کدخبر: 754 چهارشنبه، 03 شهریور 1400 - 13:55 754 پرینت خبر

خداییان سخنگوی قوه قضاییه شد

image

رییس قوه قضاییه در حکمی، ذبیح‌الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به عنوان سخنگوی دستگاه قضا منصوب کرد.

به گزارش روشنای راه، در متن حکم حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای خطاب به خداییان آمده است:‌ «نظر به توانمندی و سوابق ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم با حفظ سمت به مدت دو سال به عنوان سخنگوی قوه قضاییه منصوب می‌شوید.»

وی افزود: «امید است با استعانت از خداوند متعال و همفکری و همدلی همکاران در انجام امر خطیر اطلاع رسانی و برقراری تعامل مناسب میان جامعه و دستگاه قضایی و پاسخگویی به افکار عمومی، موفق و مؤید باشید.»

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: بدیهی است کلیه مراجع قضایی و سازمان‌های تابعه موظف به همکاری با جنابعالی هستند.

خداییان در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز در شهرستان خرم آباد لرستان متولد شد و اعضای خانواده او افرادی تحصیل کرده و دارای مدارج عالی تحصیلی هستند.

وی در دوران متوسطه از دانش آموزان برتر بوده و برخی از مقاطع تحصیلی از جمله سال دوم و سوم دبیرستان را به صورت جهشی در یک سال به اتمام رساند.

خداییان پس از اخذ دیپلم اقتصاد اجتماعی، به لحاظ تعطیلی دانشگاه‌ها به علت انقلاب فرهنگی مدرک علوم اجتماعی را از مرکز تربیت معلم دریافت و با بازگشایی دانشگاه‌ها در رشته حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد. وی پس از گذراندن دوره کارشناسی، ارشد خود را در رشته حقوق گرایش حقوق کیفری و جزم شناسی اخذ و دارای مدرک دکترای حقوق کیفری و جرم شناسی می‌باشد.

وی در سال ۱۳۷۰ به عنوان رتبه اول، دوره‌های کارآموزی قضایی خود را به اتمام رساند و به عنوان دادیار، کار قضایی خود را شروع کرد. دکتر خداییان کلیه مراحل قضایی و مدیریتی را به صورت سلسه مراتبی طی کرده و دارای سمت‌هایی از جمله معاون دادستان، رئیس شعبه دادگاه بدوی و رئیس دادگاه تجدیدنظر، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان و نهایتا رئیس کل دادگستری استان‌های لرستان و فارس، معاون حقوقی قوه قضاییه بوده است. وی هم اکنون معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد.

اکنون که دوران تحول و تعالی قوه قضاییه ماه‌های ابتدایی خود را می‌گذارند، سنگر مهم سخنگویی دستگاه قضایی نیز به دکتر خداییان واگذار شده است تا در کنار مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به اطلاع رسانی در مورد مهمترین اخبار قوه قضاییه هم بپردازد.

خداییان از جمله کسانی است که افتخار خدمت در جبهه‌های حق علیه باطل را داشته و در دوران خدمت خود بارها به عنوان قاضی و مدیر نمونه از طرف روسای قوه قضاییه مورد تشویق قرار گرفته است.

او به عنوان یک شخصیت دانشگاهی، علاوه بر تصدی مناصب مهم و حساس در دستگاه قضایی، بر مقوله تدریس و پژوهش نیز متمرکز شد و همچنان در جایگاه مدرس دانشگاه، به تربیت و آموزش قضات ایران اسلامی می‌پردازد.

خداییان همچنین نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی که یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است، می‌باشد.

تدوین بیش از ۳۲ لایحه قضایی، تهیه ۳۰ آیین نامه مهم، الکترونیکی اسناد و افزایش تعداد مترجمان رسمی در طی ۵ سال مسئولیت دکتر خداییان در معاونت حقوقی رقم خورد.

مسئولیت ایشان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز منشاء خدمات مهمی بوده است. اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، همزمان با آغاز دوران تحول در دستگاه قضایی و دوره مدیریتی دکتر خداییان رویه و سیاق متفاوتی به خود گرفت؛ به طوری که در یک سال اخیر، ۵۳ میلیون هکتار از اراضی و املاک کشور ثبت و صاحب سند کاداستری شدند که این آمار، ۵ برابر ۴ دهه گذشته است و همزمان با نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» با صدور ۱۰ دستور دکتر خداییان برای پشتیبانی از تولید، تکالیفی را برای مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعریف شد تا این سازمان در این مقوله نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

ارتقاء عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوران تحول تا جایی محسوس بوده است که در آیین بهره‌برداری از دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی قوه قضاییه که همزمان با پنجمین روز از هفته قوه قضاییه سال جاری برگزار شد، از ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان سازمان برتر در استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و انجام اقدامات مثبت در حوزه توسعه فعالیت‌های الکترونیکی در جهت تسهیل امور مردم، قدردانی شد.

پیش از خداییان، غلامحسین اسماعیلی سمت سخنگوی قوه قضاییه را بر عهده داشت.

آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری ۱۷ مرداد ماه در حکمی اسماعیلی را به عنوان رییس دفتر خود منصوب کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز