کدخبر: 959 جمعه، 09 مهر 1400 - 19:41 959 پرینت خبر
فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز:

پرندگان شکاری تیمارشده در طبیعت البرز به پرواز درآمدند

image

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که در آستانه روز جهانی حیات وحش، تعداد ی از پرندگان شکاری در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شدند.

به گزارش روشنای راه، فردین حکیمی گفت: امروزه حیات وحش با تهدیدات متعددی شامل شکار غیرمجاز، شیوع بیماری ها، زنده گیری و تجارت غیرقانونی و همچنین تخریب زیستگاه ها و گاها تعارض با جوامع محلی مواجه است.

وی افزود: اما در این بین موضوعی که موجب نگرانی و دغدغه مندی محیط زیست و دوستداران حیات وحش گردیده، زنده گیری و تجارت غیرقانونی ، عرضه و نگهداری حیات وحش است.

وی اظهار داشت: متاسفانه علاقه‌مندی روز افزون شهروندان به خرید و نگهداری گونه های جانوری در اسارت( قفس)موجب می شود که پس از مدتی به دلیل عدم تغذیه مناسب و شرایط نگهداری یا تلف شده یا با شرایط نامناسب، تحویل محیط زیست شوند.
حکیمی بیان داشت: بخشی دیگری از این موارد آسیب دیدگی حیات وحش در اثر اصابت گلوله توسط شکارچیان بوده که یا منجر به تلف شدن و در غیر این صورت، گونه آسیب دیده از طریق شهروندان یا دوستداران حیات وحش تحویل ادارات محیط زیست می شود 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: خوشبختانه با وجود ظرفیت های موجود از جمله همکاری و دغدغه مندی دوستداران و حامیان حیات وحش، مراکز درمانی کلینیک های دامپزشکی ، مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش( بخش خصوصی) و همچنین مراکز نگهداری مجاز و موقت حیات وحش( با نظارت محیط زیست) و از  سویی دیگر وجود کادر مجرب دامپزشکی در اداره کل محیط زیست استان همواره تلاش شده میزان تلفات حیات وحش به حداقل برساند و عمده گونه‌های آسیب دیده، پس از طی مراحل درمان، تیمار و بازپروری، دوباره در زیستگاه طبیعی خود رها سازی شوند.
 حکیمی با بیان اینکه بیشترین میزان گونه‌های آسیب دیده و رهاسازی شده مربوط به پرندگان شکاری منجمله عقاب طلایی ، سارگپه، دلیجه می باشد اظهار داشت: در سال جاری با همکاری شهروندان و حامیان حیات وحش و همچنین تلاش مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش ، دامپزشکان اداره کل  و محیط بانان عزیز تعداد بیش از ۴۰ فرد پرنده شکاری پس از تیمار و بازپروری در زیستگاه های طبیعی خود رها سازی شدند.
 در روز جاری هم تعداد ۲ فرد عقاب طلایی، ۲ فرد سارگپه، یک فرد کور کور، یک فرد دلیجه و یک فرد لیل در زیستگاه طبیعی واقع در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی با حضور حامیان حیات وحش، اصحاب رسانه و کمیته عکاسان استان البرز، سامان گلریز ( همیار محیط زیست) رهاسازی و به دامان طبیعت بازگشتند.

در استان البرز تعداد  ۳۰۳ گونه پرنده در زیستگاه های طبیعی زیست می کنند.

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز