کدخبر: 98 چهارشنبه، 25 فروردین 1400 - 12:17 98 پرینت خبر
سعید آقاخانی، کارگردان سریال «نون. خ‌»:

ساخت سریال برای قومیت‌ها؛ بسیار پرهزینه و نیازمند دانش و انگیزه بالا

image

سعید آقاخانی، کارگردان سریال «نون. خ‌» در نشست تقدیر از عوامل این اثر گفت: ساخت سریال برای قومیت‌ها بسیار پرهزینه است و به شناخت و انگیزه بالایی احتیاج دارد.

به گزارش روشنای راه، در نشست تقدیر از عوامل سریال «نون خ‌ ۳»، سعید آقاخانی، کارگردان سریال نون خ بیان داشت: طرح اولیه این سریال، قصه‌ای در دل تهران بود، اما من پیشنهاد دادم حتما قصه را درون یک قومیت و خارج تهران ببریم. براساس ظرفیت‌ها و شناختم نسبت به قومیت کُرد فیلمنامه را بر این اساس طراحی کردیم. هرچند روز اول که می‌خواستیم پروژه را آغاز کنیم، می‌دانستیم هزینه این تصمیم بالاست و عملاً برای ما آورده مالی نخواهد داشت، اما آقای (مهدی) فرجی (تهیه کننده) موافقت کرد و شروع به ساخت کردیم.

کار کردن با حرفه‌ای‌ها گاهی ناامیدکننده است

وی افزود: تصمیم ما استفاده از نیروی انسانی شهرستان و بازیگران بومی بود. نیروهای انسانی داخل شهرستان‌ها بسیار خوب و قوی هستند و فقط به سرمایه‌گذار متخصص و کاربلد احتیاج دارند تا به درستی هدایت شوند. واقعیت این است که در سینما و تلویزیون کار کردن با افراد حرفه‌ای گاهی ناامیدکننده است. چراکه همواره بحث پول و حاشیه مطرح است، اما تازه‌کارها از این حیث بسیار با پشتکار و خالص هستند.

آقاخانی با اشاره به لزوم اصلاح در بازنمایی از برخی قومیت‌ها، اشاره داشت: من در دوران دانشجویی جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستم، زیرا تصورات درباره مردم کردستان بسیار بد بود. اما حقیقت ماجرا این است که مردمی بسیار خون گرم، مهمان‌نواز و هنرمند هستند.

با پرداختن به قومیت‌های مختلف می‌توان کارهای جذابی ساخت. اما باید این نکته را در نظر گرفت که ساخت سریال برای قومیت‌ها بسیار پرهزینه است و به شناخت و انگیزه بالایی احتیاج دارد. حیف است در ساخت سریال و آثار سینمایی فقط به فکر ساخت فیلم‌های پرزرق و برق در تهران باشیم.

این کارگردان با اشاره به آنکه نون خ ساخته شد تا فرهنگ قوم کُرد را به نمایش بگذارد، بیان داشت: نمایش این سریال در قاب تلویزیون باعث ایجاد همدلی و ایجاد حس وطن پرستی در مردم شد.

احتمال ساخت سری چهارم «نون ۳» قوی است

مهدی فرجی، تهیه کننده سریال نون خ۳ در این نشست با بیان آنکه پس از انقلاب، سینما با آثار تولیدی حوزه هنری جانی دوباره گرفت، اظهار داشت: امیدوارم زمینه همکاری با حوزه هنری در ساخت آثار هنری مشترک بیش از پیش فراهم شود.

فرجی در ادامه درخصوص سریال نون خ اظهار داشت: در گذشته باورها و شناخت‌ها درباره قوم کُرد متفاوت و تحریف شده بود، اما با ساخت این اثر بازتاب‌های بسیار مثبتی هم از هموطنان کُرد، هم دیگر قومیت‌ها نسبت به سریال و فرهنگ مردمان کُرد بدست آوردیم.

وی درخصوص بازخوردهای این سریال خاطرنشان کرد: در مدت اخیر از شهرستان‌های مختلف با ما تماس گرفته می‌شد تا سریال‌های بعدی را در آن اقوام بسازیم و این نشان دهنده آن است اگر به یک قومیت درست پرداخته شود، استقبال مردم قابل توجه خواهد بود.

فرجی افزود: از همان ابتدا که ایده ساخت سریال بیان شد، آقای آقاخانی مصمّم بود که برای ساخت این سریال حتما باید به سراغ قوم کُرد رفت و در نهایت با پیگیری‌های او، این ایده محقق شد.

تهیه کننده سریال نون خ در ادامه درخصوص فیلمنامه این سریال گفت: آقای وفایی نویسنده بسیار خوب و درجه یکی‌ست که با خلق بیش از ۲۰ شخصیت، توانست ارتباط خوبی را میان آنها ایجاد کند. این کار هرچند بسیار سخت و انرژی‌بر بود، اما درنهایت مورد استقبال مردم و تماشاگران نیز قرار گرفت.

این تهیه کننده در پایان با اشاره به ساخت سری چهارم این سریال بیان داشت: در این سریال دغدغه‌های مهمی همچون بورس، آموزش آنلاین، گرانی، تورم و... بیان شد و به مشکلات مردم پرداخته شد. در جلسه‌ای که به تازگی در معاونت سیما نیز برگزار شده بود، پیشنهاد تداوم ساخت نون خ مطرح شد و احتمال ساخت سری چهارم آن قوی است و امیدوارم با همراهی آقای آقاخانی این اتفاق رقم بخورد.

همچنین امیر وفایی، نویسنده نون خ درخصوص سختی‌های نگارش این سریال بیان داشت: در این سریال اصولا سکانس کم بازیگر نداشتیم و گرمی سریال هم به همین بود که در هر سکانس شخصیت‌های زیادی حاضر بودند و دیالوگ‌های مختلفی بین شخصیت‌ها رد و بدل می‌شد که همین موجب می‌شد مردم با این شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را از جنس خود بدانند.

در ادامه نشست محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری با تشکر از عوامل این سریال نون خ برای تولید این اثر هنری سالم و مخاطب پسند، ابراز امیدواری کرد پرداختن به سوژه‌های بومی و قومیتی در رسانه ملی تداوم یابد.

دادمان با اشاره به ویژگی‌های خاص این سریال، بیان داشت: ما امروز شاهد آن هستیم که با یک سریال خوش ساخت، دیدگاه مخاطب عمومی درخصوص مناطق کُردنشین بهبود یافته و مخاطبان تصویر تازه‌ای از مردم کردستان و کرمانشاه دریافت کرده‌اند.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: ویژگی نون خ پرداخت اثرگذار و جذاب به سوژه بومی از نگاه ملی است و این کار به قدری هنری بود که کسانی که با فرهنگ قوم کُرد هم فاصله داشتند، به شدت جذب این مجموعه شدند.

در انتهای این نشست صمیمانه که روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه با حضور محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان، معاون سینمایی و عوامل این سریال در سالن کنفرانس حوزه هنری برگزار شد از عوامل سریال نون‌ خ ۳ برای تولید اثری خانواده محور، بومی و مخاطب‌پسند تقدیر به عمل آمد. 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز