کدخبر: 878 دوشنبه، 29 شهریور 1400 - 16:45 878 پرینت خبر
حجت ا.. عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

پلتفرم ملی اشتغال ایجاد می‌شود

image

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دومین نشست ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم گفت: هدف از نشست‌های ستاد، ایجاد پلتفرم ملی اشتغال با هدف تبادل اطلاعات و جمع‌بندی عملکرد دستگاه‌های مختلف است.

به گزارش روشنای راه، حجت‌الله عبدالملکی که به دلیل سفر به تاجیکستان پیام صوتی برای اعضای این نشست ارسال کرده بود، با اعلام اینکه منظور از پلتفرم، ایجاد یک الگو و نظام ایجاد اشتغال است، اظهار داشت: در این پلتفرم مشخص می‌شود بانک‌ها، اصناف، تعاونی‌ها، بخش خصوصی، متولیان بازار، دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در زمینه اشتغال آفرینی کار کنند. 

وی گفت: این پلتفرم باید یک نظریه مبنا و اصلی داشته باشد و به نحوی تنظیم شود که همه بازیگران آن بر اساس ضوابط خود، ایفای نقش کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: پلتفرم ملی اشتغال باید حداکثر انطباق را با شرایط، محدودیت‌ها و سیاست‌های دستگاه ها داشته باشد و یک نوع هماهنگی ایجاد کند.

عبدالملکی گفت: این موضوع می تواند با همکاری خود دستگاه ها برای مشخص کردن یا حتی تغییر نقش آنها انجام شود، به عبارت دیگر قرار است یک هم افزایی و انسجام اتفاق بیفتد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ستون فقرات این پلتفرم، جامعه مخاطب ما هستند، توضیح داد: اولویت اول، بیکاران و اولویت دوم، صاحبان مشاغل غیر رسمی با درآمد پایین است.

وی تاکید کرد: پلتفرم ملی اشتغال باید به نحوی طراحی شود که هر نهادی به تعدادی از این کدهای ملی که یا بیکار هستند یا کارشایسته ندارند، خدماتی در راستای ایجاد اشتغال ارائه کند.

عبدالملکی افزود: در این باره، بانک ها می توانند در زمینه تامین مالی، وزارتخانه ها در حوزه های مربوط به بروکراسی و قوانین، اصناف در مورد بازاریابی و بازار رسانی کمک کنند.  

وی الحاق ایران به سازمان شانگهای را اتفاق مهمی در سطح بین المللی دانست و گفت: این عضویت که پس از سال ها اتفاق افتاد، گشایش های خوبی را برای کشور ایجاد می کند.

عبدالملکی اظهار داشت: علت حضور من درتاجیکستان امضای دو تفاهم نامه با وزارت تندرستی این کشور در خصوص همکاری در زمینه آسیب های اجتماعی، افراد دارای معلولیت و حمایت های اجتماعی و با وزارت محنت، مهاجرت و شغل در زمینه تبادل تجربیات در حوزه های سیاست های اشتغال، مهارت آموزی، آموزش های فنی و حرفه ای، بازرسی و بهداشت کار بود.  

وی  خاطر نشان کرد: رئیس جمهور تاکید دارد که حوزه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان موتور محرکه اشتغال کشور کار را پیش ببرد تا نتایج آن حاصل شود. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هدف ما در ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم این است که در خصوص ایجاد پلتفرم ملی اشتغال به تفاهم و جمع بندی برسیم.

 

هدف سامانه ملی اشتغال؛ تبادل اطلاعات و جمع‌بندی عملکردها

وی با بیان اینکه نرم افزار اولیه این کار به عنوان «سامانه ملی اشتغال» توسط معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال تهیه شده است گفت: این نرم افزار باید توسط افراد تکمیل و سپس اتصال نهادها و سازمان ها به آن انجام شود.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه هدف پلتفرم اشتغال ملی، تبادل اطلاعات و جمع بندی عملکردهاست گفت: در این پلتفرم، برنامه های متعارف دستگاه ها برای ایجاد اشتغال هم دیده می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در این وب سایت ملی، خدمات دستگاه های مختلف در خصوص جامعه هدف هم قابل دسترسی خواهد بود و در این سامانه ثبت می شود و ما می توانیم گزارش نقش دستگاه ها در ایجاد اشتغال را ارزیابی کنیم.

عبد الملکی تاکید کرد: اگر بتوانیم به درستی این پلتفرم را طراحی و نقش ها را تعیین کنیم، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای ایفای این نقش ها در نظر خواهیم گرفت.

وی گفت: در بودجه ۱۴۰۰ ، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید، تخصیص داده شده بود ولی نظام تخصیصی آن به درستی مشخص نبود. 

عبدالملکی خطاب به اعضای ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم گفت: قطعا با کمک شما یک جریان جدیدی از برنامه اشتغال زایی ایجاد خواهیم کرد و با این پلتفرم ملی، یک الگوی قابل عرضه به دنیا خواهیم داشت که می توانیم به کشورهای همسایه و دوست عرضه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: نهادهایی که خارج از دولت، برنامه های اشتغال دارند مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، برای تکمیل اطلاعات سامانه ملی اشتغال کمک کنند و برنامه های اشتغال خود را با کد ملی افراد در سامانه ثبت و بارگزاری کنند تا اشتراک گذاری اطلاعات به درستی اتفاق بیفتد. 

عبدالملکی اظهار امیدواری کرد: مردم در سال ۱۴۰۱، فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند.

 

فقط اشتغال قطعی در سامانه ملی اشتغال ثبت می شود

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال در این نشست با ارائه توضیحاتی در خصوص سامانه ملی اشتغال و نحوه ارتباط نهاد های عضو قرارگاه به آن گفت: شغلی که به طور قطعی ایجاد شود، برای ما ملاک است؛ شغلی که در نهادهای بیمه گر مثل تامین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان و عشایر یا صندوق های دیگر ثبت شود و با شغلی که اداره مالیات، فرد شاغل را به عنوان مودی مالیاتی بشناسد. 

وی اظهار داشت: سامانه ملی اشتغال کمک می کند داده ها را در بخش عرضه و تقاضا تدقیق کنیم و دسترسی بهتری به آن داشته باشیم. 

 معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دو هفته آینده کار اطلاعات گیری از نهادهای عضو انجام و سپس کار راستی آزمایی داده ها انجام خواهد شد. 

در این نشست نمایندگان دستگاه و وزارتخانه های مختلف از جمله اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، صندوق کارآفرینی امید، اتاق تعاون، اتاق اصناف، صندوق توسعه ملی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت و ... برنامه های اشتغال خود برای ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و همچنین منابع موجود خود را برای تحقق این برنامه ها عنوان کردند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز