کدخبر: 1112 یکشنبه، 09 آبان 1400 - 12:30 1112 پرینت خبر
عباس دادخواه، شهردار آبیک:

پدافند غیر عامل بابد در جامعه و در بین مردم تبیین شود

image

دکتر دادخواه شهردار آبیک ضمن تبریک هفته پدافند غیرعامل گفت:پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که به استفاده از جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرده یا میزان این خسارت ها و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

به گزارش روشنای راه، دکتر دادخواه شهردار آبیک ضمن تاکید بر اهمیت پدافند غیرعامل و تجهیز هر چه بهتر واحدهای این شهرداری به ابعاد مختلف پدافند غیر عامل بابیان این مهم که پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است گفت: اقدامات پدافند غیرعامل شامل: پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه های امن است.

وی ادامه داد:در پدافند غیرعامل تمامی نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند در حالی که در پدافند عامل مانند سیستم های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.


وی همچنین در ادامه اظهار کرد: شهرداری آبیک در تلاش است با تجهیز ادوات و امکانات خود و بروزرسانی آنها همواره در مواقع بحران به عنوان نیرویی حمایتی و کمک دهنده بتواند به صورت موثر وارد عمل شود.
وی با بیان این مهم که مقام معظم رهبری از سال 1382 فرمان تشکیل پدافند غیرعامل را صادر کردند، افزود: پدافند غیر عامل باید در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، صنعتی به مردم معرفی شود تا در موقع بحران حداقل هزینه ها را در مقابله با دشمن داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای حفظ جامعه و نجات آن از تهدیدات مختلف باید همه دست اندرکاران در این راستا بکوشند و از هیچ کوششی دریغ نکنند و نقش شهرداری ها در کنار دیگر دستگاهها بسیار قابل اهمیت است.

شهردار آبیک ادامه داد: اجرای پدافند غیرعامل در تمامی حوزه ها موجب حفظ جان ومال مردم می شود و با رصد و پایش، تشخیص، امداد و نجات منجر به کنترل بهتر بحران می شود.

دادخواه بیان کرد: آموزش و فرهنگسازی، اقتصاد مقاومتی و پیشرفت، پدافند زیستی و سلامت، پدافند سایبری پایداری در فضای سایبری، بسیج مردمی، تولید ملی، صنعت و انرژی و پایداری زیرساخت های پدافند را تشکیل می دهند.

وی با تاکید بر آشنایی مردم با موضوع پدافند غیرعامل بیان کرد: فرهنگسازی مفاهیم اساسی، توسعه ادبیات علمی، ترویج مفاهیم راهبردی و نظریه های بومی پدافند در بین مردم به اجرای هرچه بهتر این امر در حوزه های مختلف کمک می کند.

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز