کدخبر: 687 یکشنبه، 17 مرداد 1400 - 16:31 687 پرینت خبر
به مناسبت روز خبرنگار؛

روز مجاهدانِ عرصه قلم

image

اگر بپذیریم که در دهه پیشرفت و عدالت، عنصر «آگاهی» موتور محرک کشور است، باید قبول کنیم که خبرنگاران یکی از پرچمداران حرکت به سوی این افق‌ هستند و هر چقدر این قشر متعهد، در جهت رسالت اصلی خود که همانا روشنگری مبتنی بر اخلاق است، گام بردارد، جامعه ما زودتر به قله‌های ترقی و توسعه خواهد رسید.

به گزارش روشنای راه؛

«مسئولیت پذیری» و نقش آفرینی در چارچوب «مسئولیت اجتماعی» عناصر جداناشدنی حرفه ما است که به معادلات مادی گره نمی‌خورد و البته این به معنای بی‌توجهی دولت‌ها به معیشت خبرنگاران نیست اما دولت اصولاً باید ریل‌گذاری برای ترمیم و تقویت زیرساخت‌ها را انجام دهد.

با گسترش رسانه های اطلاعاتی، ارتباطی و به ویژه شبکه های اجتماعی، خبر رسانی، به بخشی از زندگی روزمرۀ شهروندان بدل شده و تولید خبر چند صدایی و تکثر بسیاری پیدا کرده و در این بین جامعه هنوز و حتی بیش از گذشته، به خبر رسانی مسئولانه نیازمند است. خبرنگاران دغدغه‌مند، برخلاف «خبرسازها» از منطق قدرت حاکم بر رسانه تبعیت نمی‌کنند، بلکه اصول خود را بر رسانه تحمیل می نمایند.

هیچ کدام از ما نتوانستیم آن چه را که می خواهیم بیان کنیم حتی عده ای هم که حرف حق بر زبان جاری کردند نقدشان پذیرفته نشد و در جواب حرفی شنیدند.

اصل و رویکرد مهم‌تر، فراهم آوردن ابزار معنوی ایفای نقش حرفه‌ای است. رسانه‌ها، پیش و بیش از نیاز به ابزار مادّی، به وجود ساز و کارهای تضمین کننده فعالیت حرفه‌ای خود نیازمندند. همین که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اجرا شود و روزنامه‌نگار برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود به زحمت و در برخی مواقع به بن‌بست نخورد، کمک بزرگی به رسانه‌هاست تا بتوانند کار ویژه نظارتی خود را به نحو مطلوب انجام دهند.

از اصول تولید خبر و خبر رسانی در بسط شفافیت و دموکراسی که گذر نماییم باید به این اشاره کنیم که میراث خبرنگاران گنجینه تاریخی مهم کشور نیز هست. بسیاری از رویدادهای ریز و درشت جامعه همراه با تحلیل های گوناگون از منظر دیدگاههای سیاسی-اجتماعی مختلف از سال های دور در مطبوعات کشور ثبت شده اند و رجوع به آنها می تواند، نگاهی تاریخی به تحلیل ها و کنشگری ها در شرایط خاص سیاسی و اجتماعی بدهد.

تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران عزیز، یک بهانه است چرا که هر روز، روز خبرنگاران است و جامعه بی‌خبر و بدون خبرنگار، برکه‌ای مرده محسوب می‌شود که حرکت، تحول و آرمان‌ ندارد؛ خاصه آنکه در دنیای امروز، شتاب رسانه‌های مدرن، کار را بر خبرنگاران سهل و ممتنع کرده و شاید بهترین راه نمایش قدرت رسانه و رسانه‌گران، حرکت بر مدار تولیدات تحلیلی و متکی به نوآوری باشد.

مناسبت روز خبرنگار را که مبنای تولد آن مظلومیت اهالی رسانه در عرصه‌های حساس اطلاع‌رسانی و متبرک به نام شهید است، به همه اصحاب رسانه بویژه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تبریک می‌گویم.

نویسنده: محمود عزیزی

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز