کدخبر: 123 دوشنبه، 30 فروردین 1400 - 14:41 123 پرینت خبر
محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

باوجود دستور ریاست جمهوری، اقدام جدی درباره کمبود کاغذ صورت نگرفته است

image

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: نگرانی درباره کمبود کاغذ جدی است و به رغم دستور ریاست جمهوری هنوز اقدام جدی درباره حل مسئله از سوی مراجع ذیربط صورت نگرفته است.

به گزارش روشنای راه، محسن جوادی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه کاغذ کم و گران است؛ بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه چه اقداماتی انجام داده و خواهد داد، گفت: در سال ۱۳۹۸ که اوج تحریم ها بود، دولت جمهوری اسلامی با تخصیص ارز دولتی برای کاغذ تحریر و مطبوعات نیازهای نشر کشور و مطبوعات را به صورت حداقلی تامین کرد. همین موضوع موجب ثبات نسبی در قیمت کاغذ در بازار آزاد هم بود. حتی به رغم عدم تخصیص ارز در سال ۹۹ باز از موجودی کاغذهای سال ۹۸ بازار کاغذ تا  نیمه دوم سال ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود.

با توجه به اینکه دولت در سال ۹۹ تصمیم گرفت به دلیل کمبود ارز، تخصیص ارز دولتی به کالاهای مصرفی را به کم تر از نصف تقلیل دهد، کاغذ هم از شمول ارز دولتی خارج و از گروه کالایی اول بیرون رفت. این موضع علاوه بر مشکلاتی که برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ایجاد می کرد در خصوص ترخیص کاغذهای وارادتی با ارز دولتی ۹۸ هم که بهار ۹۹ وارد کشور شدند ، مشکلات زیادی ایجاد کرد. پی گیری های متوالی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ترخیص کاغذهای قبلی را حل کرد؛ طوریکه بخشی  از همان کاغذ ها در حال حاضر در دست توزیع است.

دستور رئیس‌جمهوری برای حل مشکل کاغذ

جوادی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک دشواری موضوع و نگرانی از کمبود کاغذ برای نشر و مطبوعات در نیمه دوم ۹۹ و در ۱۴۰۰، در چند مرحله موضوع را به مسئولان مربوطه منتقل و دلایل نگرانی خود را بازگو کرد. این نامه نگاری ها به معاون اول محترم رئیس جمهور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و بالاخره به شخص ریاست محترم جمهوری صورت گرفت. موضوع اصلی این نامه ها انتقال دغدغه های صنوف محترم نشر و مطبوعات و درخواست تامین ارز در حداقل مقدار ممکن بود. پی نوشت بسیار همدلانه رئیس محترم جمهوری در ذیل نامه اخیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مایه دلگرمی شد. ایشان تاکید کردند در خصوص درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام صورت گیرد تا نگرانی از کمبود کاغذ در سال ۱۴۰۰ مرتفع شود.  

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در توضیح این که پس از این نامه نگاری ها و پیگیری های مجدانه چه اقداماتی صورت گرفت، گفت: متاسفانه تغییر وزرای صمت و از طرف دیگر استناد مدیران مربوطه در آن وزارتخانه به مصوبه قبلی که کاغذ را از گروه کالایی مشمول ارز دولتی خارج کرده است، موجب بی نتیجه ماندن اقدامات ما شد. پی گیری های متعدد برای یافتن راه حلی برای اجرای دستور ریاست جمهوری به این انجامید که موضوع تغییر گروه کالایی کاغذ در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصویب شود تا راه برای تامین ارز باقیمانده ۹۸ یا تامین ارز جدید برای سال ۱۴۰۰ فراهم شود.

 

ستاد اقتصادی دولت مساعدت کند

وی اضافه کرد: من در جریان پی گیری های کتبی و شفاهی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم اما هنوز موضوع حل نشده و ظاهرا قرار است در ستاد اقتصادی دولت در باره آن تصمیم گیری شود. به نظر من ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر در این خصوص مساعدت کند تا در بازار کاغذ که در اوج تحریم ها  در قیاس با کالاهای مشابه که از ارز دولتی استفاده می کردند، ثبات نسبی داشت و نیازهای نشر و مطبوعات را در حداقل تامین کرد، دچار آشفتگی نشود. این وزارتخانه البته با درک شرایط دولت، به صورت واقع بینانه و صرفا در حد نیاز واقعی نشر و مطبوعات برای سال جاری درخواست تخصیص ارز در حد ۵۰ درصد سال ۹۸ را ارائه داد که به  رغم دستور ریاست جمهوری که اتفاقا در آن ایشان هم از بابت کمبود کاغذ اظهار نگرانی کرده و خواستار حل مساله شده اند،  اقدام جدی صورت نگرفته است.

جوادی سرعت عمل در اقدام را خواستار شد و گفت: به نظر می رسد مجموعه وزیر و مدیران صمت و نیز اعضای ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر شرایط قانونی استفاده از ارز باقیمانده ۹۸ را فراهم کند تا بانک مرکزی اعتبار مربوطه را تامین و تخصیص دهد. البته به رغم نگرانی از بابت کمبود کاغذ که جدی است سعی می کنیم علاوه بر پی گیری تامین ارز سال جاری برای کاغذ، با تشویق وارد کنندگان به استفاده از ارز نیمایی این بازار را مدیدریت و نیاز نشر  و مطبوعات را بر آورده کنیم. بدون آنکه بخواهیم در این مسیر کمبود را به گردن این و آن بیندازیم سعی کردیم در روال قانونی و با درک شرایط اقتصادی و اجتماعی، درخواست خود را مبنی بر تامین ارز کاغذ پی گیری کنیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز