کدخبر: 988 چهارشنبه، 14 مهر 1400 - 18:31 988 پرینت خبر
یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

رویکرد معاونت امور فرهنگی حمایت از انجمن‌هاست

image

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انجمن‌های فرهنگی عضوی از خانواده این وزارتخانه هستند و حمایت از آنان یکی از رویکردهای این معاونت خواهد بود.

به گزارش روشنای راه، دومین جلسه از سلسله نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر با هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و در آن عبدالعظیم فریدون، فتح‌اله فروغی، محمدحسین محمدی، محسن طایب و محمدتقی حق‌بین حضور داشتند و با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری انجمن ناشران کودک و نوجوان فعالیت‌های این انجمن را در حوزه ترویج، آموزش و برگزاری نشست‌های کودک و نوجوان تشریح کردند.

یاسر احمدوند در این نشست با اشاره به تناسب کار فرهنگی با انجمن‌های فرهنگی حوزه نشر گفت: انجمن‌های فرهنگی عضوی از خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و این وزارتخانه خانه آنهاست. انجمن‌ها با مشارکت با این وزارتخانه فعالیت‎ های حوزه نشر را پیش می‌برند و حمایت از انجمن ها یکی از رویکردهای این معاونت خواهد بود.

 

بازبینی در روش‌های حمایتی معاونت امور فرهنگی

معاون امور فرهنگی با تاکید بر ضرورت هدفمند شدن یارانه‌های حوزه نشر گفت: مدل اختصاص یارانه باید از اساس تغییر کند زیرا هدفمند نیست. در حوزه خرید کتاب نیز ضعف‌هایی وجود دارد زیرا فلسفه تشکیل «هیئت انتخاب و خرید کتاب» حمایت از کتاب خوب برای مخاطب متناسب با آن است.

وی ادامه داد: این حمایت‌ها باید تغییر کنند و بازبینی شوند. کتابی باید مورد حمایت قرار گیرد که ارزشمند باشد و مخاطب هم مشتاق خواندن آن باشد. در حال بررسی برای ایجاد مدلی برای این منظور هستیم.

 

ضرورت آموزش به ناشران هدفمند شدن حمایت‌های وزارت فرهنگ در گروی رتبه‌بندی ناشران

معاون امور فرهنگی ادامه داد: ما وظیفه داریم محتوای پیام را درجه‌بندی کنیم. ما در اداره کتاب باید به سمت کیفیت‌سنجی اثر حرکت کنیم و بر اساس کیفیت اثر به ناشر رتبه دهیم. در صورتی که رتبه‌بندی ناشران انجام شود ما می‌توانیم حمایت‌های خود را ساماندهی کنیم و هدفمند سازیم. اگر حمایتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اثری صورت می‌گیرد باید بر اساس اصول باشد.

یاسر احمدوند با اشاره به ضرورت آموزش ناشران و کمبود آثار منتشر شده در این حوزه گفت: تعداد منابع آموزشی در حوزه نشر انگشت‌شمار است. آموزش به ناشر ضرورت دارد اما باید بدانیم از چه راهی این آموزش را به ناشر بدهیم زیرا غالب ناشران ما احساس نیاز برای آموزش نمی‌کنند. بهترین محیط برای آموزش ناشران انجمن‌ها هستند.

 

روش‌های کتابخوان کردن کودکان را بلد نیستیم

احمدوند با اشاره به فعالیت‌های ترویجی برای کتابخوانی نیز گفت: برگزاری جشنواره و معرفی و ترویج کتاب‌های برتر از کارهایی است که انجمن‌ها می‌توانند در آن فعال باشند. همه ما انتقاد می‎کنیم که سرانه مطالعه پایین است در صورتی که مهارت‌های کتابخوان کردن دیگران را فرا نمی‌گیریم و آموزش نمی‌دهیم. در این حوزه اگر طرح‌هایی مطرح شوند می‌توانیم پیگیری و حمایت کنیم و باید تلاش شود این فعالیت‌ها در مجموعه انجمن‌ها و نهادهای غیردولتی صورت گیرد زیرا تجربه نشان داده است دولتی کردن این کارها کارگشا نیست.

 

مذاکره برای تامین کاغذ نشر از طریق کارخانه‌های داخلی

معاون امور فرهنگی با اشاره به مشکلات توزیع کاغذ گفت: یکی از دلایلی که حرف‌های متفاوتی از عملکرد اختصاص کاغذ به ناشران به گوش می‎رسد به این دلیل است که شفاف‌سازی در این حوزه صورت نگرفته . برای این منظور هر اقدامی باید زیر نظر شورای تشکل ‎های نشر و با حضور نمایندگان این تشکل‌ها انجام و با حضور اعضای شورا درباره نظام توزیع کاغذ تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به مذاکره با کارخانه ‎های تولید کاغذ برای تامین بخشی از نیازهای داخلی گفت: در حال مذاکره با این کارخانه ها برای تولید کاغذ هستیم تا بخشی از نیازهای داخلی را تامین کنند.

 

در نمایشگاه‎‌های خارجی نباید توریست باشیم

وی همچنین درباره نحوه حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور نیز گفت: برای حضور در عرصه‎ های بین‎ المللی باید با برنامه وارد شویم و از این نمایشگاه‎ ها آورده داشته باشیم. ما در نمایشگاه های کتاب خارجی نباید توریست باشیم. تجربه خوبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و با مشارکت ناشران فعال در این عرصه می‌توانیم موثرتر عمل کنیم.

اعضای هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در این جلسه که روز دوشنبه (۱۲ مهرماه) برگزار شد درباره لزوم ایجاد وحدت رویه در صدور مجوزهای کتاب، نظام‌مند شدن خرید کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حل مشکل توزیع کاغذ و حضور در نمایشگاه‌های خارجی نظراتشان را بیان کردند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز