کدخبر: 191 چهارشنبه، 08 اردیبهشت 1400 - 12:47 191 پرینت خبر
در جلسه بررسی راهکارهای بهبود وضعیت بازار سرمایه:

قالیباف بر حمایت اثربخش از بازار سرمایه تاکید کرد

image

رییس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اقدام فوری برای بیمه سهام سهامداران خرد، اصلاحات ساختاری سازمان بورس و اصلاح قانون اوراق بهادار و الزام پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی تاکید کرد.

به گزارش روشنای راه، جلسه بررسی راهکارهای بهبود وضعیت بازار سرمایه با حضور محمدباقر قالیباف رییس مجلس، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و محسن علیزاده نماینده مجلس در شورای عالی بورس، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و محمد علی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس برگزار شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این نشست، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فعلی بازار سرمایه تاکید کرد: پیشنهادات مطرح شده برای رونق بازار سرمایه کافی نیست و باید تقویت شود.  

وی با بیان اینکه هرگونه پیشنهادی باید هم راستا با هدف بازگشت اعتماد به بازار سرمایه و رونق این بازار و حمایت از سرمایه‌گذاری بلندمدت باشد، گفت: باید تنظیم‌گری حرفه‌ای و سیاستگذاری صحیح منجر به سرمایه‌گذاری بلندمدت در این بازار شود و لازم است اقدامات فوری هم مانند بیمه سهام سهامداران خرد و الزام پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی و واقعی کردن نرخ تسعیر ارز بانک‌ها اجرایی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود در این راستا باید اقدامات موازی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، حذف قیمت‌گذاری دستوری و مسدود کردن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های غیرمجاز فروش رمز ارز باید در مجلس و دولت و دستگاه قضایی در دستور کار قرار گیرد.  

قالیباف همچنین بر ضرورت اصلاحات ساختاری سازمان بورس و اصلاح قانون اوراق بهادار تاکید کرد.  

در ابتدای جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس پیشنهادات ستاد اقتصادی دولت در خصوص اصلاح بازار سرمایه را مطرح کردند و رییس کل بانک مرکزی هم تصمیمات این بانک در جهت رونق بازار سرمایه را تشریح کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت اصلاحات فوری و میان‌مدت در این بازار تاکید کرد: تصمیمات فنی و کارشناسی را خود شورای عالی بورس می‌تواند راسا اعمال کند و تأخیر در اجرای این تصمیمات پذیرفته نیست.  

محمدرضا پورابراهیمی همچنین از هرگونه قیمت‌گذاری دستوری به عنوان عامل مخل رقابت در اقتصاد یاد کرد و اینگونه تصمیمات را برای بازار سرمایه مضر دانست و در ادامه اصلاحات کارشناسی کمیسیون اقتصاد مجلس بر پیشنهادات وزیر اقتصاد را تشریح کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز