کدخبر: 458 یکشنبه، 30 خرداد 1400 - 16:34 458 پرینت خبر
حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی:

نهاده‌های دامی موجود در بنادر برای تامین نیاز ۳ ماه کشور کافی است

image

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در ۹ بندر کشور وجود دارد، گفت: نیاز ماهانه کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون ۷۰۰ هزار تن بوده، بنابراین موجودی بنادر برای تامین نیاز ۳ ماه بخش تولید کافی است.

به گزارش روشنای راه، «حسن عباسی معروفان» درباره تامین ذخایر استراتژیک کشور، افزود: دو شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی ایران مسئول تامین ذخایر استراتژیک کشور در زمینه کالاهای اساسی و مواد غذایی هستند.

به گفته وی،  میزان ذخایر کالاهای استراتژیک به میزان مدت مشابه سال گذشته است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان ثبت سفارش کالاهای استراتژیک تصریح کرد: حدود ۴۳۰ شرکت واردکننده نهاده‌های دامی در کشور داریم که ذرت، جو، ‌ کنجاله و دانه سویا را به کشور وارد می‌کنند و برخی از این شرکت‌ها، روغن خوراکی هم وارد می‌کنند.

عباسی معروفان گفت: تامین کالای اساسی استمرار دارد و تاکنون ۱۱ میلیون تن از چهار نوع کالای ذرت، جو، ‌ کنجاله و دانه سویا ثبت سفارش شده است که به مرور به کشور وارد می‌شود و ما تا حدود ۹ ماه آینده نگرانی بابت تامین نهاده دامی نخواهیم داشت.

وی افزود: ارز بانک مرکزی هم بابت کالاهای ثبت سفارش شده تامین و تخصیص داده شده است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه عرضه نهاده دامی در سامانه بازارگاه عنوان کرد: هر ماه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده دامی در بازارگاه عرضه می‌شود و ما عرضه خارج از این سیستم نداریم.

وی با اشاره به افزایش قیمت جهانی نهاده‌ دامی ادامه داد: سال گذشته هر تن جو در بازارهای جهانی حدود ۱۹۰ دلار بود در حالی که امروز ۲۷۰ دلار است؛ هر تن ذرت ۲۰۵ دلار بود و امروز ۳۱۹ دلار است، بنابراین قیمت جهانی این کالاها افزایش داشته و افزایش قیمت آن توسط دولت و واردکنندگان صورت نگرفته است.

برای تامین نهاده های دام و طیور با نرخ های مصوب برای حمایت از  تولیدکنندگان، در سال ۹۹ نهاده های دامی در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی عرضه شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز