کدخبر: 144 چهارشنبه، 01 اردیبهشت 1400 - 13:53 144 پرینت خبر
علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی:

سعدی، شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود

image

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: سعدی شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود که خود را با تاجران ادویه و کالا و زائران اماکن مقدس همراه می‌ساخت، حکایت‌های بسیاری شنیده و از فراز و نشیب روزگار تجارب گران‌قدر می‌اندوخت.

به گزارش روشنای راه، علی‌اصغر مونسان در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت سعدی شیرازی نوشت: اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان، روز بزرگداشت استاد سخن شیخ اجل سعدی شیرازی نام گرفته است. شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر قرن هفتم هجری، با آثار منظوم و منثور ماندگاری چون دیوان اشعار، بوستان و گلستان، از چهره‌های شاخص میراث ادبی ایران به شمار می‌آید. او همچنین جزو شعرایی است که به سیر و سیاحت در آفاق علاقه زیادی داشته و از برخی کشورها دیدن کرده است.

 

سعدی شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: سعدی، آنچنان که از آثار او پیداست، شاعری جهانگرد و مسافر سرزمین‌های دور بود که خود را با تاجران ادویه و کالا و زائران اماکن مقدس همراه می‌ساخت، حکایت‌های بسیاری شنیده و از فراز و نشیب روزگار تجارب گران‌قدر می‌اندوخت.

سعدی در سفرهای خود تنها به دنبال تنوع، طلب دانش و آگاهی از فرهنگ و رسوم مختلف نبود، بلکه هر سفر برای او تجربه‌ای معنوی به همراه داشت. توشه این سفرها برای سعدی سرشار از قصه‌ها، روایات و مشاهداتی بود که ریشه در واقعیت زندگی داشت، چنانچه در هر حکایت گلستان، هر عبارت از پس هزاران تجربه و آزمایش به شیوه‌ای یقینی بیان می‌شود، به طوری‌که هر حکایت بیش از آنکه جنبه تخیل و نظر داشته باشد، حاصل دنیای تجارب عملی است. شاید به همین دلیل عینی بودن، پند و اندرزهای سعدی بسیار دلنشین هستند، گرچه نحوه بیان هنرمندانه آن‌ها نیز سهم عمده‌ای در این آثار دارد.

مونسان خاطرنشان کرد: آثار سعدی شیرازی علاوه بر اینکه عصاره و چکیده اندیشه‌ها و تأملات عرفانی، اجتماعی و تربیتی او است، آیینه خصال و منش ملتی کهن است و به همین دلیل هرگز شکوه و درخشش خود را از دست نخواهد داد.

 

سعدیه و حافظیه مقصد و میعادگاه گردشگران و دوستداران ایران

در پیام وزیر میراث فرهنگی آمده است: با چنین شکوه و عظمتی است که آرامگاه شیخ اجل میعادگاه دوستدارانش از سراسر جهان می‌شود، آرامگاهی که در حال حاضر یکی از برترین و بهترین مقاصد گردشگری در کشور شناخته می‌شود و گردشگرانی که به استان فارس سفر می‌کنند، علاوه بر بازدید از تخت جمشید، پاسارگاد و مجموعه حافظیه و... با حضور در سعدیه شیراز، ضمن آشنایی بیشتر با شاعر بزرگ ایران زمین، به تماشای این محوطه تاریخی و گردشگری می‌نشینند.

مونسان ابراز امیدواری کرد با بهره‌مندی هرچه افزون‌تر از گنجینه ارزشمند شیخ اجل، یاد روز سعدی را گرامی می‌داریم و در مسیر معرفی هرچه بیشتر میراث بی‌بدیلش به جهانیان بکوشیم.

 

منبع: خبرزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز