهردار کرج در یک بام و دو هوا

بررسی عملکرد شهردار کرج و قضاوت در مورد آن از مباحث روز محافل مختلف در شهر کرج است و هر کس به فراخور دیدگاه و اندیشه خود به تحلیل آن می پردازد، عده ای به جهت گره خوردن منافع مالی شان و مدیریتشان با ادامه کار شهردار او را موفق قلمداد کرده و عده دیگر به دلیل ضعف عملکرد شهردار به انتقاد از وی می پردازند و البته در این میان یاوه گویان و قلم به مزدانی نیز هستند که تنها به خاطر صنارسی شاهی به طرفداری از شهردار مبادرت می ورزند و در حالی که در اظهارنظری غیرمکتوب خود و در محافل منتقد؛ خود به ناکارآمدی شهردار اذعان می نمایند.

img

بسیج، مکتبی‌ترین و مردمی‌ترین نیروی مقاومت جهانی

بسیج به کیفیت‌بخشیدن روزافزون به خود نیازمند است و این حلقات «صالحین»، از کارهای بسیار خوب و برجسته است و در طریق همین تکمیل بسیج قرار دارد که ان‌شاءالله روز به روز باید آن را کاملتر کرد. (مقام معظم رهبری)

img

سبقت دیپلمه ها از متخصص ها

شورای ششم شهر کرج درحالی آغاز به کار کرد که یکی از شعارها واهداف آن تخصص گرایی وتوجه به شایسته سالاری در مدیریت شهری بود اما به نظر می رسد تنها با گذشته چند ماه از فعالیت پارلمان شهری جدید نه تنها نباید منتظر تحقق این وعده ها باشیم بلکه در اتفاقی تلخ قرار است شاهد رخدادهایی باشیم که اعتبار وآبروی کلانشهر کرج را نشانه رفته است.

img

استحمام مغز

در سال 1372 خورشیدی 24 آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد.

img

در محضر استاد

شعری از حضرت علامه گویا برای همین دوران است: من این دنیای فانی را نمیخواهم نمیخواهم/ من این لذات آنی را نمیخواهم نمیخواهم/ بجز محبوب یکتایم نمیدانم نمیدانم/ بجز آن یار جانی را نمیخواهم نمیخواهم/ بجز قران کتابی را نمی خوانم نمیخوانم/ بجز سبع المثانی را نیمخواهم نمیخواهم/ علی و ال پاکش را پذیرفتم پذیرفتم/ فلانی و فلانی را نمیخواهم نمیخواهم

img

برای هرکه و هر واقعه ای که نمی توان گریست

نام امام‌حسین (ع) پس از گذشت قرن‌ها همچنان شهره جهان است و به آزادگان و حق‌جویان عالم نور امید و حیات می‌بخشد. امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه جهانی تشنه فرهنگ و معارف اسلام ناب و الگوپذیری از فرهنگ حسینی است.

img

گنج مقدس...

در هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره همه رزمندگان و جانبازان و آزادگان که بهترین فرزندان این سرزمین اند، بویژه آنان که سخاوتمندانه با خون پاکشان که عزت و سربلندی ملت بزرگ ایران را تضمین کردند و اکنون در کنار سرور و سالارشان، اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران وفادارش متنعمند گرامی باد.

img

سفیدپوشان بردبار

هر اندازه موضوع علمی پراهمیت و هدف آن مقدس تر باشد، آن علم از ارزش و اهمیت بیش تری برخوردار خواهد بود. موضوع دانش پزشکی، بدن انسان و هدف آن، تأمین سلامت و تندرستی آدمی است. دیدگاه اسلام درباره این موضوع و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا اسلام تا آنجا به سلامت انسان اهمیت می دهد که اگر تکلیف واجبی به تندرستی آدمی لطمه بزند، نه تنها انجام آن از نظر شرع لازم نیست، بلکه در چنین شرایطی انجام آن حرام خواهد بود.

img

فرهنگ عاشورایی

حماسه عاشورا، نقطه عطف تاریخ شیعه است؛ حادثه‌ای که راهی نو و سرخ، پیش پای آزادگان گذاشت و مکتبی بنیان نهاد که غایتش شهادت بود و راهبرش پیشوای شهیدان رهبر معظم انقلاب.

img

داستان «شاه مرادی»

برای همسر و دو دختر و پسری که هر چه منتظر ماندند دیگر خبری از پدر نشد.

img

روز مجاهدانِ عرصه قلم

اگر بپذیریم که در دهه پیشرفت و عدالت، عنصر «آگاهی» موتور محرک کشور است، باید قبول کنیم که خبرنگاران یکی از پرچمداران حرکت به سوی این افق‌ هستند و هر چقدر این قشر متعهد، در جهت رسالت اصلی خود که همانا روشنگری مبتنی بر اخلاق است، گام بردارد، جامعه ما زودتر به قله‌های ترقی و توسعه خواهد رسید.

img

دانشگاه علوم پزشکی در هفته های اخیر

قریب به دو سال و نیم از شیوع بیماری ناشناخته اي به نام كوويد ١٩ و ملقب به كرونا می‌گذرد بیماری که هم اکنون بیش از دو سال است همزیستی عجیبی با همه مردم جهان داشته و روزها و ماه هاي پرفراز و نشيبي را در این مدت برايمان بوجود آورده است.

img

سبقت آزاد

نام: کرونا - فامیلی: منحوس - لقب: گرفتن رنگ شادی از خانواده ها - سن: ۳ سال

img

زنده رود در انتظار یک روز ها

دلیل اصلی نامگذاری زاینده رود آن است که این رودخانه در طول مسیر خود روستاها،باغ ها و مزارع فراوانی را آباد وزنده می کند و بستر این رودخانه از سرچشمه تا مصب از خود زایش آب می کند و نامگذاری آن به زاینده رود به همین جهت است. این رودخانه از قدیم به نام های زاینده رود،زنده رود،زندرود،زرین رود،زرینه رود،زرن رود و زندک رود نامیده شده است.

img

به مناسبت روز قلم؛

روز چهاردهم تیر ماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی ،به عنوان "روز قلم" در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.

img

فرزندم قربانی سوء مدیریت شد

پدر داغدار از بی مهری مسئولان شهرداری و شورای‌شهر مشکین دشت کرج می گوید.

img

بهشتی شدن و بهشتی ماندن...

پس از پیروزی انقلاب اسلامی قوه قضائیه مستقل از دولت ها روند رو به رشدی را تجربه کرده است که این هم از نگاه هیچ منصفی دور نیست. بهشتی شدن و بهشتی ماندن؛ هنر است

img

مصلحت البرز

با نگاه به حال وهواي گذشته شهر ميتوانيم به خوبي گواهي دهيم كه تصميم گيري سياسي مردم كرج به دليل بافت قومي و قبيل هاي و مهاجرپذيري ، اكثريت جمعيت اين شهر چندان از معادلات كلان سياسي رايج در كشور پيروي نمي كنند، به همين دليل موج سراسري در شهركرج هميشه برخلاف جريانهاي موسوم عمل نموده است و از طرفي جريان موسوم به جناح ها در اكثر مواقع در تعيين و حدس گمان هاي كلي براي شهر نتوانسته اند به خوبي نظر دهند.

img

مدرنیته و سنت

مدرنیته و سنت همیشه با تاثیرپذیری از یکدیگر، پیشرفت کردند. چه بسا، بعضی نام این پیشرفت را(مد) نهادند.

img

قلم ناکام

آری خبرنگاری عشق است، عشقی که با جان و خون خبرنگار عجین شده است، نه تاب ماندن دارد و نه پای رفتن، فقط عشق است که او را در این سالها پایدار نگه داشته است که اگر این عشق نبود، خبرنگاری که وارد این عرصه می‌شد بلاشک در عرض کمتر از یک سال آن را ترک می‌کرد.

img

روزمرگی های کَج رَوی اجتماعی

آسيب‌هاي اجتماعي پديده‌هايي متنوع، نسبي و متغير هستند. پرخاشگري و جنايت، اعتياد و قاچاق موادمخدر، طلاق، جرائم مالي و اقتصادي و سرقت نمونه‌هايي از آسيب‌هاي اجتماعي جامعه امروزي ايران‌اند كه كم و كيف آنها برحسب زمان و مكان تغيير مي‌كنند.

img

روزهای غم بار خرداد

خمینی روح الله حق بزرگی گردن همه ما دارد، آنان که با او بودند و آنان که او را ندیدند، اصحاب، انصار و تابعین. چرا که او راه را گشود تا حرکت امکان‌پذیر شود، و موانع را از سر راه برداشت تا دیگران آسیب نبینند، او سرباز بود اما سرباز خدا!

img

انتخابات رگ حیاتی کشور و مردم

حضور گسترده مردم در انتخابات، عزت ملت و کشور را بالا می‌برد، قدرت ملی را افزایش می‌دهد، از تهدیدهای سیاسی و نظامی و امنیتی و فرهنگی و اقتصادی می‌کاهد، برای کشور اقتدار و ابهت و مصونیت و امنیت ایجاد می‌کند و قضاوت دنیا درباره ایران در مسیر درست قرار می‌گیرد.

img

هفتِ صبحِ سوم خرداد

سالروز حماسه‌ای به یادماندنی در تاریخ این مرزوبوم کهن است؛ روزی که بهترین، رشیدترین و دلاورترین فرزندان میهن، بدون هیچ سهم‌خواهی و چشمداشتی به مناصب دنیوی، خونین‌شهر را دوباره خرمشهر و شادی را میهمان دل هموطنان کردند. روزی که ایران، جهان را به حیرت واداشت و ماشین جنگی جبهه گسترده دشمن، در برابر اراده و خواست ملتی مصمم، متحد و یک‌پارچه، زمین‌گیر شد.

img

خرد جمعی (روز جهانی ارتباطات)

روزانه بسیاری از سازمان‌ها با وجود داشتن شاخص‌های موثر در نیل به اهداف تعییـن‌شده به افـول می‌رسند، چراکه از قدرت و حمایت حوزه روابط‌عمومی بی‌بهره هستند.

img

خوشا شیراز و وصف بی مثالش

زلف غزل را شانه میزنم به دلنوازی های شهر عشاق تا به رخ هستی بکشم، همان عالَمی را که "به جهان خرم از اویم" و اذن دخول میطلبم از دروازه ای که از هر جهتش راه بر دل میگشاید و زلف و رخ و خال و خط و عارض و قامت تاریخِ یک ملت است.

img

انسجام و وحدت در تصمیم‌گیری

نهم اردیبهشت روز ملی شوراها نامگذاری شده است. با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله سید محمود طالقانی که تلاش فراوانی برای گنجاندن اصل مترقی شوراها در قانون اساسی جمهوری اسلامی انجام دادند، باید تاکید کنم که شوراهای اسلامی شهر و روستا بازوان قدرتمند نظام در سراسر کشور هستند.

img

وام‌داران اعتماد مردمی

اصلی‌ترین هدفی که ضرورت بنا نهادن شوراها بر آن استوار بوده و هست، بسترسازی برای مشارکت مردمی در اتفاقات پیرامون هر جامعه‌ای است.

img

نان و آب عده ای در شعار مرگ بر روحانی است

الی کوهن هم هر روز در سوریه علیه اسرائیل شعار مرگ میداد و شبها به تل آویو اطلاعات!

img

ماه مهمانی خدا و جدال با کرونا

در عصر و زمانه‌ای به سر می‌بریم که تداوم اپیدمی ویروس کرونا در جهان، به تغییرات ناگهانی فضای زندگی مردم، منعبث از حضور طولانی مدت در قرنطینه خانگی منجر شده و افسردگی، گوشه نشینی را به دنبال داشته است.

img

در روزهای کرونایی بیشتر خَیر باشیم

بیش از یکسال است که مردم ایران رنجی دیگر را بر شانه های خود تاب می آورند و شاید تا سال دیگر این رنج همچنان ادامه داشته باشد، رنجی از جنس بیماری،ویروسی مهلک که در ابتدا چندان جدی گرفته نشد،نه از سوی دولت و نه از سوی مردم. اما اینک این رنج، این سختی و این بیماری به همه کوچه ها و محله های شهرمان،به همه کشورمان و حتا به تمام دنیا کشیده شده. همه نگرانیم، نگران خانواده مان، نگران عزیزانمان، دوستانمان، همکارانمان، هم محلی مان و همه مردم دنیا.

img

رسانه‌ و راه دشوار جلب اعتماد

وضعیت امروز رسانه‌ها بی‌شباهت به چرخه رکود و بی‌نشاطی امروز دنیا نیست. این بی‌رمقی دلایل زیادی دارد اما به گمانم دلیل اصلی‌اش را باید در ضعف مدیریت محتوا اخبار در رسانه‌ها دانست.

شبکه خبری شهروند البرز
پایگاه خبری مشق صلح
پایگاه خبری خبر گوهردشت