کدخبر: 1085 دوشنبه، 03 آبان 1400 - 13:30 1085 پرینت خبر
غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه:

امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه‌ها دارند

image

رئیس قوه قضاییه گفت:‌ امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه‌ها را دارند نه فقط عدالت در صدور حکم.

به گزارش روشنای راه، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست شورای عالی مسئولان قوه قضاییه با تبریک ولادت خجسته پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، اظهارداشت: پیامبر عظیم الشأن اسلام جلوه‌ای از نور خداست و نور و رحمت الهی همیشه امیدآفرین، فرح بخش و آرامش بخش بوده است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه انسان همواره در تاریکی، جهالت و حیرانی به شدت نیازمند نور است، افزود: وقتی نور آمد انسان از گمراهی نجات می‌یابد مگر آنکه خود انسان نخواهد و در مسیری حرکت کند که به سقوط منتهی می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان کرد: میلاد پیامبر اعظم (ص) در زمانی اتفاق افتاد که جهالت جهان را فراگرفته بود و ظلمت انسان‌ها را رنج می داد و مردم از ظلم ستمگران به تنگ آمده بودند و امروز هم دنیا در یک جاهلیت مدرن به سر می‌برد و تاریکی‌هایی که وجود دارد، کمتر از سال عام‌الفیل نیست که رسول‌الله در آن مقطع برای نجات بشر متولد شدند.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: در پرتو نور رسول الله (ص) برخی کاخ های ستم فرو ریخت و آتش های شعله ور خاموش شد و ما باید در پرتو این نور که تا روز قیامت ادامه دارد، آتش ها را خاموش و با ظلم و ستم مقابله کنیم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: انوار قدسی رسول الله(ص) در وجود مقدس حضرت بقیه الله(عج) متجلی شده و در زمان غیبت نیز ولی فقیه جامع الشرایط همان مسیر را ادامه می دهد و هر کس طالب هدایت و کمال باشد، راه برای او روشن است.

رئیس قوه قضاییه از مقام معظم رهبری به عنوان انسانی زمان شناس و موید و متصل یاد کرد و با اشاره به بیانات روز گذشته ایشان درباره سه خصیصه و صفت مهم پیامبر اعظم (ص) گفت: امروز ما بیش از هر زمان دیگر به عدل، صبر و اخلاق به شدت نیاز داریم.

محسنی اژه‌ای افزود: صبر و پایداری در طی کردن مسیر الهی و تحمل دشواری انجام مسئولیت و ایستادگی در برابر گناه و فشار شیاطین و دشمنان کاری دشوار است و سختی های زیادی دارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فزونی وسوسه های شیطانی و هواهای نفسانی و فشارهای دشمنان بیرونی در شرایط دشوار کنونی گفت: روز گذشته گزارش یک نهاد نظارتی درباره عملکرد یک قاضی به دستم رسید که حقیقتاً دلم به درد آمد که این شخص نه به خاطر فقر یا کمبود در زندگی بلکه به دلیل تمایلات نفسانی دچار لغزش‌هایی شده است.

محسنی اژه ای ادامه داد: شیاطین و دشمنان سعی می کنند از نقطه ضعف انسان استفاده کنند و ما که می خواهیم پرچمدار انقلاب و الگوی حسنه در جهان باشیم باید بیش از همه به سنگینی مسئولیت توجه کنیم و نباید در مقابل ناملایمات، کمبودها و فشارها صبرمان لبریز شود و از پای درآییم.

رئیس دستگاه قضا، اجرای عدالت را از وظایف مهم حکومت دانست و گفت: امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه ها را دارند؛ نه فقط عدالت در صدور حکم.

محسنی اژه‌ای اظهارداشت: امروز که می خواهیم به پیروی از انبیا و اولیا و ائمه هدی اسوه حسنه باشیم باید در همه بخش ها بر اساس عدل رفتار کنیم و تأکید ولی امر بر تدوین پیوست عدالتخواهانه برای همه تصمیمات و مصوبات در همین راستاست.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: وقتی تصمیمی می‌گیریم یا قانونی را تصویب و بخشنامه‌ای را صادر می کنیم باید بیندیشیم که سبب تحقق و گسترش عدالت شده یا برعکس موجب ایجاد رانت و انحصار شده و شکاف طبقاتی را بیشتر و افرادی را از فرصت ها محروم می کند.  

محسنی اژه‌ای از اخلاق نیز به عنوان نیاز امروز انسان یاد کرد و گفت: بخش اعظمی از مسائل اسلامی را اخلاق تشکیل می دهد که تحقق عدالت را هم به دنبال خود دارد و موجب حفظ انسان در برابر هواهای نفسانی می شود.

وی تصریح کرد: گاهی اخلاق عملی از هر خطابه و هر نوشته‌ای بیشتر اثرگذار است و ما با توجه به شرایط امروز، باید بیش از پیش صبر، عدالت ورزی و رعایت اخلاق اسلامی را در سرلوحه کارهایمان قرار دهیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تمام اخلاق در وجود مقدس پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار(ع) تجلی یافته، تصریح کرد: اگر می خواهیم پیروان راستین انبیا و اولیا باشیم باید رنگ خدا و رسول خدا را داشته باشیم.

محسنی اژه‌ای افزود: بسیاری از اوقات انسان به راحتی زبان باز می کند و حرف های نادرست می زند و مطالبی که نسبت به آنها علم و یقین ندارد بیان می کند و توجیه هم می کند که دیگران چنین گفته‌اند و یا چنین شایعه شده است.

وی تصریح کرد: در شرایط دشوار امروز باید از سرنوشت کسانی که در چهار دهه گذشته به دلیل غفلت دچار خطا و انحراف شده‌اند عبرت گرفت و از خدا، قرآن و نماز و پیامبر اعظم و خاندان او که وسیله تقرب الهی هستند استمداد بجوییم تا خدا لحظه‌ای ما را در برابر لغزش ها رها نکند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز