کدخبر: 1121 دوشنبه، 10 آبان 1400 - 12:27 1121 پرینت خبر
قاسم تقی زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو:

کاهش ۳۶ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت ۵۳ ساله

image

معاون امورآب و آبفای وزیر نیرو اعلام کرد:‌ میزان بارش در کشور از ابتدای سال آبی جدید (مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) نسبت به متوسط دوره ۵۳ ساله اخیر حدود ۳۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش روشنای راه، «قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: فقط استان‌های گیلان ۳۴ درصد و گلستان ۶۹ درصد در همین مدت (ابتدای سال آبی جدید تاکنون) افزایش بارش داشته‌اند و بقیه استان‌ها کاهش بارش دارند.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات تازه دفتر مطالعات پایه منابع آب کشور حجم آب موجود در سدهای ایران نسبت به پارسال ۲۷ درصد کاهش یافته است.

تازه‌ترین گزارش مرکزملی پایش و هشدار خشکسالی بیانگر آن است که از ابتدای سال آبی جدید(مهرماه ۱۴۰۰) تا هشتم آبان ۶.۹ میلیمتر بارش در کشور رخ داده است و این درحالی است در دوره بلندمدت ۵۳ ساله اخیر ۱۱.۷ میلیمتر بارش اتفاق افتاده بوده که کاهش ۳۱.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

میزان بارش هفت روز گذشته کشور نیز به عدد۳.۲ میلیمتر رسیده است.

 

ثبت ۶ میلی‌متر بارش در تهران

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز می گوید: در نخستین سامانه بارشی فراگیر استان تهران فقط ۶ میلی‌متر باران بارید.

"محمدرضا خانیکی" افزود: سامانه بارشی از بامداد روز شنبه (۸ آبان ماه) با ورود از غرب استان تهران موجی از برف و باران را در ارتفاعات و نواحی دشت‌های استان بر جای گذاشت که باعث ایجاد جریان‌های سیلابی در رودخانه‌های کرج در محل ایستگاه سیرا با آوردی بیش از ۵ متر مکعب بر ثانیه، رودخانه شاهرود ورودی سد طالقان در محل ایستگاه شهرک با آوردی بیش از ۴.۵ متر مکعب بر ثانیه و ایستگاه تقی آباد در جنوب شهر تهران با آوردی بیش از ۶.۵ متر مکعب بر ثانیه شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز