کدخبر: 470 سه‌شنبه، 01 تیر 1400 - 11:53 470 پرینت خبر
حبیب جهانساز، رییس سازمان چای کشور:

بیش از ۵۸ هزارتن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

image

رییس سازمان چای کشور گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود ۵۸ هزار و ۶۱۰ تن برگ سبز چای به ارزش ۳۷۱ میلیارد تومان خرید تضمینی شده است.

به گزارش روشنای راه، "حبیب جهانساز" با بیان اینکه خرید تضمینی برگ سبز چای از دوم اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و تا مهر ماه در قالب سه فصل و چهار چین ادامه خواهد داشت، افزود: از این میزان خرید، مبلغ  ۳۰۱ میلیارد تومان معادل ۸۴ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

 رییس سازمان چای کشور اظهار داشت: از این میزان حجم خرید، نزدیک به ۴۷ هزار و ۶۰۹ تن معادل ۸۲ درصد برگ سبز درجه یک و ۱۰ هزار و ۹۶۱ تن معادل ۱۸ درصد برگ سبز درجه دو است.

وی با بیان این که در چین اول ۵۵ هزار تن برگ سبز چای از باغات برداشت شده است، تصریح کرد: از این میزان برگ، تاکنون ۱۳ هزار و ۱۸۷ تن چای خشک تولید شده است.

جهانساز با اشاره به اینکه چین دوم برگ سبز چای تا ۲۵ تیر ادامه خواهد داشت پیش بینی کرد که در چین دوم حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تن برگ چای سبز از باغات برداشت شود.

رییس سازمان چای کشور وضعیت چین دوم برگ سبز چای را به لحاظ کمی و کیفی خوب ارزیابی کرد و گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش تولید داریم.

وی  به تاثیر خشکسالی بر باغات چای کشور اشاره کرد و افزود: به علت بارش کم در اسفند ۹۹ و فروردین سال جاری، تولید برگ سبز چای در حد انتظار نبود، اما چین دوم به علت بارش های اردیبهشت ماه، وضعیت بهتری داشته است.

به گفته وی، احتمال این وجود دارد که چین تابستانه  برگ سبز چای تحت تاثیر خشکسالی قرار بگیرد.

طبق گزارش های موجود، نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو چهار هزار و ۷۸۱ تومان اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به صورت میانگین ۴۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

سال گذشته نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک، چهار هزار و ۶۰۰ تومان و درجه دو  حدود سه هزار و ۳۰۰ تومان بود که کارخانجات برگ سبز چای را بیش از نرخ تضمینی تعیین شده خریداری می کردند.

طبق آخرین مصوبه دولت قدرالسهم کارخانجات چای بابت بهای برگ سبز چای معادل ۷۵ درصد قیمت خرید تضمینی تعیین می شود و معادل ۵ درصد بهای برگ سبز چای از محل ظرفیت های قانون بودجه سالانه بابت افزایش سرمایه صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور اختصاص می یابد.

این تصویب‌نامه مقرر می‌کند که سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارت جهاد کشاورزی (سازمان چای کشور) با رعایت قوانین و مقررات مربوط، درخصوص محدوده زمانی خرید، تعیین هزینه‌های تبعی موضوع این تصویب‌نامه، اخذ تضامین و وثایق معتبر از خریداران برگ سبز چای و زمان بازپرداخت آن، تصمیمات لازم را اتخاذ و بر نحوه اجرای آنها نظارت کنند.

در این تصویب‌نامه سازمان چای کشور مکلف است ضمن نظارت دقیق بر فرآیند خریدتضمینی برگ سبز چای و جلوگیری از انحراف یارانه پرداختی دولت، اقدامات مورد نیاز را برای توسعه قراردادهای کشت و بهبود کیفیت تولید برگ سبز چای انجام داده و پیگیری‌های لازم را جهت ساماندهی چای کشور از طریق اجرای عملیات به‌زراعی، بهبود فرآوری و اصلاح ساختار کارخانه‌های چای، ترویج مصرف چای داخلی و توسعه بازاریابی از طریق ظرفیت‌های صندوق توسعه چای کشور به عمل آورد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز