کدخبر: 1091 سه‌شنبه، 04 آبان 1400 - 17:56 1091 پرینت خبر
ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

تاکید بر وحدت برای قلمروسازی بدون تعارض در فضای مجازی

image

دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد وحدت و همکاری اسلامی برای قلمروسازی بدون تعارض در فضای مجازی تاکید کرد.

به گزارش روشنای راه، سید ابوالحسن فیروزآبادی در پانزدهمین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با بیان این مطلب افزود: پیشتر قدرتی که باعث می شد یک فکر یا اندیشه تثبیت شده و در جامعه در این زمینه اقناع صورت گیرد، قدرت‌های سخت بود اما امروز شاهد فتوحاتی هستیم که بدون جنگ و اعمال قدرت سخت با قدرت نرم از طریق فضای مجازی بدست می آیند و اندیشه، افکار و پیروان جدیدی در حال بروز هستند.

وی گفت: در این فضا بر روی پلتفرم‌ها و محیط‌هایی که توسط غیر مسلمان‌ها ساخته شده مسلمانان می‌توانند افکار خود را عرضه کنند اما به دلیل اینکه این پلتفرم‌ها و این زیست بوم جدید از قواعدی پیروی می‌کند که این قواعد توسط بنیان گذاران و صاحبان فناوری‌ها و سرمایه در این حوزه شکل می گیرد یک محیط از پیش تعیین شده است که اگر مسلمانان بخواهند در این فضا فعالیت کنند مجبور به پیروی از قواعد آن هستند. 

 فیروزآبادی تصریح کرد: قلمرو اسلامی را نمی‌توانیم بر روی پلتفرم‌ها و سرزمین های مجازی که غربی ها برای ما فراهم کردند ایجاد کنیم، بر همین اساس توصیه می کنم تا مسلمانان تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمرو سازی بدون تعارض کنند چرا که در صورت تعارض قلمرو به دلیل وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آن‌ها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.

وی با اشاره به تحولات فضای مجازی که در طول زمان بسیار کوتاه بیشترین محتوا و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد، افزود: این اطلاعات وسیع قدرت تحلیل و تجزیه را متناسب با میزان ورودی داده برای مخاطب ایجاد نمی‌کند و برهمین اساس ما با دوران نابسامانی و اختلالات فکری روبرو هستیم که در برآوردی که متخصصان این حوزه داشتند بروز و ظهور فرق کوچک منحرف حاصل آن بوده است.

وی برای مقابله با این تهدیدات باتاکید بر ایجاد قلمرو در فضای مجازی گفت: تا زمانی که در فضای مجازی قلمروسازی صورت نگرفته، بر علما و اندیشمندان اسلامی است که سواد مسلمین که همان سواد دیجتیالی تعبیر می شود را افزایش دهند و آنها را برای استفاده صحیح از این فضا توجیه کنند به نحوی که انسان در فضای کانالیزه بسته قرار نگیرد و بتواند کل جهان را ببیند و قدرت تجزیه و تحلیل مطالب را داشته باشد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به خصوصیت فناوری پایه این زیست بوم و ارایه خدمات و کاربری های جدید که مبتنی بر تمدن غربی است، افزود: این خدمات اعجاب و بهت انگیزی در تصویرسازی زندگی بدون اشکال و بهشت گونه در غرب برای مسلمانان ایجاد می‌کند. همین امر باعث هجرت دسته جمعی مسلمانان که در واقع همراه با نوعی خودکشی دسته جمعی به دلیل مسیرهای پرخطر همچون عبور از دریاها برای دسترسی به آن است، خواهد شد.

فیروزآبادی گفت:جوانان مسلمان که قدرت شناخت، تجزیه و تحلیل مطالب را ندارند، بدون سلاح در این جنگ رها شده و تحت فشار سنگین این فضا که مبتنی بر فناوری و پوزیتیویسم غربی و انکار معنویت است قرار گرفته اند، که امید دارم تا پیش از این که لطمات سنگینی متحمل شویم با همت و ایمان مسلمانان و تلاش متفکران و زمامداران این مشکل جامعه اسلامی نیز پشت سر گذاشته شود.

مدتی قبل گوگل، اپلیکیشن‌هایی که در گوشی‌های اندروید نصب بود را از گوشی کاربران ایرانی حذف کرد. داستان حذف برنامه‌های ایرانی از گوگل پلی موضوع تازه‌ای نیست. شهریور ۹۶ نیز گوگل نیز مانند شرکت اپل، با ارسال ایمیلی اقدام به حذف برخی اپلیکیشن‌های ایرانی کرد. 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز