کدخبر: 970 یکشنبه، 11 مهر 1400 - 12:17 970 پرینت خبر
اسدا.. جولایی، رئیس هیأت امنای ستاد دیه کشور:

کمک ١۵٠ میلیارد تومانی خیران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد

image

رئیس هیأت امنای ستاد دیه کشور با اشاره به حمایت خیران در ایام کرونا گفت: مردم عزیز علی رغم تنگناها و مشکلات اقتصادی در دوران شیوع بیماری کرونا، حدود ١۵٠ میلیارد تومان معادل دو برابر سال گذشته به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کردند.

به گزارش روشنای راه، اسدالله جولایی در نشست خبری ضمن گرامیداشت ایام محرم و صفر افزود: این ایام، روزهای حزن و اندوه حضرت اباعبدالله الحسین است و بسیار توصیه شده است، اگر حاجتمندی به شما مراجعه کرد فرستاده خداوند است و مبادا با دلتنگی با او برخورد شود و تاکید شده است تا با نیکی و کرامت با نیازمندان برخورد شود.

وی تصریح کرد: ستاد دیه کشور به همه پیروان ادیان الهی کمک می کند و این مسأله یکی از دستورات امام حسین علیه السلام است.

جولایی اظهارداشت: در یک ماه اخیر تعداد ۵١۶٢ نفر به حساب‌های ستاد دیه برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و تعداد ۶۵ نفر هم به دفتر جذب مشارکت های ستاد دیه مراجعه کردند.

وی ادامه داد: ستاد دیه در ارتباط با صلح و سازش به ویژه در ارتباط با اختلافات خانوادگی اقدامات متعددی انجام می‌دهد.

رئیس هیأت امنای ستاد دیه کشور یادآور شد: ستاد دیه کشور در طول دوران فعالیت خود زمینه آزادی بیش از ١۵٠ هزار زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده تا این زندانیان به آغوش خانواده بازگشتند.

جولایی با اشاره به نقش ستاد دیه در تصویب قانون بیمه اجباری شخص ثالث گفت: در ۳۱ اردیبهشت سال ۸۷ این موضوع در صحن مجلس مطرح شد و با رأی خوبی به عنوان قانون آزمایشی برای پنج سال با پیگیری مجدانه ستاد دیه کشور به تصویب مجلس رسید. 

وی اضافه کرد: پس از تصویب این قانون شاهد سیر نزولی ورود راننده‌ها به زندان‌ها بودیم. بعد از ۱۸ سال فعالیت ستاد دیه، ۲۰ اردیبهشت ۹۵ در مجلس شورای اسلامی این قانون دائمی شد.

جولایی افزود: اکنون حداکثر ۱۰۰ راننده بدهکار دیه در زندان‌ها هستند که این مهم یکی از دستاوردهای ستاد دیه است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور گفت: کار بزرگ دیگری که ستاد دیه انجام داد، پیگیری تصویب قانون رفع جنبه کیفری از صداق بالای ۱۱۰ سکه بود. از طرفی قانون جدید چک نیز اصلاح شد. ستاد دیه کشور در این زمینه‌ها پیگیری و تلاش کرد.

جولایی با اشاره به حمایت‌های مقام معظم رهبری از ستاد دیه کشور گفت: در گلریزان ۱۴۰۰ مقام معظم رهبری ۵۰۰ میلیون تومان کمک کردند و پس از ایشان روسای قوا نیز کمک کردند. 

 

کمک بیش از سه میلیارد تومانی مقام معظم رهبری به ستاد دیه

وی یادآور شد:  مقام معظم رهبری سه میلیارد و ۶۳ میلیون تومان در سه دهه اخیر به ستاد دیه کشور کمک کردند و در جریان سفرهایی به کرمانشاه و خراسان جنوبی نیز کمک هایی داشتند.

جولایی درباره گذشت طلبکاران گفت: به طور میانگین در سال ، حدود ۵۰ درصد طلبکاران گذشت می کنند که این میزان در سال جاری حدود ۷۰ درصد بوده است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با اشاره به طرح نذر آزادی در سالروز شهادت شهید سلیمانی افزود: ۷۰۷ زندانی جرایم غیرعمد در قالب طرح نذر در سال روز شهادت سردار سلیمانی آزادی شدند.

وی خاطرنشان کرد: ستاد دیه کشور توانسته است مشکل زندانیان تا حداقل ۱۵۰ میلیون تومان را حل کند همچنین تلاش هایی برای اخذ رضایت شاکیان با مبالغ بدهی‌های میلیاردی را نیز  انجام میدهد تا شاکی با گذشت از قسمتی از طلب خود باعث آزادی زندانی شود.

جولایی با اشاره به کاهش ورودی زندان ها و افزایش آزادی زندانیان گفت: اخیرا ۷۲ زندانی به همت اعضای هیات ولی الله شهر تبریز آزاد شدند، ۹۰ زندانی غیرعمد با تلاش هیات حسینی تبریز، ۶۵ زندانی با تلاش هیات انصارالحسین شهر رشت آزاد شده اند.

 

وجود بیش از ١٠ هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌ها

جولایی تصریح کرد: ۱۰ هزار و ۶۸۹ زندانی غیرعمد در کشور داریم که از این تعداد ۴ هزار و و ۶۷۳ نفر مشمول کمک هستند و پرونده های آنها در دست اقدام است و برای آزادی آنها تلاش می‌شود.

تهران، اصفهان و فارس بالاترین زندانی جرایم غیرعمد را دارند
وی گفت: تهران با ۹۹۹ نفر، اصفهان با ۹۹۵ نفر و فارس با ۷۶۲ محبوس بیشترین زندانی غیرعمد را دارند و سیستان و بلوچستان و هرمزگان کمترین را دارند.

وی اضافه کرد: در نیمه نخست سال جاری تعداد ۳۶۸۹ نفر از زندانیان آزاد شدند که ۱۴۷ نفر از آنها زن بودند و بدهی این افراد ۲۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: در ۴۳۳ پرونده فقط با صلح و سازش و پرداخت رقمی اخذ رضایت شده و از زندان ها آزاد شدند یعنی ۳۸ درصد از سوی طلبکاران گذشت شده است.

وی با اشاره به عملکرد ١٠ ساله ستاد دیه کشور گفت: از سال ۹۰ تا ۹۹، ۸۹ هزار و ۸۹۹ نفر که بدهی آن‌ها بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان بود و این مبلغ به پنج میلیارد و ٧۶٠ تومان با تلاش ستاد دیه کشور تقلیل پیدا کرد، آزاد شده‌اند.

جولایی اظهارداشت: از ابتدای سال تاکنون ۱۶۱ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان برای آزادی حدود چهار هزار نفر، فراهم شده است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور  در پاسخ به سئوالی در خصوص اقدام یکتا برای آزادی زندانیان و راه‌اندازی ستادی با عنوان ستاد شهید لاجوردی گفت: این کار ایشان را رد می کنیم و دیگر او را به ستاد دیه کشور راه نمی‌دهیم؛ بساط کسی که خواست کار موازی و غیرخدایی انجام دهد، جمع شد. 

وی ادامه داد: متاسفم که ایشان چندین جلسه با پسر خود به اینجا آمدند و در خصوص کار ما سئوال کردند و تحت عنوان کمک، سئوالاتی را مطرح کردند و سپس ستادی را راه انداختند که ما برخورد کردیم.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: اصلا بدهی کم در ستاد دیه نداریم و هر بدهی کمی مربوط به جرایم عمدی است.

وی با اشاره به اقدامات محسن چاوشی و کمک های این هنرمند به ستاد دیه افزود: آقای چاوشی که هنرمند شناخته شده‌ای است، اکنون با ستاد دیه کشور همکاری خوبی دارد. 

جولایی اظهارداشت: برخوردهای زیادی با اشخاصی که بدون هماهنگی با ستاد دیه اقدام به جمع آوری وجوه می کنند، صورت گرفته است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص حسین هدایتی و کمک‌های وی گفت: در جلسه‌ای که در مشهد داشتیم، گفته شد تا این فرد راه داده نشود و در مشهد قصد داشت کنار ما بنشیند که ما جای خود را عوض کردیم تا با ما عکس نیندازد.

وی اضافه کرد: امیدوارم کسانی که می خواهند نامی کسب کنند، کاری را انجام دهند که تاکنون انجام نشده است و دخالت در کار ستاد دیه نکنند.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص زندانیان مهریه گفت: تلاش ما بر این است که آشتی دهیم تا موضوع به طلاق کشیده نشود و اگر به آشتی ختم نشود در این زمینه کمک‌ به زندانیان مهریه کمک‌های لازم انجام می‌شود.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چند روز قبل رئیس سازمان زندان ها بر لزوم اصلاح اساسنامه ستاد دیه تاکید کرد، آیا اساسنامه ستاد دیه اصلاح خواهد شد یا نه گفت: در جلسات کارشناسی اصلاحات لازم که اساسنامه را تحکیم می کرد، انجام شده و ایشان مستحضر نبوده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز