کدخبر: 679 چهارشنبه، 13 مرداد 1400 - 18:19 679 پرینت خبر
عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی فرصتی برای حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند

image

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی همچون کتابخانه ادبیات شهید چمران فرصتی را برای فرهنگ مطالعه و حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند، گفت: حال این مقوله آغاز شده و می‌تواند موتور پیشران تمدن‌سازی باشد.

به گزارش روشنای راه، سیدعباس صالحی در مراسم افتتاح کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران، با بیان اینکه ایده کتابخانه ادبیات سال‌ها مطرح بوده و خوشبختانه این ایده امسال محقق شد، اظهار داشت: اینکه چرا این ایده مهم است باید به ابعاد مختلف ادبیات داستانی رجوع کرد، اولین ویژگی ادبیات داستانی جایگاه آن برای فرهنگ مطالعه است، هم در فرهنگ بالفعل و هم بالقوه ادبیات داستانی نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: وقتی به پیمایش مصرف فرهنگی نگاه می‌کنیم ادبیات داستانی به عنوان سهم اول مطالعه با میانگین ۳۵/۴ در رتبه بالایی قرار دارد، همچنین در سن ۱۵ تا ۲۵ سال این میانگین ۴۱/۷ است که نشان می‌دهد در سنین آینده‌ساز این رقم بالا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران از لحاظ مبلغ نیز رقم اول به ادبیات و از لحاظ نسخه هم بعد از کودک و نوجوان رتبه دوم به ادبیات تعلق گرفته است، بنابراین سهم ادبیات در کتابخوانی ما بسیار بالاست، علاوه بر اینکه مطالعه ادبیات و داستان دریچه عادت به مطالعه است، ذائقه، طعم و عشق و شور به خواندن از کتاب‌های ادبی برمی‌خیزد.

صالحی یادآور شد: محور دوم اهمیت ادبیات جایگاه توسعه‌ای آن به ویژه ادبیات داستانی است، در دهه‌های اخیر در حوزه توسعه کشورها بحث صنایع خلاق بسیار مهم بوده و ارزش افزوده‌ای که این صنایع ایجاد می‌کند براساس ایده‌های میانبر است و جایگاه آن در توسعه‌های جهانی بالاست، درواقع موتور این محرک هنر و سوخت آن ادبیات است. 

وی افزود: در حوزه سوم اهمیت ادبیات باید به جایگاه هویتی آن اشاره کرد، از دو منظر ادبیات منشا هویت است، در ابعاد داخلی بخش زیادی از فضای اجتماعی ما از مسیر ادبیات می‌گذرد، یعنی بخشی از هویت‌سازی ما با ادبیات شکل می‌گیرد و از آنجایی که جامعه ایرانی از نظر وجودی به موضوع تخیل و تعقل اهتمام دارد می‌توان گفت ادبیات در فرهنگ ایرانی بسیار موثر بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در بخش داخلی باید اشاره داشت که هویت‌سازی ما ایرانی‌ها بسیار از ادبیات بهره برده است، از طرفی دیگر ادبیات در حوزه بین‌المللی نیز مهم است و جهان ما را با ادبیات می‌شناسد و هویت ایرانی در تابلو بین‌المللی با ادبیات پیوند خورده است و نیاز به برندسازی در این حوزه نداریم و تداوم این هویت ادبی برای ما  راحت‌تر از سایر جوامع است.

صالحی تصریح کرد: رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی همچون کتابخانه ادبیات شهید چمران فرصتی را برای فرهنگ مطالعه و حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند و حال این مقوله آغاز شده و می‌تواند موتور پیشران تمدن‌سازی باشد.

با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی زنده یاد ابولفضل زورویی نصرآباد به کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران اهدا شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز