کدخبر: 1257 سه‌شنبه، 02 آذر 1400 - 13:03 1257 پرینت خبر
محمدرضا شاملو، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور:

شرایط بازنگری طرح هادی سه هزار و ۷۰۰ روستای کشور فراهم شد

image

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور اعلام کرد:طرح هادی بیش از سه هزار و ۷۰۰ روستای کشور در این بنیاد تهیه و بازنگری شده است.

به گزارش روشنای راه، محمدرضا شاملو در سفر به شهرستان لامرد فارس با تاکید بر ممنوعیت ساخت‌ و ساز در اراضی کشاورزی و مرغوب روستاها، گفت: بسیاری از درخواست‌ها برای افزایش محدوده روستا عمدتا از سوی افراد غیربومی‌ مطرح می‌شود اما بنیاد مسکن اجازه ساخت‌ و ساز در اراضی کشاورزی و مرغوب روستا را نخواهد داد.

وی ادامه داد: روستاهایی که خواستار افزایش محدوده باشند با در نظر گرفتن کاربری اراضی و حفظ آب و خاک مورد بررسی قرار می‌گیرند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به افزایش ۲.۵ برابری اعتبار طرح های عمران روستایی منابع ملی و استانی نسبت به سال گذشته، گفت: هشت هزار میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای پروژه های عمرانی و بهسازی روستاهای سراسر کشور اختصاص داده شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در طرح جامع مسکن مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی پیش‌بینی شده است گفت: سالانه به طور متوسط  ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی با مصوبات دولت و همکاری سیستم بانکی مقاوم‌سازی شده است،  در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده است.

وی با بیان اینکه امسال تسهیلات مسکن روستایی با دو برابر شدن از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است، افزود: فارس  جزو استان‌هایی است که در حوزه مقاوم‌سازی مسکن روستایی مطلوب عمل کرده است.

شاملو با اشاره به اینکه در طرح جامع مسکن مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: این مهم در ماده ۵۹ قانون ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته و امید است که همواره ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳ میلیون و ۳۹ هزار و ۷۰۰ روستا طرح هادی دارد، گفت: در زمینه اجرا و بهسازی طرح هادی در بیش از ۲۱ هزار روستا طرح به اجرا درآمده و شاخص برخورداری مناطق روستایی ۵۴ درصد است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز در حاشیه این بازدید اظهار داشت : شاخص های توسعه روستایی دراستان فارس فراتر از متوسط کشوری است اما همچنان بسیاری از روستاهای این استان به ویژه در مناطق جنوبی و شهرستان های مهر و لامرد نیازمند توجه بیشتری است.

عطا الله زمانی به ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکونی ویژه اقشار آسیب پذیر و نیازمند در استان فارس اشاره کرد و گفت: در کنار این فعالیت ها هزاران واحد مسکونی در استان فارس از خدمات تسهیلات مقاوم سازی بهره مند شده اند ، همچنین بنیاد مسکن با پرداخت وام های بلا عوض برای تامین مسکن نیازمندان و ترمیم واحد های مسکونی خسارت دیده از حوادث کوشیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس همچنین  گفت: اجرای ۴۹۸ طرح جدید هادی روستایی با اعتبار ۸۶۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از اولویت‌های امسال بنیاد مسکن استان در مناطق روستایی است.

زمانی افزود: ۱۰۶ میلیارد ریال اعتبار برای بازنگری طرح‌های هادی استان اختصاص داده خواهد شد که این طرح‌ها تا پایان امسال عملیاتی می‌شوند و بخش قابل توجهی از این اعتبارات به شهرستان لامرد و مهر  اختصاص یافته است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان طرح هادی روستایی دارند و تامین اعتبار این طرح‌ها برای سایر روستاها با پیگیری نمایندگان مجلس میسر می‌شود.

شرایط بازنگری طرح هادی بیش از سه هزار و ۷۰۰ روستای کشور فراهم شده است

شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۲ کیلومتری جنوب شیراز دراستان فارس قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
پایگاه خبری نوژان نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز