کدخبر: 301 سه‌شنبه، 28 اردیبهشت 1400 - 14:30 301 پرینت خبر
محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

صرافی‌های مجازی رمز ارز ساماندهی شوند

image

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار ساماندهی صرافی‌های مجازی رمز ارز در چهارچوب ضوابط کشور شد.

به گزارش روشنای راه، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در جلسه علنی در نطق میان دستور خود، گفت: موضوعات مهم کشور در محورهای مختلف که یکی از مهم‌ترین بحث‌های جاری مجلس شورای اسلامی است. امروز در مجلس به واسطه اینکه نمادی از اقتدار مردمی است، نیازمند این است که در حوزه انتخابات ریاست جمهوری هماهنگی داشته باشیم.

نماینده کرمان افزود: فرمان رهبر انقلاب اسلامی در حضور حداکثری مردم برای خادمان مملکت و ملت، نمایندگان مردم فصل الخطاب است بنابراین باید تمام تلاش خود را به دلیل مقبولیتی که نمایندگان مردم در حوزه انتخابیه دارند، باید در این حوزه بکار بگیریم.

پور ابراهیمی بیان کرد: در بخش دوم انتخاب افراد اصلحی که در حال حاضر شرایطی که در بخش اقتصادی کشور به عنوان چالش های مردم ایجاد شده، بتوانند با یک اعتقاد و باور به درون اقتصاد کشور، اجرای اقتصاد مقاومتی، اجرای فرامین مقام معظم رهبری در مواجه با تحریم ها و تبدیل کردن تهدیدات ناشی از تحریم ها به فرصتی برای کشور، افراد اصلحی باید مراقبت کنند.

وی اظهار کرد: کسانی که سال ها کشور را با این وضعیت اسفبار به دلیل نگاه به بیرون به رویکرد حل مشکلات به واسطه مذاکره با خارج از کشورگره زده بودند و امروز شاخص های اقتصادی در خصوص درآمد ملی، نرخ تورم، ضریب جینی، نرخ رشد اقتصادی بیانگر وضعیت نامناسب عملکرد آنها می باشد، حق ندارند برای اینکه بتوانند در آینده در حوزه تصمیم گیری عمل کنند، ادعایی داشته باشند؛ لذا مردم ما باید هوشیار باشند و در این زمینه تصمیم درست را اتخاذ کنند.

پورابراهیمی ادامه داد: درباره مسائل اقتصاد کلان در حال حاضر موضوع اصلاح قانون بانک مرکزی یکی از موضوعات مهم ما بوده و در دستور کار است که خوشبختانه با تصویب شما نمایندگان این امکان فراهم شد که در شوری دوم تمام نقطه نظراتی که شما نمایندگان، صاحبنظران و کارشناسان دارند، در دستور کار قرار گرفته که به شما این قول را می دهیم که تک تک نمایندگان می توانند افراد توانمند و موثر را که مایل هستند اظهار نظر بکنند را به کمیسیون اقتصادی معرفی کنند و ما بنا داریم مذاکرات مربوط به تصویب نهایی گزارش کمیسیون در اصلاح قانون بانک مرکزی را به صورت پخش مستقیم ارائه کنیم تا همه بدانند حرف های کارشناسی چیست، تهمت های ناروا که امروز تبدیل به یک ادبیات برای مواجهه با این حرکت شده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: درباره مسائل بازار سرمایه از وزیر اقتصاد انتظار این است که مصوبات شورای عالی بورس و جلسات سران قوا در این خصوص اجرایی شود و در خصوص رمز ارزها اخیرا مشکلاتی ایجاد شده همچنین موضوعاتی نیز  اخیر مطرح شده که موضع صریحی که در ارتباط با رمز ارزها داریم در دو بخش است که در رمز ارزهای داخلی ظرفیتی بزرگ برای اقتصاد کشور است که از این ظرفیت به واسطه نسبی در انرژی استفاده کنیم و بتوانیم منابع نفتی ناشی از آن را حوزه رفع تحریم ها به واسطه مبادلات خارجی استفاده کنیم.

پورابراهیمی بیان کرد: به زودی گزارش کمیسیون اقتصادی که در صحن مطرح است، در قالب طرح در کمیسیون نهایی خواهد شد و تکالیف تک تک دستگاه ها، وزارت نیرو، وزارت صمت، وزارت ارتباطات به واسطه بستر فضای مجازی، وزارت اقتصاد به واسطه شفافیت و اجرای قانون مبازره با پولشویی در کشور و بانک مرکزی عملیاتی خواهد کرد.

وی افزود: در خصوص مبادلات رمز ارزهایی که منشا خارجی دارند، نظر صریح ما در مجلس این است که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید این موضوع را رها کنند. سایت هایی که در این خصوص در حال اقدام هستند باید در چهارچوب ضوابط کشور عمل کنند. چراکه گزارش ما در کمیسیون اقتصادی حاکی از این است روزانه بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان از طریق درگاه های پرداختی که زیر نظر بانک مرکزی از طریق psp عملیاتی بشود و بدون نظارت عملیاتی شده است. ما انتظار داریم بانک مرکزی ساماندهی کند اما شنیده ایم اخیرا بانک مرکزی ساماندهی توقف آنها را در دستور کار قرار داده که اساسا این موضوع ما نیست لذا بنا داریم در جلسات بعدی کمیسیون اقتصادی این موضوع را بحث کنیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز