کدخبر: 4456 سه‌شنبه، 02 خرداد 1402 - 13:47 4456 پرینت خبر
انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری:

رویکرد جمهوری اسلامی بر ارتقای وضعیت زنان و دختران در همه عرصه‌ها مبتنی است

image

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: جمهوری اسلامی ایران و به خصوص دولت سیزدهم همواره در مسیر ارتقای وضعیت زنان و دختران در عرصه‌های مختلف بالاخص در زمینه تعاملات اقتصادی گام برداشته است.

به گزارش روشنای راه، انسیه خزعلی در هفتمین نشست کارگروه توانمندسازی اقتصادی زنان اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که به میزبانی ایران در حال برگزاری است، اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران همگام با اراده جمعی برای پیشرفت زنان و با عنایت به تاکیدات ویژه اسلام، قانون اساسی و اسناد بالادستی کشور بر حفظ کرامت انسانی زنان برای ارتقای وضعیت زنان و دختران تلاش کرده است و از همین منظر بود که سال گذشته در ماه های نخست تشکیل دولت سیزدهم، کشور ما پذیرای اعضای کارگروه توانمندسازی اقتصادی زنان اتحادیه ایورا شد.

وی افزود: حضور در این جمع فرهیخته که با دغدغه بهبود جایگاه زنان در منطقه حاشیه اقیانوس هند گرد هم آمده اند، باعث افتخار بنده و موید عزم راسخ همه ما در مسیر توانمندسازی هرچه بیشتر زنان است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: آنچه ما در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به عنوان متولی مسائل زنان در ایران به انجام آن متعهد شده ایم، تضمین استیفای حقوق مادی و معنوی بانوان بعنوان عنصر کلیدی در سیاستگذاری، قانونگذاری و برنامه ریزی ملی کشور با هدف بهبود وضعیت زنان و دختران ایرانی و توجه به نقش مهم خانواده بعنوان فاکتور اصلی برای ایجاد جامعه ای آرام، صلح طلب، ایمن و بدور از مخاطره است.

وی با اشاره به برخی از تلاش های انجام شده در جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای چشمگیر کشور در امر تحقق پیشرفت زنان و توانمندسازی آنها، گفت: این تلاش ها حاکی از تصمیم جدی برای از میان بردن چالش ها و استقبال از فرصت ها برای توانمند سازی زنان، علیرغم اعمال تحریم های ناعادلانه، غیر قانونی و غیر انسانی یکجانبه علیه ماست.

وی افزود: بدون شک و با استناد به شاخصه های توسعه انسانی، پیشرفت زنان و دختران ایرانی در حوزه های آموزش، بهداشت و کارآفرینی مبین بسیاری از ناگفته هاست.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: در حوزه آموزش مفتخرم که بار دیگر و از این تریبون اعلام کنم که کشورم با کاستن از شکاف جنسیتی تا عدد ۹۷ درصد در امر آموزش، به یکی از نخستین کشورهای موفق دنیا از منظر برقراری عدالت جنسیتی بدل شده و در ۲ سطح ابتدائی و متوسطه موفق شده که بیسوادی در میان زنان و دختران را ریشه کن کند.

وی افزود: در امر آموزش عالی نیز در سال جاری، ۵۶ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی کشور را بانوان تشکیل داده اند.

به گفته خزعلی، افزایش دسترسی زنان به آموزش در ۷۸۴ رشته فنی و مهندسی، افزایش نسبت زنان عضو هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به حدود ۴۰ درصد و نیز رسیدن این نسبت به عدد بیش از ۳/۳۳ درصد برای زنان عضو هیات علمی در سایر دانشگاه های کشور از دیگر مواردی است که نشان از توجه جمهوری اسلامی به حوزه بانوان دارد.

وی گفت: زنان ایرانی با پیشی گرفتن از آمار و نسبت های جهانی، ۲۴ درصد جامعه مخترعان کشور را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه شاخص امید به زندگی در میان زنان ایرانی به ۷۸سال رسیده است، گفت: با انجام ۹۵ درصد زایمان‌ها در کشور توسط متخصصین زنان و زایمان، میزان مرگ و میر مادران بر اثر عوارض بارداری و زایمان کاهش چشمگیری داشته و به ۱۶مورد در هر ۱۰۰هزار زایمان با تولد زنده رسیده است.

وی ادامه داد: امروز ۴۰ درصد پزشکان متخصص و ۳۰ درصد پزشکان فوق تخصص در ایران را زنان تشکیل می دهند و لازم به ذکر است که با اجرای شبکه‌ی پوشش همگانی سلامت، امروز ۱۰۰درصد شهرنشینان و ۹۹ درصد روستائیان و عشایر ایران دارای خدمات بیمه درمانی هستند.

به گفته وی، در حوزه مشارکت سیاسی و تقویت صدای جمعی زنان در عرصه تصمیم سازی، رهبری و حکمرانی که یکی از مهمترین شاخص‌های وضعیت زنان در دنیای معاصر است، از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ بیش از هشت هزار زن در سراسر کشور به منظور ورود به این جایگاه ها، توانمند شده اند.

وی افزود: همچنین شاهد رشد۲۲۷ درصدی زنان داوطلب نمایندگی مجلس در دور اخیر مجلس شورای اسلامی و نیز حضور ۱۶.۵ برابری زنان نماینده مجلس شورای اسلامی از دور اول تا به امروز هستیم، البته در این زمینه هنوز باید تلاش بیشتری داشته باشیم و فاصله تا مطلوب زیاد است.

خزعلی یادآوری کرد: هم اکنون یک هزار و ۱۲۱زن قاضی در کشور فعالیت می کنند و از سال ۱۳۹۰ تا امروز جذب قضات زن بطور میانگین سالانه حدود سه درصد رشد داشته است.

وی گفت: افزایش نرخ مشارکت ۳۱.۵ درصدی زنان فعال در عرصه‌ی فناوری‌ اطلاعات در حالی که بانوان ۲۳ درصد توسعه‌دهندگان برنامه‌های نرم افزاری تلفن همراه را تشکیل می‌دهند و سهم ۵۰درصدی موتور محرکه‌ تحول دیجیتال یعنی خلاقیت که متعلق به آنها است، از دیگر دستاوردهایی است که جمهوری اسلامی ایران بدان مفتخر است.

وی ادامه‌داد: در سال های اخیر نقش زنان در مدیریت استارتاپ ها، شتاب دهنده‌ها، گروه های تسهیلگر و نیز مالکیت بر ۱۲ هزار شرکت‌ در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنایع، معماری، دارویی و نظایر آن همچنین عضویت فعال بانوان در اتاق بازرگانی و کارآفرینی را بیش از پیش شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زنان ایرانی بیش از ۳۲ درصد از اعضای شرکتهای فعال در اقتصاد و بازار کشور را تشکیل می دهند، گفت: تاسیس ۲۵۰ شرکت دانش بنیان توسط زنان، ۳۰۳ شرکت خلاق با مدیریت عاملی بانوان، فعالیت ۹۰۴زن به عنوان مدیر عامل شرکت‌های دانش بنیان و ۲ هزار و ۳۹۰ زن به عنوان عضو هیات مدیره در این شرکت‌ها، مستند مناسبی در این خصوص است. علاوه بر آن حضور چهاز هزار بانوی کارآفرین در کشور که ۲۰ درصد از مراکز کارآفرینی را مدیریت می کنند نیز قابل تامل است.

خزعلی توجه به نهاد خانواده بالاخص تخصیص نگاه ویژه به خانواده هایی که توسط زنان سرپرستی می شوند را از اولویت های دولت سیزدهم دانست و گفت: در این خصوص برنامه عمل ملی با بودجه معین شامل اقدامات وسیع در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، روانشناسی، آموزشی و حمایتی راه اندازی شده است. اجرای طرح های «توان افزایی اشتغال با محور زنان روستایی و عشایری» و «شبکه کسب و کارهای پایدار خانواده محور» به منظور اتصال کارجویان به صاحبان کار و بازار از روزهای نخست استقرار دولت در سراسر کشور و نیز امضای تفاهمنامه مشترک همکاری معاونت با بانک رفاه، بانک امید و کارآفرینی و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با هدف تسهیل برخورداری زنان سرپرست خانوار و زنان خود سرپرست از تسهیلات اشتغال و از همه مهمتر پوشش بیمه تامین اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار از مهمترین اقدامات حمایتی معاونت امور زنان و خانواده در این محور می باشد.

به گفته وی، واگذاری اراضی به تشکل‌های زنانه و افزایش دسترسی زنان به منابع طبیعی از طریق توسعه تعاونی‌های زنان به ۲ هزار مورد با عضویت بیش از ۶۰ هزار زن و توسعه کسب و کار پایدار با اجرای برنامه راهبرد نظام‌مند کسب و کارهای خرد زنان روستایی و عشایری و ایجاد چهار هزار و ۲۰۰ مورد صندوق خرد و نیز آموزش سالانه ۳۰۰ هزار زن روستایی و عشایر با اجرای طرح ترویج کارآفرینی و توسعه کسب و کار پایدار به منظور آموزش علوم، مهندسی و فناوری از دیگر اقدامات کشور برای توانمندسازی اقتصادی زنان بالاخص زنان اقشار محرومتر جامعه است.

وی افزود: پوشش بیمه تامین اجتماعی برای زنان و دختران روستایی و عشایر، زنان خانه‌دار و زنان سرپرست خانوار با تخصیص سهمی برای دولت از دیگر فعالیت های حمایتی جمهوری اسلامی ایران از زنان است.

خزعلی ادامه‌داد: هم اکنون زنان دارای ۹ ماه مرخصی زایمان و پوشش بیمه‌ای دوران بارداری و شیردهی هستند همچنین فرزندان آنها تا سن پنج سالگی مورد حمایت بیمه قرار می گیرند و در بخش روستایی نیز، زنانِ دارای سه فرزند علاوه بر بیمه سلامت از سال گذشته از بیمه اجتماعی نیز برخوردار شدند.

وی تأکید کرد: زنان سرزمین ما در حال مبارزه با آثار تروریسم اقتصادی و اقدامات قهرآمیز یکجانبه ای هستند که به طور غیرقانونی علیه ملت ایران در حال اجراست.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: زنان قهرمان ایرانی که در عرصه های گوناگون دوشادوش مردان، نتایج و آمار قابل ملاحظه ای را به ثبت رسانده اند، هم اینک با فشار تحریم های ظالمانه و یکجانبه ای دست و پنجه نرم می کنند که حیات، سلامت، وضعیت معیشت و پیشرفت ایشان و کودکانشان را تهدید نموده و به مخاطره کشانده است.

وی گفت: اذعان دارم آنچه سیاست بازان قدرتمند غربی، به بهانه های واهی و بازی های دروغین رسانه های پول پرست تابع خود، با سلب حق قانونی عضویت زنان ایرانی در کمیسیون مقام زن که طی فرآیند رسمی به آن دست یافته بودند، انجام دادند، نه فقط پایمال کردن اصول ملل متحد و باورهای جهانیان به آرمان های چندجانبه گرائی و احترام به تنوع فرهنگی بود بلکه ایجاد رویه ای پر خطر و ناصحیح بود که یقینا بعد از این نیز شاهد تکرار آن خواهیم بود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: برخلاف تمام ادعاهای معاندین آزادی و تنوع فرهنگی، زن و مرد ایرانی به استناد قانون اساسی کشور، ۴۴ سال است که برابر و دوشادوش یکدیگر، در مبارزه ای نفسگیر با همه انواع هجمه های ناعادلانه و تحریم های غیر قانونی و ظالمانه، ایستاده اند و با تلاش مضاعف توانسته اند، تغییرات شگرفی را رقم زنند.

به گفته او، کسب رتبه پانزدهم جهانی در تولید علم، نیل به جایگاه چهارم جهان در تولید علم نانو و رتبه هشتم در فناوری هوا و فضا، همچنین دسترسی به رتبه نهم در فناوری پرتاب ماهواره، رتبه دوازدهم در تولیدات زیست فناوری و رتبه شانزدهم جهان در تولیدات هوش مصنوعی گوشه ای از ثمرات این ایستادگی است.

وی گفت: ما امیدواریم تا با نیرو و انگیزه مضاعف بتوانیم مسیر پیشرفت شاخصه های توسعه انسانی و اعتلای جایگاه زنان را ادامه دهیم و همچنان که در برنامه های دولت سیزدهم آورده شده است، با تقویت و گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی نتایج و دستاوردهای ارزشمندی را در آینده نزدیک برای زنان و خانواده های ایرانی به منصه ظهو ر برسانیم و با همکاری شما بتوانیم تجربیات خود را ها با کشورهای حاشیه اقیانوس هند به اشتراک بگذاریم.

وی با اعلام آمادگی ایران برای آموزش زنان در همه کشورهای دور و نزدیک، گفت: همچنین لازم است حمایت اقتصادی از زنان فعال در عرصه‌های اجتماعی به عمل آید.

خزعلی افزود: در نشستی که چند ماه پیش با زنان تاثیرگذار داشتیم، صندوقی را برای حمایت از زنان فعال در شرکت های دانش بنیان پایه ریزی کردیم و از شما (مهمانان خارجی حاضر در همایش) دعوت می کنم به آن صندوق بپیوندید، ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنم نسبت به فعال نمودن صندوق بین‌المللی پول برای حمایت از فعالیت اقتصادی بانوان در نشست حاضر تصمیماتی اتخاذ شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
دامنه دات آی آر