کدخبر: 147 پنجشنبه، 02 اردیبهشت 1400 - 12:08 147 پرینت خبر
کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی:

سیستم‌های نوین آبیاری در کشور رشد قابل توجهی یافته است

image

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تا قبل از دولت تدبیر و امید تمام سیستم‌های نوین آبیاری کشور یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود گفت: اکنون با اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید این عدد به ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار هکتار رسیده که عدد قابل توجهی است.

به گزارش روشنای راه، «کاظم خاوازی» در مراسم ملی بهره برداری از طرح های بخش کشاورزی با حضور ریاست جمهوری افزود: این افزایش صرف نظر از اهمیتی که در بخش کشاورزی دارد موجب رشد تولید در بخش صنعت شده به گونه ای که در بخش تولید شیرآلات و لوله های مورد نیاز پیشرفت چشمگیری ایجاد کرده است.

وی در توضیح پروژه های امروز بخش کشاورزی گفت: چهار هزار و ۶۳۵ طرح به بهره برداری رسید که بیش از هشت هزار و ۲۱۷ میلیارد ریال ارزش سرمایه گذاری آنها است و حدود ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال زایی به همراه دارد.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت: این پروژه‌ها در چهار بخش پروژه بزرگ آبرسانی در سیستان و بلوچستان، سیستم های نوین آبیاری ، بخش شیلات و پروژه  چهارم در بخش دام و طیور است.

خاوازی درباره پروژه نخست گفت: در سال ۹۳ با سفر ریاست جمهوری به استان سیستان و بلوچستان این پروژه شکل گرفت و با فرمان مقام معظم رهبری و حمایت‌ها و تایید ایشان سه هزار و ۴۰۰ میلیارد به این پروژه اختصاص یافت و در خرداد سال گذشته ۳۹ هزار هکتار از این پروژه که بخش پایانی فیزیکی پروژه بود خاتمه یافته و افتتاح شد.

وی افزود: ادامه آن ۳۲ هزار هکتار است که آبرسانی دقیق و کنترل همه لوله ها و شیرآلات بود و همچنین ۱۴ هزار هکتار بعدی تا سر قطعات ۵ هکتاری ادامه یافته و در عمل خاتمه یافت و در درون مزارع هم مجدد علاوه بر اتمام پروژه، سیستم های نوین آبیاری در حال اجرا است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این پروژه تقریبا ۷۰ هزار بهره بردار را شامل شده و در شهرهای زابل، زهک، نیمروز، ‌خامون و هیرمند است و پروژه عظیمی است که به نوع خود هم در بخش مهندسی و هم کشاورزی از قابلیت های بالایی برخودار است و تقریبا ۷۲۹ روستا را در برمی گیرد که می تواند آینده این منطقه را هم از نظر اشتغال، کشاورزی نوین و هم از نظر امنیت آبی تحت تاثیر قرار دهد.

خاوازی افزود: پروژه بعدی سیستم های آبیاری نوین است، در سال ۹۲ مجموع سیستم های نوین آبیاری که در داخل کشور داشتیم صرفنظر از کیفیت آنها که با سیستم های امروز بسیار متفاوت است، یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار در تمام بخش کشاورزی بود که امروز به ۲ میلیون ۴۷۲ هزار هکتار رسیده که عدد بسیار قابل توجهی است .

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز