کدخبر: 921 یکشنبه، 04 مهر 1400 - 20:05 921 پرینت خبر
به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی؛

برای هرکه و هر واقعه ای که نمی توان گریست

image

نام امام‌حسین (ع) پس از گذشت قرن‌ها همچنان شهره جهان است و به آزادگان و حق‌جویان عالم نور امید و حیات می‌بخشد. امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه جهانی تشنه فرهنگ و معارف اسلام ناب و الگوپذیری از فرهنگ حسینی است.

به گزارش روشنای راه؛

به‌راستی چه رمز و رازی در قیام حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و نهضت حسینی نهفته است که همواره همچون نگینی بر انگشتری تاریخ بشر و انسانیت می‌درخشد؟

علل جاودانگی و ماندگاری این نهضت جهانی چیست و چرا هیچ وقت تمام نمی‌شود؟

پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرماید: «إنَّ لِقَتلِ الحُسَینِ حَرارَةً فی قُلوبِ المُؤمِنینَ لا تَبرُدُ أبَدا؛ در کشته شدن حسین، حرارتى در دل‌هاى مؤمنان است که هرگز سرد نمى‌شود.» (جامع الاحادیث شیعه، ج 2، ص 556)

ما اگر اسطوره های مشترک به عنوان یک ملّت و خاطره تاریخی و سنّت و میراث مشترک مدنی و معنوی به عنوان یک اقلیم و عالم معنوی و جغرافیای پرچین و شکن تاریخی و فرهنگی نداشتیم این چنین شورمندانه و سوگناک و این چنین با حسی جمعی و مشترک یاد و خاطره شهیدان کربلا را در میان سیلی از اشک و با اینهمه نوحه و تعزیه و مرثیه و این چنین شورمندانه پاس نمی داشتیم.

اگر زمینه ای از خاطره، اسطوره، تاریخ، فکر، فرهنگ و حس و حماسه و سنّت و میراثی مشترک و رشته های اتصال معنوی و پیوندها و پیوستگی های استوار مدنی مشترک در میان ایرانیان نبود چه بسا یاد و خاطره واقعه محرم 61 هجری در کربلا فراموش می شد.

عاشورا بهانه است و شهادت امام حسین و یارانش بهانه ای بس عظیم! بس سنگین!

هر واقعه ای، حادثه ای، هر رخدادی که نمی تواند بهانه شود، برای هرکسی که نمی توان بهانه گرفت، هر زخمه و نغمه ای که تارهای روح ما را مرتعش نمی کند، هر کلام و پیامی که تنور جان ما را گرم و شعله خیز نمی کند، هر واقعه ای که در یادها و خاطرها و خاطره ها و حافظه ها نمی ماند، برای هر که و هر واقعه ای که نمی توان اشک ریخت، نمی توان گریست، نمی شود مویه و ناز کرد.

محرم و عاشورا بهانه است و کربلا نازستان نازکنان و نازکشان.

اربعین فرصت بسیار مهم و مغتنمی جهت بررسی درس‌ها و عبرت‌های عاشورای حسینی است، برجسته‌ترین پیام عاشورا و اربعین حسینی، درس عزّت‌مداری است، زیرا در فرهنگ اسلام، مسلمان عزیز است و ذلّت و خواری با مسلمانی قابل جمع نیست. مسلمان هرگز زیر بار ننگ، خواری و ذلّت نمی‌رود، همراهی و پذیرش سلطه دشمنان خدا در اسلام مذموم است. 

امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه جهانی تشنه فرهنگ و معارف اسلام ناب و الگوپذیری از فرهنگ حسینی است. شایسته است نهضت عاشورا با سبک و سیاق مناسب علمی، استدلالی و منطقی برای خیل مشتاقان شرکت‌کننده کنگره عظیم اربعین مطرح شود.

حفظ روحیه اخلاص، ایثار و اهتمام به انجام عزاداری به سبک سنتی و بی‌پیرایه، پرهیز از خرافات و بدعت‌هایی که با روح نهضت حسینی منافات داشته و باعث بهانه‌دادن به‌دست دشمنان اسلام خواهد شد، از مهم‌ترین وظایف و رسالت زائران اربعین حسینی محسوب می‌شود.

بدون تردید رعایت آداب مهمانی سفر اربعین و امور زیارت، موجب خشنودی حسین ابن علی (ع) و خاندان عصمت و طهارت خواهد بود. برجسته‌ترین پیام‌های اربعین حسینی، عزّت، اقتدار، وحدت، حق‌طلبی، ظلم‌ناپذیری، برادری و اخوت اسلامی است که همگان موظفند برای گسترش و توسعه این پیام‌های انسان‌ساز تلاش کنند.

نویسنده: محمود عزیزی

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز