کدخبر: 361 شنبه، 08 خرداد 1400 - 12:05 361 پرینت خبر
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

رفع انحصار واردات اینترنت با افتتاح اولین مرکز تبادل داده بین‌المللی

image

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین‌المللی ایران برای از بین بردن انحصار در واردات اینترنت، آماده ورود به مدار شد.

به گزارش روشنای راه، «محمدجواد آذری جهرمی» در توئیتر خود از وارد مدار شدن اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین‌المللی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پیام، خبر داد که آماده ورود به مدار فعالیت شد.

وزیر ارتباطات افزود: این مرکز، مهم‌ترین زیرساخت «رفع انحصار» واردات اینترنت در کشور و اولین گام برای رفع انحصار است.

IXP یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات است که با کمک آن می‌توان داده‌های درون اینترنت را رد و بدل کرد. این داده‌ها از سوی سازمان‌ها و سرویس‌دهنده‌های مختلفی از جمله ISP ها (شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی)، CDN ها (شبکه تحویل محتوا) و اپراتورهای تلفن همراه تولید می‌شود و به همین منظور نیاز است که این داده‌ها بین سرویس دهنده‌ها ردوبدل شوند و به مقصد برسند. محیط‌های تحت عنوان IXP وظیفه دارند رد و بدل کردن اطلاعات را به بهترین شکل انجام دهند.

آبان سال گذشته، وزیر ارتباطات گفت: تا پایان دولت اقداماتی برای برداشتن انحصار در حوزه دیتا انجام می شود تا شرکت ارتباطات زیرساخت انحصاری عمل نکند. «محمد جواد آذری جهرمی» افزود: با این رفع انحصار از تبدیل این شرکت به یک شرکت مخابرات دیگر جلوگیری شد و تا پایان این دولت، اقداماتی برای برداشتن انحصار در حوزه دیتا نیز انجام می‌شود.  
اینترنت کشور از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت وارد می‌شود. وزیر ارتباطات قول داده بود تا پایان دولت برای رفع این انحصار کاری کند. راه‌اندازی IXP می‌تواند انحصاری که سالهاست در شرکت زیرساخت وجود دارد را رفع کند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز