کدخبر: 1153 شنبه، 15 آبان 1400 - 12:12 1153 پرینت خبر
حسن شریفی، رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه:

دیم‌کاران ساوه با بارش مناسب به کشت پاییزه ترغیب شدند

image

رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت: بارش‌های ۲ شبانه روز اخیر در این شهرستان امید را به کشاورزان دیم‌کار هدیه داد و تغییر در رویکرد آنان نسبت به کشت پاییزه را رقم زده است.

به گزارش روشنای راه، «حسن شریفی» اظهار داشت: بسیاری از دیم‌کاران ساوه به‌ دلیل حاکمیت خشکسالی در پاییز امسال از کشت منصرف شده بودند اما، بارندگی‌های اخیر بارقه امید را در دل بهره‌برداران کشاورزی کاشت.

وی ادامه داد: از کشاورزان بخش نوبران درخواست می‌شود پس از اتمام بارش‌ها و به شرط مساعد شدن هوا نسبت به کشت باقی‌مانده اراضی دیم خود اقدام کنند.

وی بیان کرد: فرصت کشت در بخش مرکزی ساوه تا اوایل دی‌ماه است و کشاورزان در این بخش هم پس از مساعد شدن هوا برای کشت اراضی دیم می‌توانند اقدام کنند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت: گندم، جو و کلزا  عمده اقلام پاییزه است که در این شهرستان کشت می‌شود و اگرچه زمان کشت کلزا گذشته اما ۲ رقم دیگر هنوز فرصت کشت دارند.

وی در خصوص تاثیر بارش‌های اخیر بر محصول باغات انار ساوه نیز گفت: بخش اعظم محصول باغات انار ساوه برداشت شده است اما، مراحل برداشت در برخی مناطق عقب است که باید با سرعت بیشتری از سوی بهره‌برداران صورت بگیرد.

شریفی اظهار داشت: بارش چشمگیری در ۲ روز اخیر در بخش جنوب غربی ساوه به خصوص در روستاهای حسن‌آباد، مرق، مرقکان و سیاله رخ داد و برخی مناطق شاهد جاری شدن سیلاب بود اما، تاکنون گزارشی از آسیب‌دیدگی احتمالی باغات و اراضی برداشت نشده این مناطق دریافت نشده است.

وی گفت: باران سبب ترک‌خوردگی و خطی شدن  سردرختی انار می‌شود و امید است آن بخش از باغاتی که هنوز محصول آن‌ها برداشت نشده، دچار آسیب و خسارت نشوند.

شهرستان ساوه دارای ۱۳۵ هزار هکتار سطوح باغی و زراعی از جمله ۱۲ هزار هکتار باغ انار مثمر با ظرفیت تولید سالانه تا سقف ۳۰۰ هزار تن محصول انار است.

میزان بارش سالانه در شهرستان ساوه که اقلیمی گرم و خشک دارد به‌طور متوسط حدود ۲۱۶ میلیمتر است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز