کدخبر: 1199 شنبه، 22 آبان 1400 - 13:15 1199 پرینت خبر
احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور:

اصل و بنای کار شوراهای حل اختلاف مصالحه است

image

رئیس دیوان عالی کشور به مهمترین مزیت شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: کار شوراهای حل اختلاف حکم دادن نیست بلکه صلح و سازش و اصل بر مصالحه است و اگر به نتیجه برسد مرضی خداوند است.

به گزارش روشنای راه، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور از مجتمع‌های ۱۲ و ۱۳ شورای حل اختلاف تهران بازدید کرد و با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین (ع) و امام کاظم (ع) اظهار داشت: اصلاح ذات البین و صلح بین مردم از عامه نمازها و روزه های مستحبی افضل است و خوشا به حال کسانی که بین مردم صلح برقرار می کنند.

وی با تاکید بر سه مزیت شوراهای حل اختلاف افزود: شوراهای حل اختلاف تابع تشریفات آیین دادرسی نیستند، این موضوع در سرعت کار تأثیرگذار است و از اطاله دادرسی جلوگیری می‌کند.

مرتضوی مقدم خاطرنشان کرد: شوراهای حل اختلاف یک نهاد قضایی و مردمی است و در واقع شورا از نظر قضایی به حل و فصل اختلافات می پردازد و از جنبه دیگر از آنجایی که انسان‌های دلسوز و مومن از خود مردم برای حل مشکلات تلاش می‌کنند، نهادی مردمی است.

رئیس دیوان عالی کشور ضمن قدردانی از رئیس شوراهای حل اختلاف و همکاران قضایی افزود: کار شوراهای حل اختلاف بسیار شریف است و مورد رضایت خداوند است.

حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی رئیس شوراهای حل اختلاف نیز ضمن تشکر از پیشنهادها و رهنمودهای رئیس دیوان عالی کشور در جهت اصلاح امور، بر اهمیت نظارت دیوان عالی کشور بر شوراها تاکید کرد.

صادقی اظهارداشت: رئیس دیوان عالی کشور بر تسهیل کار مردم و احقاق حق اصرار دارند و ما نیز درصدد هستیم که در اصلاح فرایندها عمل کنیم تا تحقق  آرمان‌های بلند دستگاه قضایی، احقاق حق و عدالت و رضایت مردم بیشتر فراهم شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز