کدخبر: 811 دوشنبه، 15 شهریور 1400 - 15:03 811 پرینت خبر
محسن اژه ای، رئیس قوه قضاییه:

رسیدگی به فساد در داخل و خارج قوه قضاییه جدی‌تر از گذشته پیش می‌رود

image

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جدی‌تر شدن روند مبارزه با فساد در قوه قضاییه، گفت: دستگاه قضایی علاوه بر مبارزه با فساد در ابعاد مختلف با کوچک‌ترین تخلف و فساد در داخل مجموعه نیز برخورد می‌کند و همه تلاش خود را برای افزایش انضباط سازمانی به کار گرفته است.

به گزارش روشنای راه، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای شورای عالی قوه قضاییه افزود: دستگاه قضا با مجرمان حرفه‌ای و بر هم زنندگان امنیت و آسایش مردم و سارقان و اشرار و اخلالگران در نظم به طور قاطع برخورد می کند.

وی تاکید کرد: نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی هم در همکاری با دستگاه قضا جریانات مخل امنیت و مجرمان حرفه ای را با سرعت شناسایی می‌کنند و دادگاه‌ها هم خارج از نوبت به پرونده این افراد رسیدگی خواهند کرد.

محسنی اژه‌ای برای نمونه به اقدام چند فرد شرور در اتوبان تهران کرج اشاره کرد که با اخلال در امنیت موجب ایجاد رعب و وحشت در جامعه شدند اما به سرعت شناسایی و دستگیر شده و پس از صدور کیفرخواست، پرونده آنها در حال رسیدگی است.

 

طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها تا حدودی برطرف شده است

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش‌های همکاران قضایی در بخش‌های مختلف که در مدت کوتاهی که دور جدید مدیریت قوه قضاییه آغاز شده، به طور خاص از تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضایی قدردانی کرد.
 
محسنی اژه‌ای افزود: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها یکی از مشکلات مردم بود که تا حدودی برطرف شده اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم و این کار باید شتاب بگیرد.

وی با اشاره به تلاش‌ها برای احصا مشکلات مردم و تدوین راهکارهای رفع این مشکلات ظرف یک ماه گذشته تصریح کرد: برخی راهکارها  زود جواب می دهد اما برخی زمان‌بر است ولی مهم این است که مردم بدانند که رویکرد دستگاه قضا کم کردن هر چه سریع تر مشکلات آنها است.

رئیس قوه قضاییه گفت: برخی مسائل و روندها در دستگاه قضایی شفاف تر و موانع کار کمتر شده و دادگستری ها و شوراهای حل اختلاف تلاش می کنند کار مردم در سریع ترین زمان ممکن و با حفظ کرامت ارباب رجوع انجام شود.
 
محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: کار دستگاه قضا سنگین و دشوار است و افرادی که به عدلیه مراجعه می‌کنند به دلایل مختلف همچون از دست دادن عزیزانشان و اموالشان تالم دارند و خواستار تسریع در رفع گرفتاری شان هستند.

وی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در دادگستری ها و دادسراها و شوراهای حل اختلاف توصیه کرد که با سعه صدر و صبر و حوصله و با رفتار مهربانانه تلاش کنند تا هر چه سریع تر کار مردم انجام شود.


 
با رویکرد جدید جهادی به مسئله زندان‌ها رسیدگی شد

رئیس دستگاه قضا به اقدامات اصلاحی برای ارتقا وضعیت زندان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در دوره تحول با رویکرد جدید جهادی به مسئله زندان‌ها رسیدگی شد.
 
محسنی اژه‌ای افزود: رئیس سازمان زندان ها ظرف مدت کمتر از یک سال همراه با تعدادی از مدیران ارشد قضایی از همه زندان ها در ۳۱ استان کشور بازدید کردند که اقدام بی‌سابقه‌ای بوده است.
 
وی ادامه داد: دستگاه قضایی با همفکری نخبگان و صاحبنظران حوزه و دانشگاه رویکرد اصلاح و تربیت در زندان ها را مورد توجه قرار داد و تلاش های زیادی شد تا مشکلات مددجویان و خانواده های آنها تا حد امکان برطرف شود.
 
رئیس قوه قضاییه با اشاره به بازدید خود از سه زندان در ماه‌های اخیر، اقدام دادستان تهران برای بازدید از زندان همراه با هیأت ۲۰۰ نفره و بازدید رئیس دادگستری تهران از زندان قزلحصار همراه با یک تیم ۵۰ نفره و گفت و گوی رو در رو با هزار زندانی و پیگیری مشکلات آنها را امری بی‌سابقه‌ دانست.
 
محسنی اژه‌ای افزود: طی یک‌ ماه گذشته، دادستان‌ها فقط در ۲۸ استان کشور ۷۶ بار و روسای دادگستری‌ها در ۲۲ استان ۴۲ بار از زندان‌ها بازدید کرده‌اند.
 
وی از اجرای طرح پایش زندانیان و اعطای مرخصی به آنها در ایام کرونا، سرکشی دوره‌ای دادستان کل و دادستان ها و روسای کل دادگستری های سراسر کشور از زندان‌ها و تحت‌نظرگاه‌ها و استفاده از مجازات های جایگزین حبس به عنوان دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها یاد کرد.

 

دشمن از انسجام و همکاری نظام ناراحت است

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش گفت: دشمن از این که احساس می کند امروز یک انسجام و همکاری بین مجموعه‌های نظام به وجود آمده ناراحت است و از هر طریق ممکن تلاش می کند مانع از تقویت این همدلی شود.

محسنی اژه ای افزود: دشمن از خدمت‌رسانی به مردم نیز عصبانی است زیرا هر چه روند خدمت رسانی تسهیل شده و افزایش یابد، ترفندهای دشمن بیشتر کارآیی خود را از دست می دهد.

وی ادامه داد: هر دستگاهی که تلاش می‌کند خدمات بهتری به مردم ارائه دهد، دشمن برای آن مسئله‌سازی و حاشیه‌سازی می‌کند تا اذهان مردم منحرف شوند.
 
رئیس قوه قضاییه گفت: امروز دولت، مجلس و قوه قضاییه با همدلی تلاش می‌کنند تا در جهت ارتقای کشور از لحاظ علمی، اقتصادی و دفاعی گام بردارند و دشمن از این مسئله عصبانی است.
 
محسنی اژه‌ای افزود:‌ در همین مدت کوتاه استقرار دولت، در حالی که رئیس جمهور در تدارک تشکیل کابینه و برنامه‌ریزی برای اجرای شعارهای دولت مردمی بود، از حضور مردم نیز غافل نبود.
 
وی در همین راستا از توجه ویژه رئیس جمهور به مشکلات مردم و سفر به استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان برای رسیدگی به مسائل مردم به ویژه در مناطق محروم قدردانی کرد.
 
رئیس قوه قضاییه به ارتقای ارتباط دستگاه قضا با مردم در دوره تحول و تعالی نیز اشاره کرد و گفت: در همین مدت کوتاهی که مسئولیت این قوه را بر عهده گرفته، بخش قابل توجهی از مردم بدون واسطه با او گفتگو کرده یا برایش پیام‌ فرستاده‌اند.

محسنی اژه‌ای افزود: من هر روز شخصاً حداقل ۱۰ درخواست مردمی را تا حصول‌ نتیجه پیگیری می‌کنم و پیام‌هایی که به‌صورت مکتوب، مجازی یا تلفنی دریافت می‌کنم‌ را به قسمت‌های مختلف می‌فرستم تا رسیدگی شود و همکاران ما به این پیام‌ها جواب می‌دهند.

رئیس قوه قضاییه به تماس فرزند شهیدی از کرمانشاه در پنجشنبه هفته گذشته اشاره کرد و گفت که این خانواده شهید خواستار ملاقات با وی بودند که از آنها خواست روز جمعه به تهران بیایند و پس از این ملاقات با آنها، دستورات لازم برای حل مشکل‌شان‌ نیز صادر شد.

محسنی اژه‌ای افزود: نزدیک به دو ماه گذشته که دولت جدید نیز آغاز به کار کرده، جلسات زیادی را با آقایان رئیسی و قالیباف داشته‌ام و علاوه بر آن سه نشست را نیز به طور سه جانبه داشته‌ایم.
 
وی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز با معاون اول و معاون اقتصادی رئیس جمهور و چهار تن از وزرا ملاقات داشتیم که قطعاً دشمن وقتی این اقدامات و نتایج همدلی‌ها را می‌بیند، بیش از پیش عصبانی می‌شود.
 
رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که اگر با اخلاص برای خدا کار کنیم خدا هم به ما کمک می‌کند، تأکید کرد: نباید از هیاهوی دشمن ترسید و نگران بود؛ چرا که در این ۴۰ سال با همه وجود احساس کردیم هر جا با توکل به خدا به وظیفه خود عمل کرده‌ایم خدا به کار ما برکت داده و به هدف‌مان رسیده‌ایم.

 

تبریک پیروزی درخشان ورزشکاران کشورمان در مسابقات پاراالمپیک

محسنی اژه‌ای با تبریک پیروزی درخشان ورزشکاران کشورمان در مسابقات پاراالمپیک ۲۰۲۰ تکیه از ورزشکارانی که با کسب ۲۴ مدال افتخارآفرین پرچم مقدس کشورمان را به اهتزاز درآورده و با شعار می‌توانیم در دل مردم بیش از پیش امید آفریدند و ملت ایران را خوشحال کردند تقدیر کرد.

 

شهریور را قطعه خاصی در تاریخ انقلاب اسلامی است

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهارات خود شهریور را قطعه خاصی در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهدای شهریورماه تصریح کرد: وقتی انسان به گذشته نگاه می کند، این مقطع تاریخی قطعه ای است که باید بارها به آن پرداخته شود.
 
وی یادآور شد: آن چه در طول اوایل انقلاب اسلامی و چهار دهه اخیر اتفاق افتاد نشانگر قدرت معجزه وار الهی در برابر کسانی است که مقابل خدا قد علم کرده و راه فرعون و استکبار در پیش گرفتند تا سد راه قدرت لایزال اللهی شوند.
 
محسنی اژه‌ای گفت: سال ۵۷ طاغوت حاکم بر کشور ما با استمداد از اربابان خارجی خود همه تلاشش را به کار گرفت تا نگذارد انقلاب اسلامی در ایران پیروز شود.

وی ادامه داد: رژیم ستم شاهی فقط در ۱۷ شهریور در میدان شهدای تهران هزاران انسان بی گناه را به خاک و خون کشید اما قدرت الهی غلبه کرد و طاغوت رفت و نام شهدا ماندگار شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن کودتاهای مختلفی را طراحی و پیاده کرد و بلافاصله در پایان شهریور ۵۹ جنگ سنگینی را بر کشور ما تحمیل کردند. در جنگ هشت ساله صدام به ظاهر در برابر ملت ایران ایستاده بود اما در واقع همه ی دنیای طاغوت و فراعنه پشت سر او قرار داشتند.

رئیس دستگاه قضا گفت: همزمان با جنگ تحمیلی هشت ساله رئیس جمهور نگون بخت و جریان منافقین و جریانات ملحد و منحرف از ۲۵ خرداد ۶۰ که اعلام جنگ مسلحانه کردند و دست به اسلحه بردند هزاران نفر از مردم و مسئولان نظام را ترور کرده و در کشور آشوب ایجاد کردند و از سوی دیگر به کمک دشمن بعثی رفتند.

وی با اشاره به عبرت های تاریخ برای مستکبران و جنایت کاران گفت: امروز ببینید که سرنوشت سران طاغوت، کودتاگران، صدام و  منافقین چه شده و نظام اسلامی در چه جایگاهی قرار دارد و شهدا نزد خدا و مردم چه جایگاهی دارند.

محسنی اژه‌ای افزود: امروز می‌بینیم که منافقین دچار ذلت و خفت شدند و بینی شان به خاک مالیده شده و منفورترین افراد هستند.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: در بین ۱۷ هزار نفر از مسئولان و مردم کوچه بازار از زن و مرد تا پیر و جوان و کودک که منافقین  ترور کرده و به شهادت رسانده اند  چهره های شاخصی قرار دارند که حقیقتاً مردان بزرگی بودند.

وی گفت: آن چه در طول دو ماه از ۷ تیر تا ۱۴ شهریور ۱۳۶۰ در کشور ما از ترور و جنگ در شرق و غرب و جنوب کشور و فعالیت های تخریبی جریانات انحرافی و وابسته به بیگانه رخ داد، اگر در هر کشور دیگری بود از پا می افتاد اما نظام اسلامی با قدرت پیش رفت.

محسنی اژه ای ادامه داد: علاوه بر رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس دستگاه قضا و ۷۲ تن از یارانش چهره های برجسته‌ای چون شهید آیت الله قدوسی دادستان کل انقلاب نیز به دست منافقین به شهادت رسیدند که حقیقتاً حق این استاد بزرگ را به درستی ادا نکرده.
 
وی ادامه داد: شهید قدوسی مجاهدی خستگی ناپذیر، انسانی مخلص و دلسوز بود که همه تلاش خود را برای تعلیم و تعلم و انسان سازی و تربیت نیرو برای نظام اسلامی به کار گرفت اما شخصیت و مجاهدت های او ناشناخته ماند.
 
رئیس قوه قضاییه گفت: امروز جلادان و تروریست‌ها و حامیان آنها ادعای حقوق بشر دارند و گاه و بیگاه با بهانه و بی بهانه جمهوری اسلامی را ناقض حقوق بشر معرفی می کنند که حقیقتا خجالت آور است.
 
وی افزود: منافقین که هزاران انسان بی گناه را ترور کرده و به شهادت رساندند و با بدترین روش ها شکنجه کردند و اموال مردم را از بین بردند امروز در دامان عده ای مدعی مدافع حقوق بشر زندگی می کنند و از آن‌ها تشکر هم می کنند و جمهوری اسلامی را ناقض حقوق انسان می دانند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز