کدخبر: 675 سه‌شنبه، 12 مرداد 1400 - 12:55 675 پرینت خبر
مهدی رازجویان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران:

آب شرب شهرهای گروه الف مازندران در سیلاب اخیر اصلا کدر نشده است

image

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت که آب موجود در شبکه شهرهای گروه الف مازندران برای نخستین بار پس از سال ها بر اثر سیل و سیلاب کدر نشد و این مشکل دیرینه با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه بزرگ منطقه در هفته گذشته برای همیشه حل شده است

به گزارش روشنای راه، مهدی رازجویان افزود : این در حالی است که کدورت آب ناشی از سیلاب اخیر که وارد سد البرز شد تا ۱۰ برابر بیشتر از سیلاب های گذشته از جمله سیلاب سال 98 بود.

فاز نخست تصفیه‌خانه‌ بزرگ آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران شامل بابل ، بابلسر ، امیرکلا ، فریدونکنار و هادی شهر و 57 روستا با مجموع جمعیت حدود 600 هزار نفر هفته پیش با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

ساخت این تصفیه خانه از سال ۸۸ در روستای درونکلای شرقی بابل شروع شد و قرار بود پس از 2 سال به بهره برداری برسد که در نهایت در دولت یازدهم و دوازدهم با تزریق چهار هزار و 200 میلیارد ریال بودجه در چند مرحله برای تصفیه خانه و خط انتقال از سد البرز تا فریدونکنار به بهره برداری رسید.

معاون استاندار مازندران گفت که با وقوع بارش های رگباری در مناطق مختلف طی روزهای دهم و یازدهم ماه مرداد در استان مناطقی از جمله حوزه دو هزار و سه هزار تنکابن ، کندوان چالوس ، کجور نوشهر ، بلده نور، آمل و مناطق بابل و سوادکوه متأثر از این سیل شده اند.
وی با توضیح این که بیشترین شدت سیلاب در مناطق بابل و سوادکوه شمالی رخ داده و مقدار بارش در فیروزجاه بابل تا ۱۷۰ میلی متر در یک روز گزارش شده است، بیان داشت: طبق اعلام رسمی شرکت آب منطقه ای مازندران این سیلاب از نظر حداکثر آب برابر سیل سال ۱۳۹۸ اما از نظر حجم کمتر بوده است، به طوری که در این سیلاب حداکثر آب ورودی به سد البرز معادل ۴۵۰ مترمکعب در ثانیه و در رودخانه سجاد رود ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه بوده است.

رازجویان گفت : علاوه بر این ، باوجود این که کدورت آب ناشی از سیلاب اخیر چندین برابر سیلاب های گذشته بوده است ،  با راه اندازی تصفیه خانه آب بابل و بابلسر در هفته گذشته ،خوشبختانه شهر بابل دچار قطعی آب نشده و آب شهر که در سیلاب های گذشته با کدورت بالا قطع می شده است ، با راه اندازی تصفیه خانه مذکور مشکلی در تأمین آب شرب بابل پیش نیامده و مردم اثر سیل را در آب شرب حس نکردند.

 

خسارت کمتر سیلاب با آمادگی قبلی 

وی افزود : خوشبختانه با اقدامات مدیریتی و پیشگیرانه ای که انجام شد خسارات در مقایسه با شدت سیلاب کاهش یافت.
معاون استاندار مازندران گفت : سد البرز همه سیلاب ها را مهار کرده و با توجه به ساماندهی، لایروبی و دیواره سازی هایی که بویژه طی سال های اخیر در بیشتر رودخانه های استان انجام گرفته خسارات ناشی از طغیان رودخانه ها به حداقل رسیده است.
وی با بیان این که در سیلاب اخیر طبق گزارش رسمی مدیرت بحران استان ۲ سردهنه و پل بزرگ در بابل و یک سردهنه به همراه پل در تنکابن تخریب صد درصدی داشته است، افزود : ۲۰ آبریز نیز در رودخانه های استان در اثر سیلاب تخریب شده است.

رازجویان به تخریب بخش زیادی از راه روستایی ناشی از سیلاب در هفت منطقه استان مازندران اشاره کرد و گفت: سیلاب چند روز گذشته سبب آسیب به چند واحد مسکونی و بخشی از زمین های زراعی به ویژه برنجکاری و باغی شده است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جهاد کشاورزی در حال برآورد میزان خسارت ها هستند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز