کدخبر: 977 دوشنبه، 12 مهر 1400 - 12:57 977 پرینت خبر
ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

باید بسیج مردمی در فضای مجازی برای «جهاد تببین» شکل گیرد

image

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر شکل گیری بسیج مردمی برای «جهاد تبیین» در فضای مجازی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص روشنگری در این فضا تاکید کرد.

به گزارش روشنای راه، «سید ابوالحسن فیروزآبادی» در خصوص فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای روشنگری، گفت: مقام معظم رهبری همه جوان ها را به خصوص در سال های اخیر خطاب قرار دادند تا در این جنگ نرم، از امکان و فرصتی که برای آحاد ملت وجود دارد برای روشنگری و تبیین استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی، پوشش جهانی دارد و مخاطب در آن فعال است و می تواند مخاطب گزینی کند، افزود: تعبیرات مقام معظم رهبری در این حوزه قبلا با عناوین «جنگ نرم» و «آتش به اختیار فرهنگی» مطرح شده و به این معناست که همه موظف هستند تا در جهاد تبیین و توضیح گری مشارکت کنند و با تعبیر ایشان به جهاد، نوعی وظیفه شرعی بر گردن مومنین ایجاد شده تا در این فضا فعال و هوشیار باشند.

فیروزآبادی تاکید کرد: آنچه که مسلم است در فضای مجازی برخلاف فضای رسانه های جمعی که قبلا وجود داشت و ارتباط یک طرفه بود، مخاطب، فعال بوده و ارتباط شبکه ای دارد که این خصوصیات فضای مجازی مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان این که در تبیین مسائل امروزه بهتر است که هر طبقه و صنفی مخاطب خود را در آن طبقه و صنف با توجه به ویژگی های آن طبقه (سنی، اجتماعی، فرهنگی و ...) داشته باشد و برهمین اساس به طور مثال دانش آموزان باید دانش آموزان و معلمان باید معلمان را خطاب قرار دهند.

فیروزآبادی با تاکید بر این که جهاد تبیین نباید باعث کوتاهی مسئولیت مسئولان آن فضا در انجام تکالیفشان شود، تصریح کرد: در این فضا ما قابلیت این را داریم که همه به تکلیف تبیین گری در این فضا بپردازند و خوشبختانه آمارهایی که از میزان ضریب نفوذ کاربران فضای مجازی در کشور وجود دارد نشان دهنده آن است که ما همه طبقات اجتماعی مان به اندازه بسیار خوبی و حتی در سطح کشورهای توسعه یافته در این فضا فعال هستند.

وی در خصوص وظیفه مسئولان در خصوص انجام این جهاد، افزود: وظیفه ماست تا به طرق مختلف همچون افزایش سطح سواد فضای مجازی در جامعه کمک کنیم تا مردم برای انجام تکالیفی که از سوی بزرگان دراین حوزه مطرح می شود کنشگری فعال داشته باشند و تولید محتوا کرده و مخاطب گزینی و مخاطب یابی کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: خوشبختانه تاکنون ملت ایران توانستند در این حوزه فعالیت خوبی بر روی به خصوص سکوهای خارجی که در کشور فعال است داشته باشند تا جایی که این سکوها مجبور به حذف برنامه ها، کاربران و حتی برخی از مطالب کاربران ایرانی شدند که این ها همه نشاندهنده توفیقاتی است که براساس فرمایشات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بدست آمده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
پایگاه خبری نوژان نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز