کدخبر: 449 شنبه، 29 خرداد 1400 - 13:19 449 پرینت خبر
علی عبدی، معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

۸۵ درصد معادن استان تهران فعال است

image

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: ۲۸۰ معدن در استان تهران دارای بهره‌برداری است که از این تعداد ۲۴۰ معدن فعال و درصد معادن فعال این استان به ۸۵ درصد می‌رسد.

به گزارش روشنای راه، علی عبدی اظهار داشت: در سطح کشور معادن فعال ۵۰ درصد است در حالی که نسب معادن فعال استان تهران به سایر استان های کشور بالاتر است ضمن اینکه هشت تا ۱۰ درصد استخراج معادن در سطح کشور به این استان اختصاص دارد.

وی ادامه داد: بیشترین معادن سطح استان در حوزه مصالح ساختمانی است که برای تامین نیاز داخل کشور و بخشی نیز فرآوری و به سنگ اختصاص دارد که به سایر نقاط جهان صادر می شود.

این مقام مسئول افزود: در استان تهران ۳۵۰ معدن دارای مجوز هستند که از این تعداد ۲۸۰ معدن دارای بهره بردار و ۷۰ معدن فاقد بهره بردار هستند که از طریق سامانه تدارکات الکترونیک دولت و درج آگهی در روزنامه رسمی کشور به مزایده گذاشته شده است.

وی با اشاره به وضعیت معادن در چهار سال گذشته گفت: ۱۱۳ پروانه بهره برداری صادر و یا تمدید شده که این پروانه ها برای یک هزار و ۶۷۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است که کل سرمایه گذاری در این معادن به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

عبدی ادامه داد: در همین مدت چهار سال گذشته و در دولت تدبیر و امید، ۳۸ پروانه اکتشاف، ۲۱ فقره گواهی کشف و ۱۳۱ فقره مجوز برداشت صادر شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت معادن استان تهران شفاف سازی شده است گفت: فعالیت معادن در سامانه کاداستر معدنی قابل رویت است و از هر جای دنیای می توان وارد این سامانه شد و وضعیت معدنی را مشاهده کرد.

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران بیان داشت: در چهار سال اخیر اطلاعات تمامی معادن این استان در این سامانه پیاده سازی شد و وضعیت معادنی که بلاتکلیف بودند نیز مشخص و  معادن استان تهران ساماندهی شده است.

وی تاکید کرد: در بخش معدن شفاف سازی و ثبت محدوده هاو پروانه ها در سامانه کاداستر بسیار مفید بوده و قابلیت رصد برای عموم مردم را فراهم ساخته است ضمن اینکه ثبت محدوده ها در این سامانه نیز سیستمی شده و امکان سواستفاده برای شخصی وجود ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به تعریف ۱۲ پهنه غیر از معادن موجود گفت: این پهنه ها برای تامین مصالح ساختمانی در آینده مد نظر گرفته شده است که اگر به هر دلیلی معادن تعطیل شوند از این پهنه ها برای تامین شن و ماسه و مصالح ساختمانی بهره برداری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: این پهنه ها اکنون مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای آینده پیش بینی شده است.

عبدی از ایمن سازی معادن استان تهران خبر داد و گفت: وضعیت ایمنی معادن مورد بازنگری قرار گرفته و ایمن شده و بر روی استاندارد سازی معادن کار شده است.

وی ادامه داد: همچنین با هماهنگی دادستان ها و مراجع قضایی در استان برخورد قاطع با برداشت های غیر مجاز صورت گرفت به گونه ای که اکنون هیچ گونه برداشت غیرمجاز معدنی در این استان وجود ندارد.

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران با اشاره رفع مشکلات معادن گفت: به جز مالیاتی که از معادن دریافت می شد معادن موظف به پرداخت حقوق دولتی بر مبنای ۱۰ ‌درصد از بهای هر واحد ماده و یا مواد معدنی استخراج شده به نرخ روز در سر معدن بودند که اکنون حقوق دولتی معوق در معادن استان تهران نداریم و این موضوع به کل ساماندهی شده است.

وی بیان داشت: معادنی که در سطح استان فعالیت می کنند تمام حقوق دولتی و مالیات را پرداخت کرده اند مگر اینکه معدنی غیرفعال باشد که فرایند آن جدا از این موارد است.

عبدی ادامه داد: برای صنایع معدنی نیز در شهرک های صنعتی پروانه صادر و ساماندهی شدند با کمک انجمن های مربوطه بر تولید و کیفیت بتن استاندارد تاکید کردیم زیرا بتن در سازه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد نیاز است که مورد تایید استاندارد باشد.

وی نبود ماشین آلات جدید را از مهمترین مشکلات معدن داران این استان عنوان کرد و گفت: از آنجایی که ماشین آلات فرسوده هستند در تامین قطعات و مصرف سوخت آن با مشکل روبرو هستند.

عبدی ادامه داد: به منظور تولید و حمایت از تولیدات داخلی ماشین آلات معدنی و کمک به افزایش میزان استخراج مواد معدنی در کشور و همچنین رفع نیاز بخش معدن به نوسازی، ارتقاء و بهبود ماشین آلات معدنی در نظر است جهت کلیه فعالان حوزه معدنی کشور که تمایل به خرید از تولید کنندگان ماشین آلات معدنی ساخت داخل را دارند، یارانه سود تسهیلات چهار درصدی پرداخت شود.

وی خاطر نشان کرد: بهره برداران معدن می توانند از طریق ثبت نام و بارگذاری مدارک درخواستی در سامانه سی.آر.اِم به آدرس WWW.IRANMICO.COM اقدام کنند.

عبدی اضافه کرد: در همین راستا بررسی طرح متقاضی و بازدید میدانی توسط کارشناسان فنی صندوق مربوطه، تصویب و ارسال آن به بانک و ارائه پیش فاکتور خرید از سازندگان داخلی ماشین آلات و صدور بیمه نامه اعتباری توسط صندوق بیمه مربوطه الزامی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران، نبود ساخت و سازهای ساختمانی و بزرگراهی، کاهش تقاضا در بازار، گرانی و نبود قطعات و تجهیزات ماشین آلات معادن و وجود معارضان در محدوده معادن را از مهمترین مشکلات معدن داران استان تهران برشمرد.

وی همچنین با انتقاد از دیدگاه نسبت به معدن داران گفت: این افراد سرمایه های خود را در این مسیر قرار داده اند با این وجود در سطح جامعه به آنها به عنوان کوه خواران و زمین خواران نگاه می کنند در حالی که به سایر شغل ها با عنوان کارآفرین مورد حمایت قرار می گیرند.

عبدی تاکید کرد: معدن داری سخت ترین و سرمایه بر دارترین شغل است که معدن از اساسی ترین زنجیره برای تولید است که برای فرایند استخراج و تهیه مواد مورد نیاز بسیار هزینه می شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز