کدخبر: 916 شنبه، 03 مهر 1400 - 17:58 916 پرینت خبر
اکبر کمیجانی، رئیس کل بانک مرکزی:

مبادلات تجاری و مالی ایران و سریلانکا گسترش می‌یابد

image

رییس کل بانک مرکزی گفت: گسترش روابط تجاری و صادرات و واردات متقابل و نیز حل و فصل مسائل مالی بین ایران و سریلانکا در دستور کار است.

به گزارش روشنای راه، «اکبر کمیجانی» در دیدار با وزیر انرژی کشور سریلانکا با استقبال از گسترش مبادلات تجاری بین دو کشور اظهارداشت: انتظار می رود سریلانکا از منافع  ایران در محافل بین المللی به عنوان کشوری مستقل حمایت کند.
وی با تاکید بر پشتیبانی بانک مرکزی و نظام بانکی ایران از تامین مالی صادرات و واردات بین دو کشور و ارائه مکانیزم‌های پرداخت و دریافت به طور مستقیم و غیر مستقیم، افزود: گسترش روابط تجاری و بانکی بین ایران و سریلانکا بر اساس تامین مالی صادرات و واردات بین دو کشور و ارائه مکانیزم‌های پرداخت و دریافت به طور مستقیم و غیر مستقیم امکان‌پذیر است.

وی اضافه کرد: این دیدار می‌تواند سرآغازی برای بسط روابط تجاری و بانکی بین دو کشور باشد.

رئیس کل بانک مرکزی برای انعطاف هرچه بیشتر و یافتن راه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور، پیشنهاد ایجاد کارگروهی متشکل از متخصصین کشور سریلانکا، کارشناسان بانک مرکزی، تجار و سایر فعالان اقتصادی را به منظور بررسی راهکارهای گسترش همکاری‌های تجاری و نیز راهکارهای تسویه بدهی ارائه کرد.
وزیر انرژی کشور سریلانکا در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: کشور سریلانکا از گسترش همکاری‌ها با ایران استقبال می‌کند و با وجود محدودیت‌های پیش رو، علاقمند به گسترش تجارت متقابل و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود برای پیشبرد منافع دو طرف است و از همه پیشنهادات و راهکارهای عملیاتی در این زمینه استقبال می‌کند.

همچنین در این دیدار، مقام سریلانکایی از پیشنهادات بانک مرکزی درخصوص افزایش همکاری‌های تجاری استقبال کرد.

به گفته وی سریلانکا در شرایط دشوار بین‌المللی در کنار ایران خواهد بود و از منافع این کشور حمایت خواهد کرد.

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، روابط تجاری ایران و سریلانکا روندی رو به رشد را تجربه کرده است و ارزش آن از ۱۷۴ میلیون دلار در سال ۱۳۹۰ به ۲۱۹ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ رسیده است. 
مهمترین اقلام صادراتی ایران به سریلانکا شامل میله‌های آهنی و فولادی، قیر، سیمان سفید، محصولات آهنی، پروفیل های آهنی و فولادی، اوره و کلینکر بوده است.

از سوی دیگر مهمترین کالاهای وارداتی از سریلانکا شامل چای، درب قوطی آسان باز شو، نارگیل خشک و تازه، کوکوپیت، فراورده‌های بهداشتی و آرایشی، کایوچوی طبیعی و انواع برچسب از جنس کاغذ و مقوا بوده است. 
ایران یکی از بزرگ‌ترین مشتریان چای سریلانکا است. 
صادرات چای سریلانکا به ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۴ میلیون کیلوگرم بوده است. 
کشور سریلانکا به مساحت ۶۵ هزار و ۶۱۰ کیلومتر مربع با ۲۱ میلیون نفر جمعیت در جنوب شرقی هند واقع شده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز