کدخبر: 4496 شنبه، 06 خرداد 1402 - 11:40 4496 پرینت خبر
علی کمساری، رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره):

ورود جدی موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) به پاسخگویی شبهات

image

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با اشاره به شبهات مطرح‌شده پیرامون امام (ره) از سوی دشمنان و رسانه‌های معاند از ورود جدی این موسسه در حوزه پاسخگویی مستند و مستدل خبر داد.

به گزارش روشنای راه، حجت‌الاسلام علی کمساری در آیین رونمایی از این مستند به کارگردانی علی‌رضا محمدی اظهار کرد: موسسه تنظیم و نشر حضرت امام (ره) یکی از وظایف اصلی خود را پاسخ به این سؤالات دانسته، سؤالاتی که به‌تدریج متنوع شده و شبهاتی که بدان اضافه‌شده است. البته این شبهات می‌تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد اما در سال‌های اخیر جنبه منفی آن بزرگنمایی شده که توسط دشمنان به هدف تخطئه و تخریب شخصیت حضرت امام مطرح‌شده است.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به‌مواجهه نسل جوان نسبت به مسائل و شبهات مطرح‌شده نیز عنوان کرد: مخاطب این دست شبهات نسل جوانی است که دوره انقلاب و رهبری امام خمینی (ره) را درک نکرده و شناخت او از امام شناختی ناقص است که عمدتاً از سوی رسانه‌ها از جنبه منفی و توسط دشمنان تزریق‌شده است و این واقعیت‌هایی است که ما درصحنه اجتماعی با آن مواجه هستیم و اگر از کنارشان بی‌تفاوت بگذریم مطمئناً به تاریخ، به امام و به به‌ویژه نسل جوان ظلم کرده‌ایم.

وی افزود: امسال و در آستانه سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) هستیم و مخاطبانی که بیش از پنجاه‌درصد جامعه ما را تشکیل می‌دهند امام را ندیده و شناختی از ایشان ندارند و تنها آشنایی‌شان به امام خمینی (ره) شناخت تاریخی است، از طرفی دشمن هم بیکار ننشسته و روایت سازی‌های دروغ، نادرست و غلط را به خورد مخاطب و جامعه می‌دهد البته که از دشمن نیز جز دشمنی انتظار نیست.

وی همچنین در خصوص ورود جدی و تشکیلاتی موسسه تنظیم نشر و آثار امام خمینی (ره) به پاسخگویی در رابطه با سؤالات و شبهات مطرح‌شده و راه‌اندازی مرکز رصد در این موسسه نیز گفت: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در طول سال‌های گذشته به این مسئله توجه کرده و دوستان و مدیریت سابق نیز به این موضوع ورود کرده بودند اما در دوره مدیریت جدید پرداخت به این موضوع قدری جدی‌تر و تشکیلاتی‌تر در حال انجام است که در همین راستا ما مرکزی با عنوان مرکز رصد را در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) راه‌اندازی کردیم.

کمساری تاکیدکرد: یکی از مأموریت‌های این مرکز جهت‌گیری، شناسایی شبهات، سؤالات و پاسخگویی به آن‌ها می‌باشد. شبهات و سؤالاتی که عمدتاً در قالب و زبان رسانه در فضای عمومی با مخاطب وسیع در حال گسترش و انتشار است از طرفی ما در موسسه اغلب آثارمان در قالب کتاب، پژوهش و مقاله است و به‌تبع ورود کمتری به حوزه رسانه و پاسخگویی در این قالب را داشته‌ایم و این پازل مفقوده‌ای بوده که با راه‌اندازی مرکز رصد و مأموریت‌های منطبق با این مسائل در موسسه‌ای متبرک به نام امام انجام و به‌صورت جدی از سال گذشته آغاز شده است.

وی گفت: یکی از همین مسائل شبهه و بحث آغازگری جنگ بود، از دیگر مسائلی که بیش از مابقی شبهات بسیار مطرح‌شده است و در دستور کار مرکز رصد قرارگرفته است شبهه نقش دخالت بیگانه در انقلاب اسلامی، شبهه برخورد با منافقین و عزل قائم‌مقام رهبری که در این موارد اقدامات و کارهای تحقیقاتی در قالب تولید سلسله مستندهایی با عنوان دلیل آفتاب انجام می شود که به این شبهات پاسخ داده خواهد شد. البته عرض من این نیست که دیگران پاسخ ندادند، موسسه تنظیم نشر و آثار امام خمینی (ره) به دلیل دسترسی و در دست داشتن اسناد و مدارک مربوط به امام ازاین‌جهت می‌تواند ورود مناسبی به عرصه اجتماعی و پاسخگویی داشته باشد.

کمساری با قدردانی از تولید مستند دلیل آفتاب ضمن دعوت از اهالی فرهنگ و اندیشه برای تولید چنین آثاری گفت: برای تولید مستند دلیل آفتاب کار تحقیقاتی بسیار خوبی از سوی دکتر محمدی کارگردان اثر صورت گرفته است و امیدوارم به‌اندازه توان و سهم خودمان، نقشی را در جهت روشنگری افکار عمومی انجام داده وظیفه خودمان را از قبال امام انجام دهیم.

وی افزود: از همه اهالی فکر، فرهنگ، هنر، اندیشه و پژوهشگران و هنرمندان دعوت می‌کنم موسسه تنظیم نشر آثار امام خمینی (ره) را در مسیری که آغاز کرده کمک کنند که انشالله بتوانیم در ارائه روایت درست از وقایعِ انقلاب وزندگی امام سهم خودمان را انجام داده و به تعبیر رهبر انقلاب جهاد تبیین، فریضه که بر دوش همه علاقه‌مندان و دلسوزان انقلاب فارغ از دستبندی‌های جناحی و سیاسی سنگینی می‌کند را به نحوه شایسته‌ای که مورد رضایت امام باشد عمل کنیم.

علی‌رضا محمدی کارگردان مستند دلیل آفتاب نیز با اشاره به اسناد استفاده‌شده در این مستند تاریخی و کار پژوهشی که در فرایند تولید آن صورت گرفته است گفت: با توجه به وجود و حضور شخصیت‌های پژوهشگر و فرهیخته که در این مجموعه به همت موسسه امام خمینی (ره) جمع شده و افاضه فرمودند به یک مستند به معنای واقعی کلمه مستند تاریخی رسیدیم.

وی افزود: این اثر برخلاف مواضع شبکه‌های معاند که ادعاهای بدون سند ارائه کرده و اشکال و شبهه در ذهن جوانان ایجاد می‌کنند بدون استثنا تمامی گفتار و تصویر موجودش قطعاً و حتماً مستند هست و مستنداتی که در این اثر استفاده‌شده سیاهی لشگر نبوده و یا این نیست که صرفاً به ارائه شمای کلی آن‌ها بسنده کرده باشیم، بدون تردید تمامی اسنادی که در این مستند بیان‌شده است یا اسنادی می‌باشند که در دسترس همگان بوده و یا اسناد تازه از طبقه‌بندی خارج‌شده بوده و یا از سایر کشورها و مؤسسات مربوطه در خارج از کشور خریداری‌شده است.

کارگردان مستند دلیل آفتاب همچنین پیرامون قالب متقن و مستند گونه بودن این اثر نیز گفت: بسیاری از تصاویر این مستند منحصربه‌فرد است و برای نخستین بار پخش می‌شود که زمان زیادی را برای تولید آن صرف کرده‌ایم اما مهم‌ترین بخش این مستند دقت در پژوهش اثر هست و حضرات با دقت مطالب را بیان کردند و هرگز تحلیل و تفسیر شخصی در آن دیده نمی‌شود و به تعبیر آقای کمساری این مستند پاسخ به شبهات بوده به همین دلیل از اضلاع مختلف به کار نگاه شد که اصلی‌ترین بحث ما بحث منطق است و در قالب منطق و سند در این مستند پاسخگویی کردیم آن‌هم علی‌رغم اینکه بسیاری از اشکالاتی که مطرح‌شده توسط دشمنان هرگز منطبق بر سند نبوده است.

این مستندساز همچنین با توضیحی پیرامون قالب اثر عنوان کرد: دلیل آفتاب در سه قسمت با سبک موشن گرافیک تولیدشده است که در آن به شیوه جدیدی به تمام اضلاع آغازگری جنگ اشاره‌کرده است.

آیین رونمایی از مستند «دلیل آفتاب» با موضوع آغازگری جنگ تحمیلی و با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی کمساری، رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، سید محمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس‌جمهور، علی‌رضا محمدی، نویسنده و کارگردان، حسین اعلایی، محسن هاشمی، جواد امام، الیاس حضرتی، جواد منصوری، غلامرضا ظریفیان، حمید شاه‌آبادی، مهدی محمدی، علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده، محمد رحمانی و جمعی از علاقه‌مندان و فرهیختگان شامگاه چهارشنبه سوم خرداد در سینما فرهنگ برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
دامنه دات آی آر