سرویس فرهنگی و هنری
img

پنجمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری آغاز شد

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از آغاز دور پنجم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری به صورت الکترونیک و در بستر سامانه جامع رسانه‌ها، خبر داد و افزود: روند رتبه بندی تا پایان روز یکشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.

img

سوت شروع جشنواره “قلم های ماندگار” به صدا درآمد

دبیر ششمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان البرز گفت: ششمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری با عنوان قلم های ماندگار توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با مشارکت خانه مطبوعات این استان برگزار می شود.

img

تقویت زبان فارسی برای پاسداری از کیان ملت ایران ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: زبان فارسی عامل مهم وحدت ملی ایرانیان و میراث مشترک همه فارسی زبانان است از این رو حفظ، تقویت و گسترش این زبان تمدن‌آفرین، وظیفه‌ای ضروری و ارزشمند برای پاسداری از استقلال و کیان سرزمین‌ و ملت‌مان به شمار می‌رود.

img

پنجمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری یکم مهرماه آغاز می‌شود

صاحبان امتیاز پایگاه‌های خبری از روز جمعه یکم مهر تا پایان روز یکشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ می‌توانند برای شرکت در پنجمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری، به صفحه شخصی خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور، مراجعه کنند و کد اعلام وصول اختصاصی رسانه خود را در صفحات وب سایت خود قرار دهند.

img

معرفی اصحاب رسانه به صندوق اعتباری هنر الکترونیکی شد

روند صدور معرفی‌نامه برای اعضای سامانه جامع رسانه‌های کشور اعم از مدیران مسئول و خبرنگاران به «صندوق اعتباری هنر» الکترونیکی شد.

img

زائران اربعین بدون اینترنت و سیم‌کارت عراقی سفر کنند

معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی گفت: زائران عتبات عالیات امسال برای نخستین بار با رونمایی از «سامانه اعلام وضعیت اربعین» بدون نیاز به اینترنت و سیم‌کارت عراقی می توانند در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده و مکان افراد را به همراهان نشان دهند.

img

نام نویسی بیمه تکمیلی اصحاب فرهنگ،هنر و رسانه آغاز شد

نام نویسی بیمه درمان تکمیلی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و فعالان قرآن و عترت برای سال ۱۴۰۱ -۱۴۰۲ آغاز شد.

img

درخشش بازیگر کودک البرزی در جشنواره فیلم های کوتاه کن

بازیگر کودک البرزی در جشنواره بین المللی به میزبانی کشور فرانسه توانست جایزه بهترین بازیگر زن جوان را کسب کند.

img

درخشش بازیگر کودک البرزی در جشنواره فیلم های کوتاه کن

بازیگر کودک البرزی در جشنواره بین المللی به میزبانی کشور فرانسه توانست جایزه بهترین بازیگر زن جوان را کسب کند.

img

خبرنگاران متقاضی اینترنت به درگاه الکترونیکی وزارت ارتباطات مراجعه کنند

روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: خبرنگارانی که اسامی آن‌ها در ۳۱ مردادماه از سوی این معاونت برای وزارت ارتباطات ارسال شده است، تا ساعت ۱۵ روز شنبه ۵ شهریورماه مهلت دارند تا با مراجعه به «درگاه ملی خدمات دولت هوشمند»، نسبت به ثبت شماره همراه خود اقدام کنند.

img

نگاه ما به صندوق هنر توسعه‌ای است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تقویت هرچه بیشتر صندوق اعتباری هنر، گفت: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این صندوق توسعه‌ای و هدف گذاری در آن حل مسئله است.

img

عضویت در سامانه جامع رسانه ها اختیاری و به منظور تسهیل امور حمایتی است

وزیر فرهنگ با اشاره به فعالیت حدود ۱۷ هزار فعال رسانه ای در کشور و تلاش دولت برای بهره‌مندی آنان از زیرساخت‌های لازم فعالیت حرفه‌ای گفت: تاکنون بسته اینترنت هدیه روز خبرنگار برای ۱۲ هزار نفر تخصیص یافته است.

img

تجلیل از ۳۰۰ خبرنگار و فعال رسانه‌ای استان مرکزی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: ۳۰۰ خبرنگار و فعال رسانه‌ای استان مرکزی، طی آیینی تجلیل می‌شوند.

img

اهالی رسانه با تولید محتوای صحیح گامی مهم در جهاد تبیین خواهند داشت

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقش موثر اهالی رسانه در نهادینه شدن جهاد تبیین اشاره کرد و گفت: خبرنگاران با ریل‌گذاری صحیح و تولید محتوا در این مسیر تلاش کنند.

img

چگونگی دریافت اینترنت برای خبرنگاران مشمول اینترنت هدیه وزارت ارتباطات

خبرنگارانی که تاکنون مشمول دریافت اینترنت هدیه روز خبرنگار نشده‌اند، می‌توانند با ورود به بخش خبرنگاران سامانه جامع رسانه‌ها نسبت به تکمیل مدارک و ارسال مستندات خود اعم از سوابق شغلی، سوابق تحصیلی و اطلاعات حرفه‌ای و تخصصی خود مطابق با راهنمای سامانه در بخش خبرنگاران به نشانی: e-rasaneh.ir/Page_Show.aspx?PageID=20 اقدام و در نهایت، درخواست ارزیابی رتبه روزنامه‌نگاری خود را ثبت کنند تا بعد از بررسی مدارک آن‌ها طی روزهای آینده اسامی متقاضیان برای وزارت ارتباطات ارسال شود.

img

اطلاعیه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد درباره دریافت اینترنت هدیه «روز خبرنگار»

معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای ویژه اعلام کرد: خبرنگارانی که تاکنون مشمول دریافت اینترنت هدیه روز خبرنگار نشده‌اند، می‌توانند با ورود به بخش خبرنگاران سامانه جامع رسانه‌ها، نسبت به تکمیل مدارک و ارسال مستندات خود اقدام کنند.

img

وزارت فرهنگ عزمی جدی در رفع دغدغه‌های صنفی خبرنگاران و ارتقای منزلت روزنامه‌نگاری دارد

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی با قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خبرنگاران در توجه به نیازمندی‌ها، مسائل، مشکلات کشور و تبیین پیشرفت‌ها و واقعیت‌های موجود، از عزم جدی این معاونت در رفع دغدغه‌های صنفی آنان و ارتقای منزلت روزنامه‌نگاری خبر داد.

img

رشته خبرنگاری با تایید وزارت فرهنگ در دوره فنی‌حرفه‌ای راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل آموزش‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: پیشنهاد ما این است در سایر رشته‌های فرهنگی از جمله نویسندگی و ادبیات، روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، چاپ و نشر و ... ضروری است نیازسنجی لازم از سوی وزارت ارشاد انجام و در صورت لازم رشته های جدید ایجاد شود.

img

ثبت روز مازندران در تقویم نگاه ملی به این استان را تقویت می‌کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: جای گرفتن روز مازندران در تقویم رسمی کشور زمانی یک فرصت محسوب می‌شود که بتوان با برنامه‌ریزی خلاقانه برای به کار گرفتن ظرفیت‌های مردمی و حاکمیتی از این نامگذاری برای اعتلای نام مازندران بهره گرفته شود.

img

پایانی بر حاشیه‌های ابلاغیه «منع استفاده از زنان در تبلیغات»

انتشار نامه یک مقام رسمی در فضای رسانه ای کشور مبنی بر عدم استفاده از زنان در تبلیغات طی روزهای گذشته حاشیه‌های زیادی در برداشت، ابلاغ نامه جدید همان مقام امروز با اصلاح موارد شبهه‌ناک متن قبلی بر این حاشیه‌ها پایان داد.

img

سال آینده شاهد برنامه‌های فاخری برای تکریم روز مباهله خواهیم بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تدارک برنامه‌های متنوع برای بزرگداشت امسال روز تاریخی «مباهله»، ابراز امیدواری کرد: برای سال آینده نیز اقدامات جدید و برنامه‌های فاخری را برای بزرگداشت، تعظیم و تکریم این روز بزرگ از سوی این وزارتخانه در سطح کشور شاهد باشیم.

img

نمایش (اسب ها هیچ زمستانی کوچ نمی‌کنند) روی صحنه تئاتر شهر کرج

نمایش "اسب ها هیچ زمستانی کوچ نمی‌کنند" به نویسندگی محمود خسروپرست و کارگردانی عبدالرضا یعقوبی این روزها در تئاتر شهر کرج به روی صحنه می رود.

img

هیچ مساله‌ای بر حفظ و پاسداشت از هویت ملی اولویت ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه زبان فارسی جزو جدایی‌ناپذیر هویت ملی است، بر اهتمام دولت سیزدهم از زبان فارسی تاکید کرد.

img

اصول هفتگانه حرفه ای در انتخاب سردبیران

انتخاب اعضای یک تحریریه بر مبنای اصول حرفه ای یک اصل مهم است که مدیران یک رسانه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

img

خبرنگاران عضو سامانه جامع رسانه‌های کشور به وزارت ارتباطات معرفی می‌شوند

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طی هماهنگی با وزارت ارتباطات، خبرنگاران عضو سامانه جامع رسانه‌های کشور به این وزارتخانه معرفی خواهند شد.

img

توسعه فضاهای فرهنگی آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت پیوست فرهنگی در ساخت و سازهای شهری گفت: توسعه فضاهای فرهنگی با محوریت مساجد در بافت‌های فرسوده منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

img

عاشقان اهل بیت در شب پایانی مسلمیه در آستان شاه عبدالعظیم لبیک یا حسین گفتند

شب پایانی و سومین مراسم عزاداری عاشقان و دلدادگان اهل بیت در ایام مسلمیه در آستان مقدس حضرت شاه عبدالعظیم حسنی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با شرکت پر شور هیئات مذهبی، زائران و مجاوران حرم جمعه شب با فریاد لبیک یا حسین علیه السلام برگزار شد.

img

نگاه جزیره‌ای به فرهنگ نداریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عدالت فرهنگی را شعار و از برنامه‌های اصلی و مبنای عمل دولت مردمی دانست و تاکید کرد: نگاه جزیره‌ای و بخشی به امور نداریم چراکه معتقدیم همه در کنار هم مسئولیت و وظیفه عمل داریم.

img

خدمتگزاری در مکتب امام خمینی (ره) افتخار دولت مردمی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این دولت در احیای ارزشهای انقلاب در عرصه های مختلف تلاش و به خدمتگزاری در مکتب امام خمینی (ره) افتخار می کند.

img

جانبازان شهدای زنده انقلاب و آبروی نظام اسلامی هستند

فرماندار قصرشیرین گفت: جانبازان شهدای زنده انقلاب و آبروی نظام اسلامی هستند که نقش بسیار مهمی در صیانت و حفظ این نظام الهی ایفا کرده‌اند.

img

باید با هم‌افزایی به ارتقای کیفی و کمی رویدادهای فرهنگی و هنری کمک کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون محبت امام رضا(ع) رامحور وفاق، همبستگی و همدلی همگان دانست و تاکید کرد: باید به این موضوع به عنوان یک نعمت بزرگ الهی بنگریم تا بتوانیم با هم‌افزاییِ تشکل‌های مردمی به ارتقای سطح کیفی و کمی رویدادهایی فرهنگی و هنری کمک کنیم.

img

نخستین سالگرد درگذشت ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی برگزار می‌شود

مراسم یادبود نخستین سالگرد درگذشت ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران فقید ایرنا و ایسنا برگزار می‌شود.

img

رسالت دولت مردمی تکریم هنرمندان اصیل ایرانی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه توییتر نوشت: رسالت دولت مردمی حضور میدانی در مناطق مختلف کشور و تکریم هنرمندان اصیل ایرانی است.

img

اخلاص، دستمایه اصلی «سلام فرمانده» است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اخلاص را دستمایه اصلی تولید سرود «سلام فرمانده» دانست و گفت: همین اخلاص موجب برکت و درخشش این اثر و از سوی دیگر این روزها موجب وحدت، افتخار و مباهات ملت ایران شده است.

img

امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم

نماینده ولی فقیه در موسسه اطلاعات گفت: امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم زیرا ایران دارای تنوع قومیت است و به چندصدایی اما همگرا نیاز دارد و با یک سلیقه رسانه‌ای نمی‌توان کشور را اداره کرد.

img

صالحی؛ مدیرمسئول روزنامه اطلاعات شد

سید عباس صالحی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی فقیه و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات منصوب شد.

img

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی قم منصوب شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی امیرعلی عموزاده را به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم منصوب کرد.

img

افتتاح تالار مرکزی ارومیه در راستای تحقق عدالت فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به افتتاح تالار مرکزی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی، نوشت: با همت دولت مردمی در راستای تحقق عدالت فرهنگی با تخصیص قابل توجه اعتبارات به حوزه زیرساخت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری این تالار به بهره برداری رسید.

img

کاغذ تنها عامل موثر در وضعیت کنونی مطبوعات نیست

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کاغذ یکی از متغیرهای مستقل متعددی است که روزنامه ها را در وضعیت فعلی قرار داده است، گفت: تقلیل دادن مسائل حوزه رسانه و مرجعیت آن به موضوع کاغذ، کمکی به حل مسأله نخواهد کرد.

img

همه باید به مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احترام بگذارند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی صدور انواع مجوزهای فرهنگی و هنری از جمله اجرای کنسرت‌هاست، از این رو همگان باید به مجوزهای صادره احترام گذاشته و مجموعه‌های نظارتی جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند را بگیرند.

img

گروه‌های مردمی متصدی پیشبرد حوزه‌های فرهنگی شوند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از مهمترین مواردی که در گام دوم انقلاب به آن پرداخته شده، این است که دولت در جایگاه نظارتی و تسهیل کننده امور تقویت شود و گروه های مردمی، انقلابی و جهادی متصدی پیشبرد حوزه های مختلف شوند.

img

شوراهای استانی اطلاع‌رسانی طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها تشکیل می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تشریح طرح ملی مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها گفت: مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان های مختلف آماده هرگونه اقدام برای فعال کردن شورای اطلاع رسانی استانی این طرح ملی هستند تا اطلاع رسانی دقیق و صادقانه ای در این خصوص انجام پذیرد.

img

تقویت محتوایی و مهارت‌افزایی رسانه‌های کودک و نوجوان حائز اهمیت است

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تقویت محتوایی و لزوم مهارت‌افزایی رسانه‌های حوزه کودک و نوجوان را حائز اهمیت بسیاری دانست و گفت: در همین راستا، ترکیبی از حمایت، مشارکت و هدایت را برای ایجاد تحول در رسانه‌های این حوزه در دستور کار قرار داده‌ایم.

img

سومین بسته حمایتی اصحاب فرهنگ واریز شد

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از واریز سومین مرحله بسته حمایتی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد و گفت: مبلغ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به حساب هنرکارت اعضای صندوق اعتباری هنر واریز شد.

img

خلیج فارس تنها یک جغرافیا نیست، بلکه یک هویت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه خلیج فارس تنها یک جغرافیا نیست، بلکه یک هویت است، گفت: خلیج فارس سند تاریخی مردمانی است که سینه فراخ آنان از چهره های مصممشان پرحرارت تر و صلابت نگاه شان گواه عزم و باورشان است.

img

وزارت فرهنگ همه جانبه از رضا رویگری حمایت می‌کند

پس از انتشار ویدئویی از شرایط نامناسب رضا رویگری بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به عنوان نماینده ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در آسایشگاه سالمندان کهریزک پیگیر وضعیت این هنرمند پیشکسوت شد.

img

واریز بسته سوم حمایتی اعضای صندوق هنر تا عید فطر

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با ارائه گزارشی از روند طراحی و برنامه‌ریزی برای پرداخت بسته‌های حمایتی اعضای صندوق از واریز مرحله سوم بسته‌های حمایتی تا قبل از فرارسیدن عید سعید فطر خبر داد و گفت: پیش‌تر مقرر شده بود که واریزی مرحله سوم همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) انجام شود.

img

پایگاه خبری «صدای معلم» مجرم شناخته شد

سخنگوی هیات منصفه جرایم سیاسی و مطبوعاتی از رسیدگی به دو پرونده خبر داد و گفت: هیات منصفه نظرات خود را درباره پرونده مدیر مسئول سایت «یکتاپرس» و مدیر مسئول پایگاه خبری «صدای معلم» اعلام کرد.

img

معرفی بیش از ۴ هزار نفر از اصحاب فرهنگ به تأمین اجتماعی

مشاور وزیر و مدیر عامل صندوق اعتباری هنر از معرفی بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در سال گذشته برای بیمه تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: قریب به ۴۴ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار هستند.

img

دنبال دریافت بودجه دستگاه‌های دولتی نیستیم

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه‌ها به فرهنگ وهنر موجب تحول جدی در این حوزه می‌شود، گفت: دنبال دریافت بودجه سایر دستگاه‌ها نیستیم بلکه نقش هدایتگری و نظارت بر صرف هزینه‌ها در چارچوب تعیین شده درلایحه بودجه ۱۴۰۱ در حوزه فرهنگ و هنر را عهده‌دار هستیم.

img

توقف فعالیت سایت‌های خبری بدون مجوز، نیازمند تصمیم‌گیری در سطح کلان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس درباره فعالیت بدون مجوز و رشد قارچ گونه پایگاه‌های خبری در این استان گفت:در استان فارس حدود ۱۴۰ پایگاه خبری فعال هستند که در این میان،برخی از پایگاه‌های خبری بدون مجوز فعالیت می‌کنند که در این زمینه نیازمند تصمیم‌گیری در سطح کلان و ملی هستیم.

img

مدیرمسئول روزنامه «آرمان ملی» درگذشت

حسین عبداللهی، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه «آرمان ملی» در سن ۵۱ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

img

حضور رئیس جمهور در برنامه های فرهنگی و هنری دلگرم کننده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توییتی تصریح کرد: حضور دلگرم کننده رئیس جمهور در برنامه های فرهنگی و هنری، تحقق شعارهای دولت مردمی در حوزه فرهنگ را ممکن می سازد.

img

برگزاری ورکشاپ «موبایل ژورنالیسم، یافته‌ها و تکنیک‌ها»

مدرسه روزنامه‌نگاری و مطالعات رسانه، ورکشاپ «موبایل ژورنالیسم، یافته‌ها و تکنیک‌ها» را به صورت مجازی برگزار می‌کند.

img

تحقق عدالت فرهنگی باصدور ۷۳ هزار هنر کارت

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از ارائه ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و بسته های حمایتی، اقدامات درباره بیمه های بیکاری، تامین اجتماعی و تکمیلی هنرمندان، تقویت اقتصاد هنر، معافیت مالیاتی هنرمندان، افزایش حدود ۹۰هزارنفری اعضا و صدور ۷۳هزار هنرکارت برای تحقق عدالت فرهنگی در دولت مردمی خبر داد.

img

اضافه‌کار ناکارآمدی مسئولان بر دوش رسانه است

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور گفت: اضافه کار ناکارآمدی مسئولان بر دوش اصحاب رسانه است ، در حالی که توجه لازم به رسانه‌ها نمی‌شود و همه دولت‌ها بدون برطرف کردن مشکلات جامعه رسانه، از این قشر بهره‌برداری‌های مد نظرشان را کرده‌اند.

img

خبرنگارانی که سال ۱۴۰۰ آخرین برگ دفتر زندگانی‌شان شد

ریحانه یاسینی، مهشاد کریمی، اشکان منصوری پورشیرازی، صولت فروتن و حسین فلاحتی از جمله خبرنگارانی بودند که در سال ۱۴۰۰ جان به جان آفرین تسلیم کردند و به معبود پیوستند.

img

از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، از ارائه تسهیلات حمایتی، بیمه‌های تامین اجتماعی و تکمیلی، تقویت اقتصاد هنر، پیگیری معافیت مالیاتی هنرمندان، افزایش اعضا تا ۹۰هزار عضو و عملیاتی کردن صدور ۷۲هزار کارت هنر برای تحقق عدالت فرهنگی خبر داد.

img

هفته فرهنگی ایران در لبنان فرصت مناسبی برای تحکیم روابط برادرانه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپایی هفته فرهنگی ایران در لبنان را فرصت مناسبی برای تحکیم روابط برادرانه و توسعه روابط فرهنگی با این کشور دانست و گفت: هنر از مؤثرترین و بهترین ابزارها در جهت نشر و گسترس تعالیم انسانی است.

img

پیوست فرهنگی برای طرح‌های مختلف کشور ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای اجرای همه طرح ها باید پیوست فرهنگی وجود داشته باشد و این پیوست باید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید شود زیرا در این وزارتخانه متولی پیوست فرهنگی هستیم.

img

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه اهالی صنعت چاپ است

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این وزارتخانه را خانه اهالی صنعت چاپ دانست و گفت: وزارت فرهنگ علاوه برسیاستگذاری، باید حمایت های خود را به عنوان خلاء سال های پیش افزایش دهد.

img

جامعه هنری به آداب و رسوم دینی مقید هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جامعه هنری را از نجیب‌ترین و با اصالت‌ترین مردم کشور و مقید به آداب و رسوم دینی دانست و گفت: ما هم در وزارتخانه، خود را موظف به پیگیری دغدغه‌های ایرانیان متدین و غیرتمند و رفع منکر می‌دانیم.

img

مستمری فوق‌العاده مشمولان صندوق هنر واریز شد

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از واریز یک ماه مستمری فوق‌العاده برای مشمولان طرح مستمری خبر داد.

img

تاکید وزیر فرهنگ بر طراحی گام تحولی زیست‌بوم بازی‌های دیجیتال

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در نشست با هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه ای با اشاره به اهمیت و جایگاه این بنیاد، بر طراحی گام تحولی برای زیست بوم بازی‌های دیجیتال تاکید کرد.

img

افتتاحیه نمایشگاه عکس ماهرخ میرعلائی

افتتاحیه نمایشگاه عکس آثار عکاسی طبیعت سرکار خانم ماهرخ میر علای؛ شنبه 2 بهمن ماه ساعت 16 در کرج، خیابان مطهری، نبش شاهد 2 سالن اداره فرهنگ و ارشاد کرج افتتاح و چهارشنبه 4 بهمن ماه به پایان میرسد.

img

سعید جابری انصاری سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی سعید جابری انصاری را به عنوان سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز منصوب کرد.

img

تلاش دولت گفتمان امیدآفرین در تولیدات سینمای ایران است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ولی نعمتان انقلاب اسلامی در سال‌های پیش روی و در دولت سیزدهم نهایت تلاش خود را خواهند کرد تا کلیدواژه عدالت و بسط گفتمان معنویت‌زا، اخلاق‌گرایانه و امیدآفرین در تولیدات سینمای ایران بیش از گذشته نمود یابد.

img

طرح آموزش رایگان هنر از نهم بهمن اجرا می‌شود

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هم‌راستا با شعار عدالت هنری، برنامه آموزش رایگان هنر در سراسر کشور را ارائه دادیم که از ۹ بهمن اجرایی می‌شود.

img

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کرونا مبتلا شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مثبت شدن آزمایش کرونای خود خبر داد و گفت: به توصیه پزشکان در منزل به ادامه درمان می‌پردازم.

img

آماده کمک برای حل مشکل بیمه هنرمندان صنایع‌دستی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای حل مشکل بیمه هنرمندان صنایع‌دستی آماده کمک به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هستیم.

img

باید به ساخت‌وساز فرهنگ جامعه کمک کنیم

دستیار ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه سومین دوره معرفی برترین‌های پژوهش فرهنگی این وزارتخانه گفت: پژوهش بنیادی و کاربردی باید متناسب با فضای زندگی مردم، نظام اداری و تصمیم‌سازی کشور باشد.

img

مکتب و اعتقادات حاج قاسم باید به باور مدیران تبدیل شود

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور با تاکید بر ارجحیت ظرفیت فضای مجازی درفرهنگ‌سازی، گفت: اکثر مخاطبان فضای مجازی از نسل جوان و نوجوان هستند؛ بنابراین برگزاری پویش تولید محتوای «قهرمان من» در معرفی مکتب حاج قاسم سلیمانی و اعتقادات وی باید به باور مدیران تبدیل شود.

img

ارتقای سواد رسانه‌ای خبرنگاران ضامن نشر اخبار واقعی و نشاط اجتماعی است

معاون دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خبرنگاران مقوله ارتقای علمی و سواد رسانه‌ای را به منظور تشخیص خبر جعلی از خبر واقعی و تولید محتوای تقویت‌کننده نشاط اجتماعی جدی بگیرند.

img

سامانه‌محوری به معنای کاهش نظارت نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی سامانه‌ها را مسیری در جهت بهره‌مندی همگان از امکانات و خدمات مساوی، عدالت محوری و مبارزه با فساد دانست و تاکید کرد: سامانه‌محوری به معنای کاهش نظارت نیست بلکه ضمن تسهیل‌گری و کاهش تصدی‌گری باید نظارت و ارزیابی‌ها جدی‌تر شود.

img

برگزاری دوره‌های حرفه‌ای و تخصصی آموزش نمایش "از ایده تا اجرا" در مساجد کرج

دوره های آموزش نمایش از ایده تا اجرا ویژه کودکان و نوجوانان با حضور کارشناسان و مدرسان در مساجد شهر کرج برگزار می شود.

img

صاحبان رسانه موظفند خبرنگاران را بیمه کنند

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، اطلاعیه‌ اخیر معاونت مطبوعاتی مبنی بر الزام رسانه‌ها برای دریافت کد کارگاهی را در راستای اجرای ​ماده ۴۶ قانون مطبوعات به منظور حمایت از خبرنگاران و دیگر فعالان رسانه‌ای عنوان کرد.

img

مشکلی برای تامین کاغذ در کشور وجود ندارد

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کمبودی در زمینه تامین کاغذ برای حوزه نشر کتاب و رسانه در کشور وجود ندارد.

img

معاونت مطبوعاتی پیگیری موضوع باج نیوزها را یک ضرورت می داند

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به پست اخیر باشگاه روزنامه‌نگاران، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: معاونت مطبوعاتی موضوع «باج نیوزها» درخصوص طلب پول و امکانات ازدستگاه‌ها و یا افراد با تهدید به اصطلاح افشاگری با چاشنی دروغ و تهمت! را پیگیری می‌کند.

img

فرهنگ دینی با ادبیات امروزی باید برای نسل جوان تبیین شود

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر تبیین و انتقال فرهنگ دینی با ادبیات امروزی به نسل جوان، گفت: ارائه دانش و ادبیات روز به جوانان و نخبگان علمی ترکیه، آنان را در اتخاذ گام‌های بلند و اساسی به سوی آینده یاری خواهد کرد.

img

جشنواره‌های فجر امسال پررونق تر از گذشته برگزار می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا و اثر آن بر حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر، از آمادگی لازم این وزارتخانه برای برگزاری باشکوهتر و پررونق تر جشنواره‌های فجر امسال خبر داد.

img

عدالت محوری سیاست وزارت ارشاد در توسعه گروه‌های نمایشی است

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استان های مختلف دارای ظرفیت های ویژه فرهنگی هستند که «عدالت محوری» سیاست اصلی این وزارتخانه برای توسعه گروه‌های نمایشی است.

img

سرداران و امیران دفاع مقدس را باید به نسل امروز معرفی کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج گفت: سرداران و امیران قهرمانی در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حضور داشتند که نسل کنونی آنها را نمی‌شناسد و امیدواریم با فراهم شدن فضاهایی همچون پویانمایی و بازی‌های رایانه‌ای، به نسل امروز معرفی شوند.

img

اختصاص سهمیه کاغذ به مطبوعات در درازمدت اشتباه است

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص سهمیه کاغذ به مطبوعات را در درازمدت اشتباه خواند و گفت: راه حل اساسی مشکل کاغذ تقویت کیفی و کمی تولید داخل است و تا رسیدن به این مرحل باید با نظارت دقیق، واردات کاغذ را با ارز نیمایی انجام دهیم.

img

فضای رسانه‌ای استان سیاست زده است

استاندار بوشهر گفت: در حوزه رسانه فضای این استان بیش از اینکه کاری باشد، سیاسی و دچار سیاست زدگی شده که نتیجه آن بجز تخریب یکدیگر نیست.

img

تقویت رسانه‌ها سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مجموعه این وزارتخانه تلاش می‌شود در راستای توانایی و قوی کردن رسانه‌ها بویژه در مقیاس محلی و استانی به قدر کفایت عمل شود.

img

۷۶۲ باب کتابخانه به جمع کتابخانه‌های کشور اضافه شده است

مدیرکل روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: طی ۶ سال گذشته ۷۶۲ باب کتابخانه به جمع کتابخانه های کشور اضافه شده است.

img

رئیس جدید سازمان فرهنگ و تحقق دیپلماسی فرهنگی ایران آنسوی مرزها

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مرکز دیپلماسی عمومی و فرهنگی کشور نقش مهمی در یکپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و معرفی چهره واقعی ایران اسلامی به دنیا دارد. با انتصاب رئیس جدیدآن باید دید تحقق این دیپلماسی‌ها تا چه حد در این رسالت خطیر، عملی و به جهانیان عرضه خواهد شد.

img

تاکید بر توسعه روابط فرهنگی و هنری تهران-وین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر کشور اتریش در تهران بر توسعه روابط فرهنگی و هنری با این کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که در کنار فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی، فعالیت‌ها و روابط فرهنگی و هنری نیز بیش از پیش گسترش یابد.

img

علامه طباطبایی نقش پررنگی در تربیت کادر انقلاب اسلامی دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بعد از امام راحل هیچ فردی مانند علامه طباطبایی در تربیت کادر فکری و مدیریتی انقلاب اسلامی نقش پررنگی نداشته است.

img

اولویت‌ مهم دولت توجه به حوزه فرهنگ در کنار حل مسائل اقتصادی است

وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به حوزه فرهنگ در کنار حل مسائل اقتصادی و معیشتی از اولویت‌های مهم دولت مکتبی و انقلابی است.

img

ضرورت بازارسازی برای نوشت‌افزار ایرانی

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت بازارسازی برای نوشت‌افزار ایرانی تاکید کرد وگفت: باید با حرکت به سمت بازارسازی از نظام یارانه‌ای دور شویم.

img

رئیس جمهور بر ارتقای وضعیت شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رئیس جمهور در جلسه اخیر هیات دولت بر ارتقای وضعیت فرهنگی عمومی کشور تاکید کرده است.

img

اهتمام ویژه در ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر

مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نخستین هم اندیشی نمایندگان استانی این صندوق در دولت سیزدهم، گفت: این نشست به منظور هم‌اندیشی در ارائه هرچه بهتر خدمات و اهتمام ویژه در ارائه آن به اصحاب فرهنگ و هنر به جامعه هدف برگزار می‌شود.

img

فضای مجازی زمین بازی جدید جبهه انقلاب برای فعالیت آفندی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فضای مجازی بیش از آنکه تهدید باشد باید به عنوان یک زمین بازی جدید برای فعالیت آفندی جبهه انقلاب تعریف شود.

img

فرهنگ‌سازی در مورد ضرورت پدافند غیرعامل مورد اهتمام مسئولان قرار گیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: فرهنگ‌سازی و باور عمومی در مورد ضرورت به‌کارگیری اصول پدافند غیرعامل، آمادگی دفاعی مردم در برابر هرگونه تهدید داخلی و خارجی و نیز فرهنگ نحوه کار و اهداف پدافند غیرعامل برای آحاد جامعه باید مورد اهتمام مسئولان قرار گیرد.

img

رمان نیمه‌بلند «لاری» اثر «مرتضی زارعی» به چاپ رسید

رمان نیمه‌بلند «لاری» اثر «مرتضی زارعی» از کارکنان بیمه ملت، توسط انتشارات نظری به چاپ رسید.

img

توجه به ادبیات از ضروریات امروز جامعه است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین نشست هیات علمی چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» ضمن طرح این نکته که ادبیات را برای نمایش، ویترین و بهره‌برداری‌های زودگذر ترویجی نمی‌خواهیم، گفت: توجه به ادبیات از ضروریات امروز جامعه است.

img

ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی ایمان شمسایی را به عنوان مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی منصوب کرد.

img

عابدینی سرپرست خبرگزاری صداوسیما شد

معاون سیاسی صدا و سیما در حکمی حسن عابدینی را به عنوان سرپرست خبرگزاری صدا و سیما منصوب کرد.

img

وضعیت بازار کتاب با ملی شدن صنعت نشر بهبود پیدا می‌کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وضعیت بازار کتاب در کشور با ملی شدن صنعت نشر نسبت به حال حاضر بهبود پیدا می‌کند و مطلوب تر می شود.

img

احیای شورای فرهنگ عمومی با همکاری دولت دنبال می‌شود

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: شورای فرهنگ عمومی که مسوولیت آن با ائمه جمعه است را باید احیا کنیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این زمینه عزم و همکاری خوبی دارد.

img

تئاتر خیابانی محملی برای شناسایی و بیان کاستی‌های جامعه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «یکی از رسالت‌های تئاتر را شناسایی، بیان معضلات، کاستی‌های جامعه» عنوان کرد و گفت: بی‌گمان تئاتر خیابانی محملی مبارک و وجیه برای بروز این رسالت و رسانه‌ای شریف برای هماوایی با مردمان و شهروندان و همگامی با ایشان برای پالایش جان و جهان است.

img

به‌عنوان رکنی برای تحقق اسناد فرهنگی، عمل می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست راهبردی «طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور» گفت: شأ‌ن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای سیاست‌هاست و براساس قانون در کمیسیون فرهنگی دولت به ‌عنوان رکنی برای تحقق اسناد فرهنگی، عمل می‌کنیم.

img

رسانه ابزار مدیریت است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در دنیای امروز رسانه ابزار مدیریت محسوب می شود و در این زمینه سواد رسانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است.

img

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقام شامخ شهدای زاهدان ادای احترام کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه استاندار سیستان و بلوچستان با حضور در گلزار شهدای بهشت مصطفی(ص) زاهدان مرکز این استان به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام کرد.

img

خودکفایی تولید کاغذ در دستور کار دولت قرار دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خودکفایی در تولید کاغذ از طریق توسعه ظرفیت تولید این محصول برای تامین نیازهای فرهنگی کشور در دستور کار دولت قرار دارد.

img

سومین شماره فصلنامه «تحول دیجیتال» در سایت ملت‌تک منتشر شد

سومین نسخه فصلنامه تحول دیجیتال بیمه ملت با تمرکز بر موضوع «اتوماسیون هوشمند و تحول دیجیتال» منتشر شد.

img

اولویت‌های سینمای ایران ارتقاء آثاری با محوریت کودکان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: از اولویت‌های سینمای ایران، ارتقاء کمی و کیفی آثاری با محوریت کودکان و نوجوانان امروز، آینده‌سازان فردایی بالنده و افتخار آفرین برای ایران اسلامی است.

img

رویکرد معاونت امور فرهنگی حمایت از انجمن‌هاست

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انجمن‌های فرهنگی عضوی از خانواده این وزارتخانه هستند و حمایت از آنان یکی از رویکردهای این معاونت خواهد بود.

img

مهمترین ویژگی رئیس سازمان فرهنگ، تحول‌خواهی باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین ویژگی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تحول‌خواهی دانست و گفت: البته این بدان معنا نیست که کارهای قبلی در جهت تحول و گسترش نبوده، بلکه فضای تغییر همیشه دنبال ایجاد فضایی برای تحول است.

img

بازآرایی نظام رسانه‌ای محور اصلی فعالیت‌ معاونت مطبوعاتی است

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین معارفه خود، بازآرایی نظام رسانه‌ای کشور را محور اصلی فعالیت‌ این دوره معاونت مطبوعاتی و آن را پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کرد.

img

فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی فرشاد مهدی‌پور را به سمت معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب کرد.

img

بزرگداشت مولانا، نکوداشت عشق و دین است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا نوشت: گرامی داشت مولانا، بزرگداشت یک فرد نیست بلکه نکوداشت عشق و دین است و روزی که به نام اوست فرصت دوباره‌ای است تا با تعمق و تفکر در آثار این شاعر و عارف بزرگ، راهی به کمال بیابیم و راه و روش او را ارج نهیم.

img

گفتگو با مسعود کیانی مدیر مسئول موسسه فرهنگی و هنری میلاد نسل جوان

موسسه فرهنگی و هنری میلاد نسل جوان در سال 1398 توسط تعدادی از جوانان خلاق و علاقمند به حوزه دفاع مقدس پایه ریزی گردید و در تاریخ 1398/10/21 مجوز فعالیت خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

img

در مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن در کنار رسانه‌ ملی می‌ایستیم‌

رئیس قوه قضائیه درپیامی با تبریک انتصاب دکتر پیمان جبلی به ریاست سازمان صداوسیما، با بیان اینکه درمقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن در کنار رسانه‌ ملی می‌ایستیم‌،بر همکاری‌های دو مجموعه در جهت مبارزه با فساد و پیشگیری از جرم تأکید کرد.

img

پیشکسوتان عرصه هنر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معنا می‌دهند

سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر استفاده از تجربیات پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر، گفت که بدون حضور پیشکسوتان عرصه هنر و فرهنگ این وزارتخانه معنایی ندارد.

img

تسریع در صدور ویزای گردشگری در دستور کار دولت است

وزیر میراث فرهنگی،‌گردشگی و صنایع‌دستی به توییتی به مناسبت روز جهانی گردشگری خبر داد که تسریع در صدور ویزای گردشگری در دستور کار دولت قرار دارد.

img

خانه مطبوعات به عنوان پیشتاز حل مسائل رسانه‌ای عمل کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خانه مطبوعات باید پرچمدار حفظ اخلاق حرفه‌ای و اسلامی در حوزه رسانه باشد و به عنوان پیشتاز حل مسائل رسانه‌ای عمل کند.

img

خدمات‌دهی بیشتر به خانواده فرهنگ، هنر و رسانه در برنامه‌هاست

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر تاکید کرد: برای خدمات‌دهی بیشتر به خانواده بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور، تعامل با صنوف فرهنگی و هنری و برگزاری نشست‌های تخصصی با نخبگان فرهنگی و هنری در برنامه‌های ما قرار دارد.

img

برنامه دولت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی دارای صلاحیت بر اساس منویات مقام معظم رهبری از برنامه های دولت است.

img

پیام خداحافظی لادن حیدری از اصحاب فرهنگ و هنر

لادن حیدری، معاون پیشین توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی از اهالی فرهنگ و هنر و همکاران این وزارتخانه خداحافظی و از خدمات و زحمات آن‌ها تشکر و قدردانی کرد.

img

سیاست‌های دولت مردمی در عرصه فرهنگ، روشن و فراگیر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه معاون امور فرهنگی گفت: سیاست‌های دولت مردمی در عرصه فرهنگ، روشن و فراگیر است و تمام تلاش ما به پیش بردن این سیاست‌هاست.

img

پنجمین جشنواره ملی بورس و رسانه آغاز به کار کرد

پنجمین جشنواره ملی بورس و رسانه با رویکرد بسترسازی برای فعالیت شبکه‌های اجتماعی و شهروند - خبرنگاران آغاز به کار کرد.

img

شهریار نماد پیوند قومیت‌ها و نشان عظمت فرهنگ ایران است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شخصیت شهریار، گفت: وی یکی از مظاهر مهم فرهنگی و هنری ایران معاصر، نشان‌دهنده پیوند قومیت‌ها و عظمت تاریخی فرهنگ و هنر است.

img

دعوت وزیر فرهنگ روسیه از اسماعیلی برای شرکت در همایش جهانی سن پترزبورگ

وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه در پیامی ضمن تبریک انتصاب محمد مهدی اسماعیلی به تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان از وی برای شرکت در نهمین همایش بین‌المللی فرهنگی سن‌پترزبورگ دعوت به عمل آورد.

img

منطقه آزاد ارس در افزایش صادرات کشور نقش کلیدی دارد

رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: منطقه آزاد ارس در افزایش صادرات و ارزآوری کشور نقش کلیدی دارد.

img

آغاز واکسیناسیون هنرمندان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تسلیت درگذشت تعدادی از اهالی هنر و رسانه در روزهای اخیر، از آغاز واکسیناسیون هنرمندان خبر داد.

img

تبریک نماینده رسانه‌ها به وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی

پدرام پاک آیین نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها در هیات نظارت بر مطبوعات در توییتی موفقیت محمد مهدی اسماعیلی در کسب رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی و انتخاب وی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را تبریک گفته است.

img

اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم شد

محمد مهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم از مجلس رای اعتماد گرفت.

img

وزیر پیشنهادی فرهنگ نگاه توسعه‌ای به رسانه‌ها دارد

رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور برنامه‌های "محمد مهدی اسماعیلی" وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی را در حوزه رسانه‌ها، مثبت و توسعه‌ای ارزیابی کرد.

img

مسجد فقط مکان عبودیت و اقامه شعائر دینی نیست

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: مسجد فقط مکان عبودیت به معنای اقامه مناسک و شعائر دینی نیست و مسجدی که در آن به سیاست جهان اسلام توجه نشود، مسجد سکولار است.

img

افزایش پرداختی طرح تکریم و کمک مستمری اصحاب فرهنگ و هنر

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر از افزایش مجدد پرداختی طرح تکریم اهالی فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد و گفت: به طور متوسط شاهد افزایش ۶ برابری دریافتی مشمولان طرح تکریم و ۲.۷ برابری مشمولان طرح کمک مستمری طی سه ساله گذشته هستیم.

img

احصای ۱۵۰۰ شغل از اقدامات این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

در راستای اجرای طرح تجربه نگاری با هدف ثبت و انتقال تجربیات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ششمین و هفتمین بخش از گفت و گوی با سید عباس صالحی با عنوان روزگار فرهنگ، هنر و رسانه منتشر شد.

img

خروجی فضای رسانه‌ای مازندران متناسب با وضعیت بحرانی استان نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران عملکرد رسانه‌های مازندران را نامتناسب با وضع بحرانی موجود دانست و گفت: برخی رسانه‌های مکتوب و مجازی استان با وجود مشکلات و شرایط روزهای اخیر مازندران، بر خلاف انتظارات‌ جامعه عملکرد مطلوبی نداشتند و نتوانستند وضعیت حاد این استان را برجسته کنند.

img

تضعیف وزارت ارشاد به معنای کاهش اقتدار حاکمیت در حوزه فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تضعیف این وزارتخانه را به معنای کاهش اقتدار حاکمیت در حوزه فرهنگ عنوان کرد و از مدیران و معاونانش خواست در ادامه راه مانند گذشته همکاری کامل با نفرات بعدی داشته باشند.

img

دستگاه‌های موازی فرهنگی از اقتدار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌کاهند

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: دستگاه‌های موازی فرهنگی در داخل و خارج از دولت، منجر به کاهش اقتدار و اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شوند.

img

صادقانه کوشیدیم صدای منتقدان را بشنویم

وزیر امور خارجه با تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: در این هشت سال صادقانه کوشیدیم صدای منتقدان را با اجتناب از نیت‌خوانی بشنویم و در حدامکان از طریق جلسات تبادل نظر رسانه‌ای، مصاحبه و انتشار بیانیه و گزاره‌برگ پاسخگو باشیم.

img

رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی فرصتی برای حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی همچون کتابخانه ادبیات شهید چمران فرصتی را برای فرهنگ مطالعه و حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند، گفت: حال این مقوله آغاز شده و می‌تواند موتور پیشران تمدن‌سازی باشد.

img

«رسول آباد» سوژه مستند «روستای فرهنگی برتر» شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از انتشار فراخوان تولید فیلم مستند روستای فرهنگی برتر همدان خبر داد و گفت: روستای «رسول آباد» در شهرستان بهار با ظرفیت های فرهنگی به عنوان سوژه این فیلم انتخاب شده است.

img

معاونت مطبوعاتی نقشی در گزینش خبرنگاران ندارد، اسامی را منتشر می‌کنیم

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این‌که معاونت مطبوعاتی نقشی در گزینش خبرنگاران برای واکسیناسیون نداشته گفت: همه رسانه‌ها بر اساس سقف سهمیه‌ معین، تعدادی خبرنگار را معرفی کرده‌اند و واکسیناسیون کرونا بر همین اساس انجام می‌شود.

img

سعید نجاتی داور جشنواره «کازان» روسیه شد

کارگردان و فیلمساز ایرانی به عنوان یکی از داوران هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مسلمانان «کازان» روسیه معرفی شد.

img

واکنش عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح صیانت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در پیام توئیتری نوشت: گویا هیچ مورد بسیار مهم برای مراجعه مستقیم به مردم در چهار دهه مجلس نداشتیم!

img

پیام‌رسان‌های خارجی تا توانمندسازی نرم‌افزارهای داخلی فعال هستند

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، رودبارجنوب، قلعه گنج و منوجان در مجلس ضمن انتقاد از آنچه سیاه‌نمایی در اطلاع‌رسانی از طرح مجلس درباره فضای مجازی خواند گفت: تا زمانی که نرم‌افزارهای داخلی همه سرویس‌های لازم با شاخصه‌های بین‌المللی ارائه نکنند، پیام‌رسان‌های خارجی فعال هستند.

img

نیازمند سیاست‌ راهبردی در حوزه نمایش خانگی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دهه حاضر و آتی را دهه تصویر و سریال‌ دانست و گفت: اگر بخواهیم دیپلماسی دفاعی برابر سریال‌های بیگانه و دیپلماسی تهاجمی برای صدور فرهنگ انقلابی، اسلامی و ایرانی در منطقه و جهان ایجاد کنیم حتما نیازمند سیاست راهبردی در حوزه سریال ها و نمایش خانگی هستیم.

img

برخورداری بیش از ۲ هزار هنرمند از تسهیلات بیمه تکمیلی درمان

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: در حوزه بیمه درمان تکمیلی با معرفی همرسان‌ها بیش از ۲ هزار هنرمندی که امکان پرداخت حق بیمه را نداشتند بطور رایگان از خدمات صندوق بهره‌مند شدند.

img

ضرورت توجه به ارتباط آثار هنری با زیست بوم زندگی،آموزش و اقتصادهنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: در برگزاری نمایشگاه‌های هنری باید به سه زاویه یعنی ارتباط آثار هنری با زیست بوم زندگی‌، آموزش و استمرار آن و اقتصاد هنر توجه کرد.

img

ابلاغ ۱۱ شیوه‌نامه دسترسی آزاد به اطلاعات توسط رییس‌جمهوری

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از ابلاغ ۱۱ شیوه‌نامه موضوعی این قانون مصوب کمیسیون، از سوی رئیس‌جمهوری خبر داد.

img

سامانه بودجه‌ریزی عملیاتی شفافیت بودجه را افزایش می‌دهد

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در دستگاه‌های فرهنگی باید به صورت مساله‌محور جلو رفته و منابع را در اختیار مسائل قرار دهیم، گفت: سامانه بودجه‌ریزی عملیاتی صرفا برای استخراج قیمت‌ها نیست بلکه منجر به افزایش شفافیت بودجه هم می‌شود.

img

ایران برای ورود به حوزه‌های جهانی اقتصاد دیجیتال آمادگی دارد

نایب رییس مجمع ناشران دیجیتال اسلامی با تاکید بر آمادگی ایران برای ورود به حوزه‌های جهانی اقتصاد دیجیتال، گفت: ارائه محصولات و دستاوردهای ارزشمند متخصصان حوزه فضای مجازی ایران به دیگر کشورها می‌تواند از مهمترین‌ کارکردهای جشنواره رسانه‌های دیجیتال باشد.

img

شیوه‌نامه‌ای برای حفظ سلامت خبرنگاران در ماموریت‌ها تدوین می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین پروتکلی برای حفظ جان و سلامت خبرنگاران در مأموریت‌ها خبر داد و گفت: امیدواریم این دستورالعمل تا پایان همین دولت تدوین و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود.

img

راه‌اندازی تورهای گردشگری شهری برای زائران مشهد ضروری است

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی بر ضرورت راه‌اندازی تورهای گردشگری شهری برای زائران بارگاه منور حضرت ثامن‌الحجج (ع) و گردشگران استان تاکید کرد.

img

بخش ویژه جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال

معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی گفت: با توجه به افزایش تولیدات هنری و رسانه‌ای امسال برای نخستین بار بخش ویژه‌ای در دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال به تقدیر از برترین آثار سواد رسانه اختصاص یافته است.

img

وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت در منزل یاسینی خبرنگار ایرنا حضور یافتند

«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی ربیعی» سخنگوی دولت و «احمد مسجدجامعی» عضو شورای شهر تهران و رییس پیشین آن با حضور در جمع خانواده «ریحانه سادات یاسینی»، با آنان در سوگ جان باختن خبرنگار ایرنا در سانحه اتوبوس خبرنگاران محیط زیست ابراز همدردی کردند.

img

آیت‌الله بهشتی نمادی ماندگار از قضاوت عادلانه بود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تبریک روز قوه قضاییه، گفت: آیت‌الله بهشتی نمادی ماندگار از قضاوت عادلانه بود و در قامت نخستین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران معنای راستین عدالت‌محوری را به منصه ظهور رساند.

img

آیین یادبود مرحوم یاسینی خبرنگار ایرنا در بهشت زهرا (س) برگزار شد

آیین یادبود ریحانه یاسینی خبرنگار فقید ایرنا که در حادثه تلخ واژگونی اتوبوس جان خود را از دست داد، امروز یکشنبه بر سر مزارش در بهشت زهرا (س) برگزار شد.

img

اوقات فراغت کانون همگرایی نهاد خانواده و تعلیم وتربیت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اوقات فراغت دانش آموزان یک بخش با انعطاف است که می‌توان بواسطه آن همگرایی میان نهادها را وسعت بخشید.

img

سپاسگزاری خانواده «ریحانه یاسینی» از همدردی جامعه رسانه‌ای و فرهنگی

خانواده ریحانه‌سادات یاسینی، خبرنگار درگذشته ایرنا در حادثه اتوبوس خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای از همدردی جامعه رسانه‌ای و فرهنگی و همه مشارکت‌کنندگان در مراسم وداع سپاسگزاری کردند.

img

دهه کرامت فرصت دستیابی به معرفت اهل‌بیت (ع)؛ به ویژه ثامن‌الحجج (ع)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت بزرگداشت دهه کرامت، گفت: این ایام فرصتی برای دستیابی به معرفت اهل‌بیت (ع)؛ به ویژه ثامن‌الحجج (ع) است.

img

اهدای لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به محقق ژاپنی

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) و دهه کرامت لوح تقدیر و هدیه وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران را به محقق نمونه فرهنگ رضوی در ژاپن اهداء کرد.

img

100 واحد چاپخانه بالاجبار تعطيل شدند

رئيس اتحاديه چاپخانه داران تهران با تاکيد بر شرايط بد اقتصادي که گريبان همه صنوف بخصوص صنف چاپخانه داران را گرفته بيان داشت: دو سال متوالي است که شيوع ويروس کرونا اقتصاد کشور را به مخاطره انداخته است بطوريکه در تعطيلي واحدهاي صنفي تنها در صنف چاپخانه داران که ۱۰۰۰ واحد صنفي داشته۱۰۰ واحد بين ۵۰ تا ۵۰۰ متري مجبور شدند واحدهاي خود را تعطيل کنند.

img

دهه کرامت فرصت مناسبی برای بازخوانی سیره ائمه (ع) از سوی رسانه‌ها است

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ترویج فرهنگ دینی اظهار کرد: دهه کرامت فرصتی برای گفتمان‌‎سازی و بازخوانی سیره ائمه(ع) در سطح رسانه محسوب می‌شود.

img

ملت ایران شگفتی‌ساز است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: موج مشارکت شعف‌برانگیز است؛ ملت ایران شگفتی ساز است.

img

وزیر فرهنگ درگذشت مادر همسر آیت‌الله مظاهری را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت حاجیه خانم جیهانی مادر همسر آیت‌الله حسین مظاهری را تسلیت گفت.

img

طرح‌های فصلی کتاب بهترین شیوه ترویج و افزایش سرانه مطالعه است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح‌های فروش فصلی کتاب را بهترین شیوه برای ترویج کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه دانست و تاکیدکرد: باید با همنشینی یار مهربان، بهترین شیوه‏‌های گذران اوقات فراغت ‏ساخت.

img

موزه مطبوعات آذربایجان در تبریز راه‌اندازی شد

موزه مطبوعات آذربایجان به عنوان نخستین موزه مطبوعات کشور با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تبریز افتتاح شد.

img

بهره‌مندی از فرصت طلایی نمایشگاه اکسپو «دبی» همزمان با بازگشایی مرزها

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: همزمان با نهایی شدن پروتکل‌های بهداشتی ورود گردشگران به کشور و احتمال بازگشایی مرزها در ماه آینده، حضور و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بیشمار نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ دبی، فرصتی طلایی برای کلیه فعالان صنعت گردشگری کشور فراهم آورده است.

img

تجمید وزیر فرهنگ از ورزشکاران و انتقاد از کسانی که بذر یأس می‌کارند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین مطلب حساب توییتر خود پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در برابر بحرین و همچنین بُرد تیم ملی والیبال ایران در برابر آمریکا را تبریک گفت.

img

افزایش اعتبار بهارانه کتاب در صورت استقبال خریداران

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برنامه ما استمرار و تقویت طرح‌های فصلی فروش کتاب است، اگر در دوره بهارانه کتاب ۱۴۰۰ خریداران علاقه نشان داده و استقبال کنند به اعتبار در نظر گرفته شده افزوده می‌شود.

img

مسائل استانی با نگاه ملی در نشریات خراسان جنوبی بررسی می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: طبق رصد انجام شده در سال گذشته، خراسان جنوبی جزو معدود استان‌هایی است که نشریات آن با نگاه ملی مسائل استانی را بررسی می‌کنند.

img

طرح‌های فصلی فروش کتاب نیازمند دبیرخانه دائم است

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: طرح‌های فصلی فروش کتاب برای هماهنگی و برنامه‌ها نیازمند دبیرخانه دایمی است تا نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شود.

img

خام‌فروشی اطلاعات یکی از مشکلات عرصه اطلاع‌رسانی است

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خام‌فروشی اطلاعات یکی از مشکلات عرصه اطلاع‌رسانی است و برای رفع این مساله باید به اطلاعات ارزش افزوده اضافه کنیم.

img

هیچ سریالی توسط سازمان سینمایی توقیف نشده است

رئیس سازمان سینمایی، سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین توئیت خود نوشت: هیچ سریالی توسط این سازمان توقیف نشده زیرا موظفیم در مقابل فشارها، طرف پدیدآورنده را بگیریم.

img

جریان‌شناسی باید به روندی ادامه‌دار تبدیل شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایرانِ معاصر را بسیار نیازمند جریان‌شناسی عملی و نظری دانست و پیشنهاد کرد: جریان‌شناسی که اکنون آغاز شده به روندی ادامه‌دار با تاکید بر اهتمام بر مراحل پسینی آن تبدیل شود.

img

مشکل حوزه کاغذ تامین ارز است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشکل حوزه کاغذ ارز است، گفت: کاغذ از ردیف ارز ۴۲۰۰ تومان خارج شده و معاونت مطبوعاتی ساختاری برای واردات، صادرات و توزیع کاغذ ندارد.

img

هر حرکت فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ اهدای خون، مقدس است

رضا عباس زاده، رییس خانه مطبوعات استان البرز گفت: هر حرکت فرهنگی که در راستای ترویج فرهنگ انسان دوستانه اهدای خون صورت گیرد قابل ارزش و مقدس است.

img

نشریات دارای مجوز قم چهار برابر شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به آمار مقایسه ای این استان در حوزه مطبوعات و تبلیغات گفت: نشریات چاپی، برخط و غیر برخط استان از ۱۱۸ نشریه در سال ۹۲ به ۴۴۷ مورد در سال‌جاری افزایش یافته است که این آمار رشد حدود چهار برابری را نشان می دهد.

img

سجایای اخلاقی آیت‌الله «مرتضی محامی» زبانزد بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تسلیت رحلت آیت‌الله «مرتضی محامی» گفت: در کنار مقام علمی و حوزوی، سجایای اخلاقی آن «عالم عامل» فقید، زبانزد بود.

img

بازدید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۳ نمایشگاه در تهران

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو نمایشگاه هنر تجسمی در فرهنگسرای نیاوران و یک نمایشگاه در گالری شکوه دیدن کرد.

img

۵۴ طرح گردشگری در قم در دست احداث است

سرپرست اداره‌کل میراث، گردشگری و صنایع‌دستی قم بابیان این‌که گردشگری قم روزهای روشنی در پیش دارد، گفت:هم‌اکنون تعداد ۵۴ طرح گردشگری در سطح استان در دست احداث است.

img

طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا موجب رونق گردشگری این قاره می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا موجب افزایش وحدت در معرفی و حفاظت از میراث‌فرهنگی با ارزش و موجب رونق و توسعه صنعت گردشگری در کشورهای آسیایی می‌شود.

img

«رابط فضای مجازی» در ستادهای انتخاباتی نامزدها مستقر می‌شود

نماینده شورای نظارت بر صداوسیما در کمیسیون نظارت بر تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کار جدیدی که امسال در ستادهای انتخاباتی انجام شده این است که یک رابط فضای مجازی در ستادها فعالیت خواهد داشت که با ما و دوستانمان در فضای داخلی هماهنگ خواهند بود.

img

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت یک فعال رسانه‌ای

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی، درگذشت «لیلا امیری»، خبرنگار و مدیرمسئول پایگاه خبری «صبح قزوین» را تسلیت گفت.

img

موزه‌ها را باید از سکون و رکود بیرون آورد

رییس موزه ارتباطات ایران، روابط و تعاملات فرهنگی میان موزه‌ها را یکی از مهمترین راه‌های بررسی شناخت فرهنگ‌ها دانست و گفت: باید موزه‌ها را از سکون و رکود بیرون آورد و غنی و پربار کرد.

img

فعالیت ۶۶۰ موسسه قرآنی به حالت تعلیق درآمد

مدیرعامل اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت گفت: ویروس کرونا ضربه مهلکی به موسسات قرآنی وارد آورده به گونه‌ای که فعالیت ۶۶۰ موسسه به حالت تعلیق درآمده است.

img

هدف طرح مهدهای کتاب بسط استعدادهای خلاقانه کودکان است

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: طرح مهدهای کتاب، که تأسیس و گسترش آن از برنامه های جدی نهاد است، در واقع ارائه کننده خدماتی برای بسط استعدادهای خلاقانه کودکان است.

img

افتتاح ۵۰۰ پروژه در حوزه میراث‌فرهنگی تا پایان دولت دوازدهم

معاون میراث‌ وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از افتتاح ۵۰۰ پروژه مرمت تا پایان دولت یازدهم خبر داد.

img

روابط عمومی‌ها برای ارتقای استان در سطح ملی تلاش کنند

نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان با بیان اینکه وقایع فرهنگی غنی و مهمی در همدان روی می‌دهد، تاکید کرد: این رویدادها باید در سطح ملی و کلان اطلاع رسانی شود تا استان به جایگاه واقعی خود در کشور برسد.

img

تحول عمیق روابط عمومی‌ها از سنتی به الکترونیک

معاون توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات را عاملی برای تحول روابط عمومی‌ها از سنتی به الکترونیک دانست و گفت: با گسترش ابزارها و تفکر دیجیتال در زندگی و امور جامعه، اهالی این حرفه هم به عنوان نهاد اطلاع‌رسانی برای بهبود کارکرد با شیوه‌های نوین همگام شدند.

img

روابط‌عمومی‌ها به ایجاد فضای شفاف در جامعه کمک می‌کنند

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: روابط‌عمومی‌ها نقش حلقه واسط را برای شکل‌گیری ارتباط سالم و روشن‌گرانه در جامعه ایفا کرده و بر همین سیاق، به ایجاد فضایی شفاف در جامعه کمک می‌کنند.

img

اقدامات اجرایی مقابله با پیامدهای کرونا در بخش فرهنگ، هنر و رسانه

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهتمام ویژه این وزارتخانه در جهت کمک و حمایت همه جانبه از اصحاب فرهنگ،هنر و رسانه، چهار اقدام اجرایی را از مهمترین تلاش‌ها برای مقابله با پیامدهای بحران همه گیری کرونا در این بخش برشمرد.

img

پیام تبریک وزیر میراث‌ فرهنگی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیام تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر نوشت: عید پایان ماه صیام که فرا می‌رسد زیباترین جلوه‌های نشاط معنوی جهان اسلام را فرا می‌گیرد و شورانگیزترین تصویر همدلی و اتحاد میان مسلمانان برای صیانت از وحدانیت خلق می‌شود.

img

راهجیری، آموزش در خوشنویسی را با جدیت انجام داد

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی با تسلیت درگذشت علی راهجیری استاد خوشنویسی نوشت: وی دغدغه و نگاه جامعی به مسایل و تاریخ هنر خوشنویسی داشت و از همین نگاه است که آموزش و پژوهش را با حمیت و جدیت همراه با خوشنویسی و کتابت آثار انجام داد.

img

از تیغ جهل دجال هم‌چنان خونابه می‌چکد!

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی حادثه تروریستی در افغانستان در توئیتی تاکید کرد که از تیغ جهل دجال هم‌چنان خونابه می‌چکد!

img

نخلستان‌ ها و باغ های هم پیوند بافق در فهرست میراث ملی ثبت شد

رییس اداره میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی بافق گفت: با پیگیری های انجام شده از سوی فرمانداری،اداره کل مربوطه استان یزد ، نخلستان‌ها و باغ‌های هم پیوند این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

img

مرحوم «ملک‌زاده» استاد بی‌مثال هنر مشبک و معرق فلز ایران بود

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، با تسلیت درگذشت استاد «مجید ملک‌زاده»، هنرمند صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: او استاد برجسته و بی‌مثال رشته مشبک و معرق فلز ایران بود و بسیاری، افتخار شاگردی و پیروی از سبک هنر او را داشتند.

img

فروش ۵۰۰ میلیون تومانی کتاب در نمایشگاه مجازی قرآن

معاون خانه کتاب و ادبیات ایران از فروش ۵۰۰ میلیون تومان کتاب در نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم طی شش روز اخیر خبر داد.

img

شیراز به میراث ادبی و تاریخی شهره است و پرورش مفاخر

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تبریک «روز شیراز» گفت: شیراز به میراث ادبی و تاریخی شهره است و پرورش مفاخر.

img

حمایت از فلسطین و قدس شریف یکی از مظاهر رویش وحدت اسلامی است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تأکید کرد: امروز حمایت از فلسطین و قدس شریف و مقابله با رژیم صهیونیستی به یکی از مظاهر رویش وحدت و انسجام اسلامی است.

img

مسیر تربیت دانش آموزان با فداکاری معلمان هموار می‌شود

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی معتقد است مسیر تربیت دانش آموزان و نسل آینده این کشور با فداکاری معلمان هموار می‌شود و معلمان این مسیر را به پیش می‌برند.

img

سومین گزارش اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر شد

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از انتشار سومین گزارش اجرای این قانون خبر داد و گفت: این گزارش به پایش و ارزیابی و پیشرفت‌های صورت گرفته در اجرای قانون، موانع موجود برای تحقق کامل آن و راهکارهای مناسب برای اجرا و عملیاتی شدن پرداخته است.

img

رسانه ها نقش محوری در اقناع افکار عمومی دارند

خدادی که در کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات با حضور اصحاب رسانه سخن می گفت، خواستار تبدیل فضای اتهام زنی و قطبی سازی در کشور به فضای مبتنی بر گفتمان و ارائه راهبرد و راهکار شد.

img

حفظ سلامت دانش آموزان اولویت اصلی وزارت آموزش و پرورش است

رییس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: حفظ سلامت دانش آموزان در برگزاری امتحانات نیمه دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ اولویت اصلی وزارت آموزش و پرورش است.

img

بار اصلی ایجاد شور و نشاط انتخاباتی بر دوش صداوسیماست

عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صداوسیما در نهمین نشست منشور رسانه گفت: بار اصلی ایجاد شور و نشاط انتخاباتی بر دوش صداوسیماست

img

از شبکه ملی «شهرهای یادگیرنده» حمایت می‌کنیم

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با مطرح کردن پیشنهاد تعیین روزی به عنوان روز شهرهای یادگیرنده و شهر خلاق، گفت: این کمیسیون شبکه ملی «شهرهای یادگیرنده» حمایت می‌کند.

img

کانون‌های فرهنگی هنری مساجد توانمندسازی شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برتلاش مضاعف برای کیفی سازی و توانمندسازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد.

img

پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران از یک سریال ماه رمضان انتقاد کرد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با اشاره به پخش یکی از سریال‌های مناسبتی ماه مبارک رمضان، تاکید کرد: به طور قطع فرآیند ساده تهیه مواد در این فیلم با نظر ما متفاوت و از دیدگاه ما مورد اشکال است و نسبت به آن خرده داریم.

img

تصویب بازگشت آگهی‌های دولتی به روزنامه‌ها رفع دغدغه اصحاب مطبوعات است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: تدوین اصلاحیه الزام چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و طرح و تصویب آن در جلسه یکشنبه هیات دولت، رفع دغدغه اصحاب مطبوعات خواهد شد.

img

اصلاحیه وزیر فرهنگ برای آئین‌نامه حذف آگهی مناقصات و مزایده‌ها

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: وزیر فرهنگ در صدد تهیه اصلاحیه‌ای برای آئین‌نامه حذف آگهی مناقصات و مزایده‌ها در روزنامه‌هاست.

img

سعدی، شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: سعدی شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود که خود را با تاجران ادویه و کالا و زائران اماکن مقدس همراه می‌ساخت، حکایت‌های بسیاری شنیده و از فراز و نشیب روزگار تجارب گران‌قدر می‌اندوخت.

img

فرصت برای حل مشکل کاغذ تمام شده

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان هشدار داد: فرصت برای حل مشکل کاغذ تمام شده و اکنون در وقت اضافه هستیم. اکنون وقت تصمیم گرفتن بر سر حیات و ممات نشر کشور است، مسئله چگونه بودن مطرح نیست، مسئله بودن یا نبودن است.

img

برگزاری بیش از ۲۰۰ فعالیت فرهنگی و هنری در خارج ازکشور طی سه سال گذشته

مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح فعالیت‌ها و چگونگی اعزام گروه‌های فرهنگی و هنری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ از برگزاری ۲۰۲ فعالیت فرهنگی و هنری در خارج از کشور طی این مدت خبر داد.

img

اعطای تسهیلات قرض الحسنه به ۴۵ تماشاخانه بخش خصوصی

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: در سال ۹۹ برای جبران بخشی از خسارت‌های دوران کرونا، ۴۵ تماشاخانه بخش خصوصی برای دریافت تسهیلات کارآفرینی به بانک عامل معرفی شدند.

img

باوجود دستور ریاست جمهوری، اقدام جدی درباره کمبود کاغذ صورت نگرفته است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: نگرانی درباره کمبود کاغذ جدی است و به رغم دستور ریاست جمهوری هنوز اقدام جدی درباره حل مسئله از سوی مراجع ذیربط صورت نگرفته است.

img

موازی‌کاری‌ها هنر را به چالش می‌کشد

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «هنر» را فرصتی مغتنم برای رشد جامعه در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تعاملات بین‌المللی دانست و تاکید کرد: موازی‌کاری‌ها، تعدد نهادها، کم‌توجهی در اختصاص اعتبار و تسهیل قوانین و مقررات، توسعه هنر را با چالش مواجه کرده است.

img

ﮐﻤﯿﺘﻪ‌ﻫﺎی هشت گانه در خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور آغاز به کار کرد

سخنگوی هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور از شروع به کار ﮐﻤﯿﺘﻪ‌ﻫﺎی هشت گانه رﻓﺎﻫﯽ، ﺣﻘﻮﻗﯽ، اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ، آﻣﻮزش و ﭘﮋوﻫﺶ، اﻧﻀﺒﺎﻃﯽ، ﺑﺎﻧﻮان، ﭘﯿﮕﯿﺮی ﻫﺎی وﯾﮋه و ﭘﯿﺸﮑﺴﻮﺗﺎن در این تشکل صنفی خبر داد و گفت: اعضای هیئت مدیره استان ها می توانند تا اول اردیبهشت ماه در این کمیته ها ثبت نام کنند.

img

پیگیری جدی وزارت فرهنگ برای تامین سهمیه ارزی کاغذ

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشریح اقدامات انجام گرفته این وزارتخانه، از جدیت پیگیری موضوع تخصیص سهمیه ارزی کاغذ خبر داد.

img

شفافیت بهترین راه ترمیم سرمایه ‌اجتماعی است

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، شفافیت را بهترین راه ترمیم سرمایه ‌اجتماعی و تقریبا دوای هر دردی دانست.

img

ساخت سریال برای قومیت‌ها؛ بسیار پرهزینه و نیازمند دانش و انگیزه بالا

سعید آقاخانی، کارگردان سریال «نون. خ‌» در نشست تقدیر از عوامل این اثر گفت: ساخت سریال برای قومیت‌ها بسیار پرهزینه است و به شناخت و انگیزه بالایی احتیاج دارد.

img

توافق‌ وزارت میراث‌فرهنگی و دیوان عدالت‌اداری در فرآیند ثبت آثار ملی

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: براساس مذاکرات اخیر با قضات و معاونان دیوان عدالت اداری توافق‌های خوبی در خصوص فرآیند ثبت آثار ملی با دیوان عدالت اداری انجام شده است.

img

هنر با زندگی باجلان عجین بود

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت درگذشت هادی باجلان، پیشکسوت نوازنده تنبک نوشت: زندگی این هنرمند با هنرش عجین بود.

img

امکان انتقال حق توسعه بناهای با ارزش تهران فراهم شد

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: امکان انتقال حق توسعه بناهای با ارزش و تاریخی به محلی دیگر در سطح پایتخت فراهم شد و برای درخواست متقاضیان پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج مجوز صادر می‌شود.

img

ابلاغ ۲ شیوه‌نامه دسترسی آزاد به اطلاعات

۲ شیوه‌نامه مرتبط با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پس از تایید رئیس جمهوری، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات برای اجرای موسسات مشمول قانون ابلاغ شد.

img

مراتب ثبت ملی ۱۳ اثر طبیعی به استاندار فارس ابلاغ شد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراتب ثبت ملی ۱۳ اثر در فهرست میراث طبیعی‌ را به استاندار فارس ابلاغ کرد.

img

نحوه پرداخت حق بیمه بهار ۱۴۰۰ اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه اعلام شد

صندوق اعتباری هنر در اطلاعیه‌ای شیوه نامه تخصیص و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی فصل بهار سال ۱۴۰۰ اعضا شامل اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را اعلام کرد.

img

وحدت ملت‌های ایران‌ و عراق برای مقابله‌ با چالش‌های فراروی جهان اسلام

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تلاش های مقدس دو ملت عراق و ایران برای ایجاد وحدت بین مسلمانان و نجات کشور خود از فتنه‌های دشمنان بسیار ارزشمند، مهم و ستودنی است.

img

واکنش سازندگان «افرا» به شهادت دو محیط‌بان

سازندگان سریال افرا ضمن محکومیت اتفاق دلخراش اخیر و درخواست برخورد با مجرمان، ابراز امیدواری کردند تا با پخش این سریال در آینده نزدیک، نمودی از فداکاری‌های این قشر پرتلاش را در حفاظت و کنترل عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور به نمایش بگذارند.

img

«قطار آن شب» در ایستگاه جشنواره مُوو بلژیک

فیلم سینمایی «قطار آن شب» به کارگردانی حمیدرضا قطبی در تازه‌ترین حضور جهانی خود به بخش مسابقه جشنواره مُوو بلژیک راه یافت.

img

بیمه بیکاری هنوز مشمول فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ نشده است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع شیوع کرونا و به دنبال آن تعطیلی برخی مشاغل حوزه فرهنگ، هنر و رسانه در کشور اشاره و نبود بیمه حمایتی بیکاری را یکی از چالش‌های اصلی این حوزه برشمرد.

img

تسهیلات ۱۹۰۰ میلیارد تومانی برای ۲۶هزار متقاضی حوزه فرهنگ، هنر و رسانه

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصویب کلیات دستورالعمل مرحله دوم پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به فعالان بخش فرهنگ و هنر و رسانه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا خبر داد.

img

ثبت‎‌نام تسهیلات حمایتی بخش فرهنگ ویژه ناشران برای آخرین‌بار تمدید شد

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمدید ثبت‏‌نام تسهیلات حمایتی کم‏‌بهره به ناشران خصوصی تا ۲۸ آذرماه خبر داد.

img

نیازمند انگیزه بیشتر برای حفظ بافت‌های تاریخی هستیم

مدیرکل دفتر حفظ و احیا بناها و بافت و محوطه‌های تاریخی سود بیشتر برای مالک و تطمیع ارگان‌ها را از دلایل نابودی بافت‌های تاریخی در شهرهای کشور برشمرد و گفت: برای حفظ بافت‌های تاریخی در شهرها نیازمند انگیزه بیشتری هستیم.

img

دانشجو در نظام جمهوری اسلامی مظهر بالندگی و اقتدار علمی است

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور دانشجویان را در نظام جمهوری اسلامی مظهر بالندگی و اقتدار علمی دانست و تاکید کرد: ۱۶ آذر روز پاسداشت اندیشه‌های نوین و روز گسستگی جهل و نابخردی است.

img

امیدآفرینی محور اصلی فعالیت رسانه‌های استان همدان است

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات استان همدان گفت: امید آفرینی و تلاش در راستای ایجاد روحیه امید و خودباوری در سطح جامعه، خنثی کردن شایعات و همچنین انعکاس خدمات و دستاوردهای دولت برای مردم اولویت کاری و محور فعالیت مطبوعات و رسانه های استان است.

img

ارسال بیش از ۵هزار اثر به هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی

رئیس هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی از ارسال بیش از پنج هزار اثر از سراسر کشور به این دوره جشنواره خبر داد و گفت: مطابق فراخوان تا ۱۵ دی ماه ۹۹ فرصت ارسال اثر وجود دارد.

img

پنجره واحد برای خدمت‌رسانی به مجموعه مردم ایجاد می‌شود

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به آغاز فعالیت قرارگاه شهید قاسم سلیمانی گفت: یک پنجره واحد برای خدمت رسانی به مجموعه مردم ایجاد و حرکت مجموعه‌های مردمی برای رسیدگی به مشکلات تسهیل می‌شود.

img

کمک دولتی حق بیمه کارفرمایان دفاتر استیجاری رسانه ها قطع شد

در بخشنامه ای که از سوی سازمان تامین اجتماعی صادر شده است برای فشار بر فعالین رسانه هایی که در دفاتر استیجاری فعالیت می کنند ،یارانه یا کمک دولتی آن دسته از فعالان رسانه ای که در دفاتر استیجاری فعالیت می کنند در صورت جابجایی مکان دفتر کار خود،از کمک دولتی حق بیمه کارفرما تا سقف ۵ نفر حذف می شوند.

آخرین اخبار
پایگاه خبری پیمان دوستی
پایگاه خبری مشق صلح
پایگاه خبری خبر گوهردشت
شبکه خبری شهروند البرز