کدخبر: 745 سه‌شنبه، 02 شهریور 1400 - 14:07 745 پرینت خبر
احسان ارکانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی:

قرار نیست تکلیف شرعی مجلس فدای رفاقت و مصلحت‌های آینده‌نگرانه شود

image

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار نیست تکلیف شرعی و قانونی عصاره فضایل ملت مجلس در راس امور فدای رفاقت و هم خطی سیاسی و مصلحت های آینده نگرانه شود.

به گزارش روشنای راه، احسان ارکانی روز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد:از برکات قانون اساسی و انقلاب اسلامی این است که مردم حتی در انتخاب وزرای کابینه از طریق اعمال رای اعتماد نمایندگان برگزیده خود سهم دارند. آقای رییسی رییس جمهور محترم هم فرمودند که که مساله مهم مساله نگاه نمایندگان ملت است.

 وی اضافه کرد: وزیر شدن دو شرط دارد؛ اول پیشنهاد رییس جمهوری و دوم رای اعتماد مجلس و اگر این دو شرط تحقق پیدا کند، آقایان در سمت و جایگاه وزارت قرار می‌گیرند و فرمودند که بدانید نظر و رای شما چون به عنوان بهترین مشاوران از دغدغه مندی مسائل را دنبال می کنید مورد قبول و احترام بنده خواهد بود.  

ارکانی یادآور شد: برخی می‌پرسند آیا مجلسی که ۲۰۰ امضا در حمایت از نامزدی رییسی جمع کرد بعدا می تواند بر دولت و وزرای ایشان نظارت کند.  امروز همگان نظاره گر خواهند بود تا همان نمایندگان بتوانند، در کمال استقلال و آزادگی و بدون کوچکترین تعارفات سیاسی وزرای پیشنهادی را نقد و ارزیابی و نظارت کنند.

وی اظهار کرد: امروز افکار عمومی با دقت و حساسیت دنبال خواهند کرد، مجلسی که توسط حضرت آقا مزین به صفت مجلس انقلابی شد، با اعتماد آنها به نمایندگان خود در راستای انتخاب وزاری توانمند، کارآمد و پاکدست چه خواهد کرد.امروز مشخص خواهد شد شعارهایی که از ایام مجلس یازدهم تاکنون در جهت تلاش برای نظارت بر دولت، با داشتن دولت و خدمت به مردم و پاسخگو کردن دولت و وزرا و تکمیل حلقه‌های کارآمدی در قوه مجربه داده‌ایم فقط شعاری برای دلخوشی مردم عزیز بوده یا اکنون که پای عمل به شعارها و وعده‌هاست مرد میدان عمل هم هستیم.

ارکانی خاطرنشان کرد: یک سال و نیم است به مردم حوزه های انتخابیه در برابر انبوه مشکلات در حوزه صنعت، خودرو، بازار، اقتصاد و معیشت ادعا کردیم که مشکل از دولت ناکارآمد و وزرایی است که درد مردم را حس نکردند و برنامه‌ای برای اداره وزارتخانه ندارند و فاقد سابقه و کارنامه قوی و روشن هستند و  اهل و بده و بستان هستند و مرد عمل نیستند، شناختی از واقعیت های موجود کشور ندارند و حامی رانت رفقا  و گروه و تیم خود هستند و پرادعا و ولی کم مایه هستند. آیا امروز که ورق برگشته و افرادی دیگر برای وزارت معرفی شده اند و این گزینه‌ها را در نقطه مقابل وزرای قبلی می‌بینیم، اگر می بینیم که بسم الله به همه ۱۹ نفر گزینه پیشنهادی رای بدهید و انتخابشان کنید و در غیر این صورت انصافا اگر حجت شرعی و قانونی، تخصصی و وجدانی برای برای رای اعتماد و انتخاب این عزیزان نداریم، فارغ از اینکه چه تعدادی هستند رای اعتماد ندهیم.

نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت افزود: امروز به مردم نگران و تحت فشارهای اقتصادی و کرونا نشان دهیم باز هم قوه ای که کماکان انقلابی و نوکر مردم است، مجلس است. نشان بدهیم که هنوز فرمایش امام راحل پابرجاست که مجلس در راس امور است و اثبات کنیم که طبق فرمایش حضرت آقا مجلس انقلابی، زنده و مقتدر و محکم بر مواضع ملت ایستاده است. البته بالاترین کمک به دولت آقای رییسی این است که مجلس انقلابی و فرزندان حضرت آقا در این مجلس ذره ای از وظایف و اختیارات خود کوتاهی نکنند.

ارکانی ادامه داد: آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان که رییس جمهوری محترم داماد ایشان هستند، صراحتا فرمودند اگر در آینده وزیری ناکارامد درآمد مردم تقصیرات را از چشم مجلس می‌بینند. ارزیابی وزرا وظیفه مجلس است و اگر در آینده وزرا ناکارآمد درآمدند، مردم گریبان نمایندگان خود را می گیرند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس وزارت صنعت معدن و تجارت را وزارتخانه ای بزرگ عنوان کرد که از تنظیم بازار، شیر، گوشت، مرغ و روغن و مایحتاج اساسی مردم تا خودرو، فولاد و مصالح ساختمانی و صادرات و واردات و معادن و حتی اشتغال، تنظیم و اداره بازار ممکلت ۸۰ میلیونی ما در این وزارتخانه عریض و طویل تعریف شده است.

وی اضافه کرد: یک سال قبل ما به پیشنهاد وزیر صمت در دولت آقای روحانی به دلیل عدم توانمندی رای اعتماد ندادیم و گزینه دیگری معرفی شد و الان هم باید بین خودمان و خداوند نظارت کنیم که فاطمی امین کارآمدی و توانمندی یک وزارتخانه بزرگ با این اهمیت و تاثیرگذاری در زندگی مردم از سفره آنها تا خودروی زیر پایشان و اشتغال و لوازم خانگی را دارد یا خیر.

نماینده نیشابور در مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی صمت گفت: همین ایام که ما در مجلس هستیم، افزایش قیمت‌ها بویژه قیمت خودرو و لوازم خانگی و سایر اقلام حوزه حوزه جنابعالی افزایش چشمگیری داشته است. از معاونت نظارت مجلس تشکر می‌کنم که  برنامه های وزرای گزینه های پیشنهادی را ارزیابی کرده بودند و به برنامه فاطمی امین عدد ۵۵ و نیم از ۱۰۰ را دادند. آقای فاطمی جنابعالی در برنامه تقدیمی خود در مجلس موضوعات مختلفی را مطرح کردید. برخی از این سرفصل‌های برنامه دارای ابهام بوده و نیازمند توضیحات بیشتر شماست.

وی با اشاره به مواردی مانند طرح ویژه در تولید و عرضه خودرو در ۶ ماه آینده، فعال سازی مسیرهای حمل و نقلی در توسعه صادرات، ایجاد کانال مالی و بانکی با کشورهای هدف در برنامه وزیر پیشنهادی صمت گفت: آیا این موارد واقعا براساس پشتوانه قابل اجرا و مبتنی بر واقعیت‌ها تعریف شده یا صرفا یک ایده خام و پیشنهاد است. بالغ بر ۳۰ سامانه مدیریت اطلاعاتی تعریف کرده اید و این سامانه‌ها ابزار رسیدن به هدف است. آیا زمان‌بندی و سنجش ظرفیت و تحقق این ابزارها مشخص شده چون تحقق اینها، گام اول در مسیر حرکت به سوی هدف‌گذاری شماست.

ارکانی  با بیان اینکه سال‌هاست هنوز اتصال سامانه اطلاعاتی گمرک به سامانه اطلاعاتی وزارت صمت علی رغم تکلیف قانونی اجرایی نشده، گفت: ضمانت اجرایی شما برای اجرای این سامانه‌ها و رسیدن به هدف چیست و برنامه شما برای تامین نهادهای دامی که پدر دامداران و روستاییان را درآورده، چیست. برنامه شما برای احیای واحدهای تعطیل شده ناشی از کرونا و بدهی‌ها و سایر مشکلات چیست. برنامه شما برای ادامه پروژه انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان برای صنایع و معادن بسیاری از استان‌ها که نمایندگان به آن در وزارت صمت چشم بسته اند، چیست؟

وی تصریح کرد: جنابعالی به یک مطلبی اشاره کردید که دولت می‌خواهد کارت اعتباری ۳۰۰ هزار تومانی به همه ایرانیان بدهد همین سال گذشته طرح مشابهی که به قانون تبدیل شد، بارها رفت و آمد بین مجلس و دولت و شورای  نگهبان داشتیم و آخر هم بعد از تصویب قانون دولت آن را با اشکلات فراوان اجرا می کند. ضمانت اجرای این طرح چیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: امروز اگر فارغ از هر مذاکره و تعاملات فی‌مابین و فارغ از فشارهای پیدا و پنهان سیاسی، رفاقتی و خطی جناحی به این نتیجه رسیدیم و فردا به رای خود بالیدیم و افتخار کردیم، رای اعتماد دهیم. در غیر این صورت محکم پای انجام وظیفه خود و تبعات و هزینه‌های مترتب بر آن بایستیم و رای عدم اعتماد دهیم.

وی افزود: قرار نیست تکلیف شرعی و قانونی عصاره فضایل ملت مجلس در راس امور فدای رفاقت و هم خطی سیاسی و مصلحت های آینده نگرانه شود. در خلوت خودمان قضاوت کنیم اگر آقای روحانی هم همین گزینه‌ها را پیشنهاد می داد، ما امروز رای اعتماد می دادیم؟ اگر بله که فبها در غیر این صورت تجدید نظر کنیم.

ارکانی ادامه داد: اگر می‌گوییم مجلس انقلابی کجای انقلاب و اصول انقلاب به ما مجوز داده به یک وزیر ضعیف رای اعتماد دهیم تا فلانی از ما کدورت به دل نگیرد. کجای انقلاب و اصول انقلاب به ما مجوز داده که مجلس رکن رکین نظام برآمده از خون شهدا را در برابر دولت تعطیل کنیم و رسما وکیل الدوله شویم. همان وکیل الدوله ای که بارها خودمان قبلی‌ها را مشمول این صفت می دانستیم و از افتادن به دام این مشخصه نامطلوب اعلام انزجار کردیم. حاشا و کلا.

نماینده نیشابور اضافه کرد: کجای انقلاب و انقلابی گری به ما مجوز می دهد در این شرایط پیچیده منطقه و اقتصادی و کرونا سرنوشت مردم را در حوزه‌های مختلف و بازار، صنعت و معیشت و رفاه به دست افرادی بسپاریم که بعضا خودمان حتی آنها را به عنوان گزینه ای برای استانداری استان خودمان قبول نکنیم.

وی تصریح کرد: فردا روز آزمون رای اعتماد دولت نیست. آزمون، امتحان و اعتماد ملت به خانه خود است. ما ضمن تشکر از آقای رییسی که در بخش وزرای نهادهای حاکمیتی، اطلاعاتی امنیتی و بین المللی و برخی از وزارتخانه‌ها افرادی باسابقه قوی را معرفی کردند، این را اعلام می کنیم که انتظار این است در حوزه وزرای اقتصادی تصمیم گیری با دقت و وسواس بیشتری توسط مجلس انجام شود.  

ارکانی خاطرنشان کرد: ما به عنوان حافظان رای ملت باید به گزینه‌های پیشنهادی نمره دهیم. اگر نمره قبولی می‌گیرند بسم الله وگرنه هیچ‌وقت و در یک نظام نمره دهی به داوطلب فاقد شرایط و کم توان نمره قبولی نمی‌دهند. همه عزیرانی که در معرض رای اعتماد مجلس قرار گرفتند، نهایتا چه رای بگیرند یا نگیرند، ماجور هستند و همین که نمایشی و جلوه ای از مردم سالاری دینی را به جهانیان نشان دادیم و موافق و مخالف در کمال احترام و رعایت حرمت ها صحبت کردند و اعمال حق حاکمیت ملت توسط مجلس دارد به رخ جهانیان کشیده می شود، همین باعث اجر و صواب خواهد بود. چه مثبت و چه منفی رای اعتماد بگیرند.

وی گفت: یادمان نرود که حضرت آقا این مجلس را مجلس امید و انتظار نامیدند و ما هم به اصول انقلاب اسلامی و فرزندی رهبر معظم انقلاب و نوکری برای مردم عزیز و بزرگوارمان مفتخر و پایبند خواهیم بود و این را صراحتا اعلام می‌کنیم که همه ما نمایندگان و برگزیدگان ملت با هیچ کس عقد اخوت نبسته‌ایم و در تمام ۱۹وزازتخانه ای که به مجلس معرفی شده، دقت، حساسیت و وسواس به خرح داده خواهد شد و علاوه بر وزرای اطلاعت، کشور، دفاع و خارجه و برخی از وزرای عزیز که سابقه وزارت قوی دارند، در مورد سایر عزیزان این دقت برای انتخاب بهترین‌ها و قوی ترین ها انجام می شود و نهایتا اعلام می کنیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز