کدخبر: 595 دوشنبه، 21 تیر 1400 - 12:17 595 پرینت خبر
علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت:

لزوم تقویت ارتباط وزارت صنعت و بانک مرکزی برای حل مشکلات تولید

image

وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار تقویت ارتباط بین وزارت صنعت و بانک مرکزی در راستای حل مشکلات حوزه تولید و همچنین رفع موانع موجود در خصوص تامین ارز و رفع تعهدات ارزی بازرگانان و تجار شد.

به گزارش روشنای راه، «علیرضا رزم‌حسینی» در جلسه مشترک بین مدیران وزارت صنعت و بانک مرکزی به‌منظور طرح و بررسی مسائل مختلف بانکی در راستای تامین کالاهای اساسی، واردات مواد اولیه تولید و تسهیل در امور صادرات، از همکاری و هماهنگی بانک مرکزی با این وزارتخانه با وجود محدودیت‌های بانکی و ارزی تحمیل شده به کشور، تقدیر کرد.

در ادامه، «محمدصادق مفتح» قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با قدردانی از تلاش و همکاری بانک مرکزی با این وزارتخانه، به مشکلات مربوط به بانک‌های خصوصی در زمینه ارسال برخط اطلاعات مربوط به رفع تعهدات ارزی بازرگانان به مراجع مربوطه اشاره کرد و خواستار پیگیری و رفع آن شد.

«یزدان سیف»، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تامین منابع مالی و پرداخت هزینه خرید تضمینی گندم و همچنین واردات روغن و دانه‌های روغنی به کشور، به مشکلات مربوط به ثبت اطلاعات در سامانه‌های مختلف دردستگاه‌های مربوطه اشاره کرد و خواستار رفع آن‌ها شد.

ارائه بسته پیشنهادی در راستای حمایت از تولید، موضوع دیگری بود که در این جلسه توسط «سعید زرندی» معاون طرح و برنامه وزارت صنعت مطرح شد.

وی، ایجاد سرمایه جدید در بخش تولید را مهم خواند و ضمن درخواست ایجاد یک نگاه جدید به موضوعات بانکی و تسهیلات، بر بازنگری سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.

در بخش دیگری از این جلسه، «مهدی صادقی نیارکی» معاون امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به کاهش ارزش واردات و رشد بیش از هشت درصدی صنعت در سال گذشته، نکاتی را در زمینه پرداخت تسهیلات به بخش صنایع مطرح کرد.

وی خواستار همکاری بیشتر بانک مرکزی درباره موضوع «برات بدون تعهد» در راستای تامین مواد اولیه تولید و استمرار رشد صنعت در کشور شد.

تشکیل کمیته ماده ۲ برای تعیین‌تکلیف موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، برخط بودن اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط با تجارت بین‌المللی و افزایش مهلت رفع تعهدات ارزی، از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

برپایه این گزارش، «اکبر کمیجانی» رییس‌کل بانک مرکزی نیز در این جلسه به ارتباط مستمر بانک مرکزی و وزارت صنعت اشاره کرد و در خصوص مسائل مطرح شده در جلسه، ضمن استناد به گزارش‌های مدیران بانک مرکزی و با توجه به پیشنهادات وزارت صنعت، دستورات لازم برای پیگیری این موضوعات را صادر کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز