کدخبر: 376 دوشنبه، 10 خرداد 1400 - 12:42 376 پرینت خبر
رضا اردکانیان، وزیر نیرو:

رودخانه ارس مرز دوستی ملت های حاشیه آن است

image

وزیر نیرو با بیان اینکه رودخانه مرزی ارس مرز دوستی همه ملت‌های واقع در حاشیه آن و برخوردار از این موهبت الهی است، گفت: ارس به دوستی‌های مردمان ساکن در این حوزه روح بخشیده و بایسته است که قدر آن را بیش از پیش بدانند.

به گزارش روشنای راه، رضا اردکانیان در جشن پنجاهمین سالگرد بهره برداری مشترک ایران و جمهوری آذربایجان از سدهای ارس و میل مغان افزود: بدون شک رود ارس در بخش قابل توجهی از مرز مشترک دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به مثابه شاهرگ حیاتی مرزنشینان مجاور خود نماد صلح و دوستی بوده و با افتخار باید اذعان داشت که رود مرزی ارس نه تنها مانند بسیاری از آب‌های مرزی دنیا زمینه‌ساز نزاع و ستیز بین دو دولت نبوده، بلکه به عنوان نمونه ای نادر و درخشان عاملی مهم در جهت توسعه و تقویت روابط فیمابین دو ملت دوست و همسایه ایران و آذربایجان بوده است.

وی بیان کرد: خوشبختانه طی پنج دهه گذشته، احداث و بهره‌برداری از سد و نیروگاه ارس و همچنین سد انحرافی میل مغان موجبات آبادانی و توسعه مناطق مجاور ارس را فراهم آورده و پس از بهره برداری رسمی از سد و نیروگاه ارس در سال ۱۳۵۰ شمسی، امروز در پنجاهمین سالگرد بهره‌برداری از این تاسیسات جشن باشکوه همدلی و همراهی را برگزار می نمایند؛ در آینده نزدیک نیز شاهد بهره‌برداری از سد های مشترک خداآفرین و قیز قلعه سی نیز خواهیم بود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی فراوان بهره مندند، اشتراکاتی که می‌تواند ماهیت ویژه‌ای به روابط دو کشور در منطقه بخشیده و همان‌گونه که طی چند دهه گذشته شاهد بوده ایم، برگزاری ۵۰ اجلاس کمیسیون دائمی بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه مرزی ارس و ۱۴ اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی بین دو کشور، نمونه های روشن از روابط راهبردی و منحصر به فرد در منطقه است.

اردکانیان گفت: در آستانه پنجاهمین سال بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان و تاکید بر اراده طرفین بر برگزاری جشن پنجاهمین سالگرد بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه مرزی ارس، فرصت مغتنمی دست داد تا با مروری بر توافقات و همکاری‌های دو جانبه دو کشور در بخش آب و انرژی، ضمن تبیین نقاط قوت در جهت توسعه همکاری ها بپردازیم.

وی ادامه داد: در مجموع روند همکاری های مشترک میان ایران و سایر کشورهای رودخانه ارس نشانگر غلبه و تفوق همکاری های آبی بر مشکلات و موانع موجود است.

وی تشریح کرد: شواهد متعددی از جمله معاهدات مختلف و کمیسیون‌های مشترک بین دولت های ایران و شوروی سابق (پس از استقلال جمهوری آذربایجان) در باب تسهیم آب، تعیین مرز رودخانه‌ای، حل و فصل مسائل و حوادث مرزی، تسفیه اختلافات، ساماندهی رودخانه مرزی ارس، نصب و مراقبت از علائم مرزی، همکاری‌های فنی و اقتصادی، تعیین وضعیت جزایر و پل های واقع در مسیر رودخانه و تعیین مرز آبی در دریاچه‌های سد ارس  و سد تنظیمی میل مغان همگی گواه محکم بر این مدعاست.

 وزیر نیرو افزود: فرصت های اقتصادی کم نظیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گردشگری از قبیل طبیعت‌گردی، آثار باستانی نظیر پل‌ها و کلیساهای تاریخی حاشیه ارس، پتانسیل خوب تولید برق، وجود زیرساخت‌های مناسب و امکان دسترسی آسان به دو طرف مرز در کنار عزم و اراده مسئولان دو کشور برای گسترش همکاری ها از ظرفیت هایی است که می تواند به احداث و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و انرژی ارزش شتاب دوچندان بخشد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود وجود چنین ظرفیت‌ها و منابع در مسیر رودخانه ارس، زمینه‌ها و فرصت‌های فراوان دیگری برای توسعه همکاری های بین دو کشور در جهت تولید انرژی برق فراهم‌ شود و تلاش مضاعفی برای سرعت بخشیدن به رفع موانع اندک موجود صورت پذیرد.

 وی اضافه کرد: پایش مشترک سراسری کمی و کیفی رودخانه مرزی ارس در ادامه روند خوب همکاری های قبلی دو کشور، استقرار سامانه تصمیم یار، پیش‌بینی و هشدار سیل برای پیشگیری از بروز خسارت به تأسیسات آبی و اراضی پایین‌دست، تلاش برای تشکیل کمیسیون چهار جانبه کشورهای حوضه آبریز ارس از مهمترین زمینه‌های همکاری و فعالیت های پیش رو در حوزه آبریز ارس است.

 اردکانیان گفت: سرعت بخشی به تصمیم‌گیری‌ها در خصوص سد قیزقلعه سی تا حصول نتیجه نهایی و استفاده از ظرفیت خوب شرکت های پیمانکار و مشاور در هر دو کشور برای انجام این پروژه های اجرایی از دیگر موارد حائز اهمیت در این حوضه است.

وی یاداوری کرد: شایسته می‌دانم از اندیشه‌های ناب، خلاقیت ها، تلاش ها و زحمات همه کسانی که در طراحی، ساخت و تجهیز این سدها، تاسیسات و شبکه‌های آبیاری نقش داشته اند و همچنین از همکاری همه دست‌اندرکاران بخش های خصوصی و دولتی دو کشور دوست و همسایه ایران و آذربایجان که طی ۵۰ سال بهره‌برداری مشترک از سدهای مذکور،  با درایت و حس تعامل، موجبات بهره‌مندی ملت دو کشور از منافع بیشمار ناشی از ساختن سد های مذکور را فراهم آورده و آن را به نوعی به عنوان نمونه موفق و کم نظیر دوستی و صلح در مرزهای آبی به جهان معرفی کرده اند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

وی گفت: امیدوارم همانند گذشته ارس، این شالوده دوستی و مودت منشأ برکات و منافع فراوان برای همه ساکنان مجاور آن باشد.

وزیر نیروی کشورمان صبح امروز نیز سد قیزقلعه سی در شهرستان خداآفرین، سد گردیان در شهرستان جلفا و شبکه پایاب یکانات شهرستان مرند را با سرمایه گذاری ۹۹۰ میلیارد تومانی افتتاح کرد.

وی پس از آن برای شرکت در جشن پنجاه سالگی همکاری های آبی ایران و جمهوری آذربایجان در بهره برداری از سدهای رودخانه مرزی ارس با بالگرد عازم شهرستان جلفا و سد ارس شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز