کدخبر: 82 دوشنبه، 23 فروردین 1400 - 11:54 82 پرینت خبر
حجت الاسلام حسن درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور:

سازمان بازرسی برای حل چالش های موسسه رازی ورود می کند

image

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اهمیت و حساسیت کار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: سازمان بازرسی پیگیر مسایل و چالش های این موسسه در استان البرز و کشور بوده و برای حل و فصل آن ها ورود می کند.

به گزارش روشنای راه، حجت الاسلام حسن درویشیان با حضور در موسسه  تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و بازدید از بخش های مختلف آن در نشستی مشترک با دکتر علی اسحاقی رییس و معاونان موسسه رازی با  قدردانی از زحمات تلاشگران عرصه واکسن این  موسسه گفت: موسسه رازی و محصولاتی که در این مجموعه تولید می شود، خط مقدم تحقق منویات رهبری در حوزه پدافند غیرعامل است؛ به ویژه اینکه کشور ما با تهدیدات متعدد در بحث بیوتروریسم مواجه است و همواره از این ناحیه مورد تهدید قرار می گیرد.

درویشیان با بیان اینکه اقداماتی که تاکنون در زمینه ساخت واکسن کووید ۱۹ و مقابله با پاندمی کرونا در کشور انجام شده از مهم ترین مصادیق پدافند غیرعامل است، گفت: به نیابت از مجموعه قوه قضاییه از موسسه رازی قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: سیاست نظام اسلامی  و تاکید رهبر معظم انقلاب بر تولید، از مصادیق اشاره شده در اقتصاد مقاومتی است و واکسن و محصولات سلامت محور از مهم‌ترین آنها محسوب می شود.

درویشیان افزود: اقدامات موثری نیز که سال گذشته در زمینه تولید اقلام بهداشتی مقابله با ویروس کرونا و ساخت واکسن انجام شد از مصادیق بارز جهش تولید بوده که امید است با رفع موانع تولید، شاهد سرعت بیشتری در کنترل این بیماری باشیم.

رییس سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه  این سازمان از بدو شیوع کرونا بر پیشگیری تاکید و برای تامین داروهای مورد نیاز و ترخیص مواد اولیه لازم از گمرک اقدام کرد، گفت: همواره و به ویژه در شرایط امروز حمایت از  تولید واکسن به عنوان یک محصول استراتژیک، ضرورت و اصلی مهم محسوب می شود و نباید به واردات واکسن اتکا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه موسسه رازی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)و انستیتو پاستور هم تا کنون اقدامات خوبی انجام داده اند، حتی می توانیم به صادرات واکسن های خود فکر کنیم که امنیت پایدار و ارزآوری برای کشور به همراه دارد.

وی دستیابی به دانش فنی تولید واکسن و دارو در کشور را با اهمیت خواند و اظهار داشت: ظرفیت های بسیار خوبی در کشور در زمینه تولید محصولات سلامت محور وجود دارد که نیازمند هم افزایی و به اشتراک گذاری دانش فنی مجموعه های تولیدی و تحقیقاتی است زیرا موجب صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت در کارها می شود.

واکسن رازی کووپارس از ایمن ترین واکسن های ساخته شده است

رییس سازمان بازرسی کشور در ادامه به اهمیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اشاره کرد و با بیان این که موسسه رازی مجموعه ای با یک قرن قدمت و فعالیت های تحقیقاتی گسترده است و هزینه کرد در این مجموعه ها و فعالیت های تحقیقاتی، سرمایه گذاری برای آینده کشور است، گفت: واکسن رازی کوو پارس که ساخت این موسسه است، طبق گفته محققان و سازندگان آن از ایمن ترین واکسن های ساخته شده برای کووید ۱۹ محسوب می شود و این نکته ای بسیار امیدوار کننده است.

درویشیان در ادامه سخنانش، هدف از این بازدید را حمایت از مجموعه های تولیدکننده واکسن و رفع موانع تولید در این مجموعه ها نام برد و قول پیگیری برای رفع وحل و فصل مسائل و چالش های موسسه رازی در استان و کشور داد و افزود: موضوعاتی مانند مساله موسسه رازی و شهرداری کرج و واردات واکسن های مشابه تولید داخل به طور قطعی از سوی سازمان بازرسی کشور پیگیری خواهد شد تا موسسه رازی با یک قرن سابقه تحقیق و تولید واکسن، با جدیت و سرعت بالاتری به فعالیت های خود بپردازد.

وی تصریح کرد: این جزو سیاست های نظام و قانون است که محصولات مشابه تولید داخل حق واردات ندارند و رهبری نیز بر آن تاکید ویژه دارند. این اقدام، عملی مضموم است که به تولید داخل صدمه می زند و تولید کننده را بی انگیزه می کند.

ضرورت انجام تعهدات شهرداری کرج نسبت به موسسه رازی

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به عدم انجام تعهدات شهرداری کرج  گفت:  رفع این مشکلات  از وظایف  شهرداری است و  نباید این موارد در کارکرد و فعالیت های موسسه رازی تاثیر بگذارد.

وی در پاسخ به سخنان علی کمالی زاده شهردار کرج که عدم حل مشکلات موسسه رازی را ناشی از تحریم ها دانست ، بیان داشت: شهرداری مسوولیت رفع این مشکلات را دارد و باید نسبت به رفع آنها اقدام کند.

درویشیان با بیان اینکه در این شرایط بسیاری برای تحریم راه حل هایی یافتند و در صورت لزوم شهرداری کرج نیز باید از این رویه استفاده می کرد، افزود: باید هرچه سریع تر جلسه ای مشترک با حضور طرفین در جهت انجام توافقات صورت پذیرد و منابع لازم برای ادامه پروژه های نیمه کاره در اختیار موسسه رازی قرار گیرد چراکه یک روز تاخیر در اجرای این پروژه ها کشور را متضرر خواهد کرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه تعیین تکلیف این امر به نفع شهرداری نیز هست چراکه کار عقب افتاده چندین ساله را ماندگار می کند، خاطرنشان کرد: لازم است نتیجه این جلسه حتما برای بنده ارسال شود.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از سال ۱۳۰۳ تاکنون در منطقه حصارک کرج فعال بوده و در زمینه ساخت واکسن های انسانی و دامی و همچنین سرم های درمانی ضدعقرب و مارگزیدگی و همچون فراورده های بیولوژیک فعالیت می کند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز