کدخبر: 1084 دوشنبه، 03 آبان 1400 - 13:29 1084 پرینت خبر
زهره موسوی، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

۶ هزار پرنده مهاجر در تالاب میقان اراک فرود آمدند

image

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: با فرا رسیدن فصل سرما و آغاز کوچ پاییزه پرندگان در سال جاری تاکنون بیش از ۶ هزار پرنده مهاجر در زیستگاه طبیعی میقان اراک فرود آمده‌اند و روند کوچ ادامه ادارد.

به گزارش روشنای راه، «زهره موسوی» افزود: خشکسالی و طیفی از تغییرات آب و هوا و اقلیم سبب شده که کوچ پرندگان مهاجر امسال با تاخیر بیش از ۲۰ روز  همراه شود و حضور پرندگان مهاجر از اوایل مهر ماه به واپسین روزهای اولین ماه پاییز تغییر کند.

وی بیان کرد: با حضور شمار پرتعداد این میهمانان مهاجر، گشت و کنترل‌های محیط زیستی در منطقه تشدید شده است و امیدمی‌رود که پاییزگذرانی خوبی برای گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک رقم بخورد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: هر سال با فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا مهاجرت پرندگان از عرض‌های شمالی به سمت نواحی جنوب و گرمسیر کشور انجام می‌شود که تالاب میقان یکی از زیستگاه‌های مهم در مسیر کوچ آنان است و در بهار با طی کردن معکوس مسیر کوچ به زادگاه اصلی خود برمی‌گردند.

موسوی اظهار داشت: تالاب میقان اراک یکی از ۱۰۵ منطقه مهاجرپذیر پرندگان مناطق مختلف دنیا است و سالانه تا ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در  قالب ۴۶ گونه زیستی به این منطقه کوچ دارند که درنا، فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی از اصلی‌ترین این گونه‌ها هستند.

وی گفت: هیچ مجوزی برای شکار ‌پرندگان در استان مرکزی صادر نشده است و با هرتخلفی در این راستا برخورد قاطع صورت می‌گیرد و برای متخلفان ‌پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در ناحیه مرکزی ایران، بین سلسله کوه‌های زاگرس و کویر مرکزی از آب و هوای متنوعی متأثر از اقلیم های متنوع برخوردار است.

در این استان مناطق حفاظت شده  هفتاد قله اراک و الوند خمین،  پناهگاه‌های حیات وحش جاسب دلیجان و راسوند شازند و اثر طبیعی ملی غار نخجیر دلیجان ، با وسعت ۱۳۲ هزار و ۲۳۸  هکتار که حدود ۵.۴ درصد مساحت استان می‌شود، به‌عنوان ذخیره‌گاه‌های زیستی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.  

تالاب میقان اراک و بازرجان تفرش هم در مجموع با مساحت پنج هزار و ۷۴  هکتار به‌عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده اند.

همچنین قسمتی از محدوده ی پناهگاه حیات وحش موته اصفهان در جنوب استان و مناطق پلنگ‌دره قم در شرق استان و گلپرآباد و آق گل همدان در غرب استان قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز