کدخبر: 1067 پنجشنبه، 29 مهر 1400 - 13:06 1067 پرینت خبر
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور:

عمربالای ۳۰ سال یک سوم ترانسهای برق کشور نیازمند پایش مستمر است

image

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: اکنون یک سوم ترانسفورماتورهای بکارگرفته شده در شبکه برق کشور عمری بالای ۳۰ سال دارند که همین امر ضرورت پایش مستنر آنها را دو چندان میسازد.

به گزارش روشنای راه، " مصطفی رجبی مشهدی" در هشتمین دوره کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ایران افزود: عمربالای این میزان ترانس در شبکه علاوه بر ضرورت پایش مستمر نیاز به رسیدگی منظم و انجام آزمایش های کامل تر برای پایداری بیشتر دارند.

وی ادامه : مجموع کل ظرفیت نصب شده  ترانس های سطح ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت کشور هم اکنون ۱۹۵ هزار مگاولت آمپر است.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت های برق منطقه ای تهران، فارس و آب و برق خوزستان از بیشترین میزان ظرفیت نصب شده ترانس در کشور برخوردار هستند.

رجبی مشهدی با اشاره به این که ترانسفورماتورهای نصب شده در شبکه انتقال برق کشور از حدود ۶۳ شرکت معتبر خریداری شده است، ادامه داد: در این رده بندی، بیشترین میزان ترانس های خریداری شده به ترانس سازان داخلی اختصاص دارد.

وی افزود: میانگین عمر ترانس های منصوبه در شبکه برق ایران نزدیک به ۲۳ سال است.

سخنگوی صنعت برق ایران گفت: شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در فاصله زمانی پیک سال ۱۳۹۹ تا پیک ۱۴۰۰ اقدام به بررسی وضعیت یک هزار و ۲۰۰ دستگاه ترانسفورماتور و راکتور و دسته‌بندی آنها کرد که براین اساس پیری عایقی، عیوب حرارتی و عیوب الکتریکی به عنوان حادترین عیوب در بهره‌برداری از ترانسفورماتورهای شبکه قدرت مورد شناسایی قرار گرفت.

وی با بیان این که برای رفع این عیوب نیاز به نظام‌نامه ای مدون و با دیدگاهی یکسان برای بهره‌برداری، نگهداری و تست و راه‌اندازی ترانسفورماتورهای قدرت بود گفت: براین اساس، اقدام به تهیه نظامنامه شده است.

رجبی مشهدی ادامه داد: نظام‌نامه فعلی ترانسفورماتور در مدت بیش از دوسال با همکاری اساتید برجسته دانشگاه و کارشناسان خبره صنعت برق کشور تهیه و در شهریورماه امسال برای اجرا به همه ذینفعان آن در صنعت برق ابلاغ شده است.

هشتمین دوره کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ایران هم اکنون در محل وزارت نیرو در حال برگزاری است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز