کدخبر: 784 چهارشنبه، 10 شهریور 1400 - 13:58 784 پرینت خبر
رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی:

شرایط برای حمل یکسره کالا از کشتی به مقصد تسهیل شود

image

وزیر راه و شهرسازی در اولین نشست شورای عالی ترابری بر ضرورت تسهیل و تقویت حمل یکسره کالا از کشتی به مقصد تاکید کرد.

به گزارش روشنای راه، نشست ۲۱۹ شورای عالی ترابری با حضور «رستم قاسمی»  برگزار و آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور و راهکارهای تخلیه سریع این کالاها به بحث و بررسی گذاشته شد.

قاسمی در این نشست با اشاره به ضرورت حمل یکسره کالاها از کشتی به مقاصد داخلی، گفت: محقق شدن حمل یکسره کالا باید در دستور کار قرار بگیرد. تمام حاضران در جلسه باید در حوزه اختیارات و وظایف خود برای محقق شدن این امر تلاش کنند.

وی ادامه داد: ضرورت دارد که تمام ذی‌نفعان این روند نسبت به دریافت مجوزهای لازم برای حمل یکسره اقدام کنند و وزارت راه و شهرسازی نیز تمام توان خود را برای تامین این مجوزها به کار خواهد بست.

این عضو کابینه دولت سیزدهم همچنین از دستگاه‌های نظارتی خواست تا نسبت به تسهیل فرآیندهای بازرسی و ترخیص کالاهای ضروری که لازمه محقق شدن حمل یکسره است، اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت تامین ناوگان جاده‌ای و ریلی برای حمل کالاهای اساسی، گفت: وزارت راه و شهرسازی در کمیته‌های تخصصی راهکارهای افزایش ظرفیت حمل را بررسی خواهد کرد.

وی افزود: در بلندمدت نیز باید نسبت به افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر با تامین تجهیزات مورد نیاز اقدام شود.  

قاسمی گفت: لازم است سازوکاری طراحی شود تا بنادر از زمان تقریبی رسیدن کشتی‌های حامل کالا مطلع باشند تا تمام دستگاه‌های مسئول بتوانند برای حمل کالاها برنامه ریزی کنند.

 در این نشست شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی، سعید رسولی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت راه‌آهن، محمد راستاد، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بنادر و دریانوردی، داریوش امانی، معاون وزیر و رییس سازمان راهداری، سیاوش امیرمکری، سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، نمایندگان وزارت صمت، گمرک، بانک مرکزی، شرکت بازرگانی دولتی، انجمن ایمنی راه‌ها، بخش خصوصی و سایر اعضای شورا حضور داشتند.

حمل یکسره و بدون معطلی و بدون واسطه کالا می تواند به تقویت ترانزیت کمک کرده و موجب افزایش صادرات شود.  در این صورت اتلاف وقت و خواب کامیون ها برای تخلیه و بارگیری کالاها را نخواهیم داشت و همچنین مراحل انجام اظهار و تشریفات گمرکی برای کالاها که امری زمانبر است نیز انجام نمی شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
پایگاه خبری نوژان نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز