کدخبر: 1231 پنجشنبه، 27 آبان 1400 - 12:25 1231 پرینت خبر
احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی:

دمای متوسط کشور بیش از حد معمول است

image

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون دمای متوسط کشور بیش از حد معمول و طبیعی(میانگین بلندمدت) بوده و کاهش دما در برخی مناطق در آبان‌ماه، به معنی جلو افتادن فصل سرما و زمستان نیست.

به گزارش روشنای راه، «احد وظیفه» درباره اینکه گفته می‌شود فصل سرما زودتر آغاز شده است، افزود: اکنون در کشور ناهنجاری مثبتِ دما داریم؛ بدین معنا که دما در بسیاری از مناطق بیش از حد معمول و طبیعی است. 

وی با اشاره به کاهش دما در چند روز اخیر در برخی مناطق کشور، گفت: تغییرات هفتگی و کوتاه مدت وجود دارد که شاید در دوره خود سردتر از دوره بلند مدت مشابه باشد اما به طور کلی از ابتدای سال آبیِ جدید تاکنون، دمای متوسط کشور بیش از معمول بوده است.

وظیفه توضیح داد: وقتی به تقسیم بندی ناحیه‌ای می رسیم، شرایط قدری متفاوت است. در خطه شمال، شمال غرب و شمال شرق تقریبا دما زیر نرمال بوده و تا یک درجه کمتر از معمول ثبت شده است. اما دما در استان های جنوبی البرز مثل تهران، سمنان و قزوین در حد معمول بوده است یعنی نه سردتر و نه گرمتر از انتظار.

وی گفت: در خطه جنوب و جنوب غرب دما گرم تر از معمول است.

رییس مرکز ملی اقلیم ادامه داد: بر آیند همه اینها برای کشور دمای بیش از معمول می‌شود که فقط تغییرات منطقه‌ای در آن متفاوت است.

وظیفه اضافه کرد: اگر نواحی سردسیر مثل اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، گیلان، مازندران و خراسان شمالی را در نظر بگیریم این مناطق سردتر از معمول بودند البته نه خیلی زیاد. میانگین فصلی دمای این مناطق یک درجه زیر معمول ثبت شده است.

وی گفت: بر این اساس بی هنجاری به معنای اینکه در چنین دوره ای در گذشته دما بالاتر بوده است به معنای جلو افتادن زمستان نیست و در عرض‌های شمالی کشور دما گرایش به زیر نُرم دارد و تا یک درجه زیر نُرم است اما در عرض‌های جنوبی سردتر از نُرم نیست.

رییس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: عرض های شمالی عمده ترین مصرف کننده گاز هستند و چون دما به طور نسبی زیر نُرم بوده است مصرف گاز این مناطق در سال آبی جدید بیشتر شده است.

میانگین دمای سالانه در کشور در ۱۰ سال اخیر تا ۲ درجه سلسیوس بیشتر از متوسط ۱۰ ساله در ۵ دهه قبل است. در بهار و زمستان سال گذشته دمای متوسط کشور حدود ۲ تا ۳ درجه سلسیوس بیش از میانگین بلندمدت بود و در برخی مناطق مانند شمال غرب کشور، افزایش دما بین ۳ تا ۶ درجه سلسیوس بود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز