کدخبر: 610 چهارشنبه، 23 تیر 1400 - 16:00 610 پرینت خبر
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری:

گزارش شکایت نمایندگان مجلس از رئیس جمهور هیچ مستندی ندارد

image

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به طرح شکایت از رئیس جمهور که از سوی مجلس شورای اسلامی به قوه قضاییه ارسال شده است، گفت: گزارش‌های اعلام شده هیچ مستندی ندارد.

به گزارش روشنای راه، لعیا جنیدی در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره طرح شکایت از رئیس جمهور که از سوی مجلس به قوه قضاییه ارسال شده است، افزود: ما به مجلس توضیحاتی داده‌ایم و پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم که ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس هماهنگ با قانون اساسی نیست چون قانون اساسی در اصل ۶۶ چارچوب و موضوع آیین نامه داخلی را مشخص کرده است و بر این اساس، تعیین رئیس مجلس شورای اسلامی، تعیین هیات رئیسه، تعیین کمیسیون‌های مجلس و دوره تصدی آنها و امور مربوط به مذاکرات و امور مربوط به انتظامات مجلس موضوع آیین نامه داخلی است بنابراین تنظیم روابط قوای سه‌گانه در چارچوب قانون اساسی و نه در چارچوب آیین نامه داخلی مجلس است.

وی ادامه داد: افزودن طرق قضایی به جای طرق سیاسی نظارت در خارج از چارچوب‌های قانون اساسی را توجه داده‌ایم علاوه بر اینکه از نظر محتوا نیز گزارش‌های اعلام شده هیچ مستندی ندارد.  

جنیدی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری گفت: هر دو شکایت ادامه دارد. دستور موقت شکایت‌ها گرفته شده است و به طور منظم معاونت حقوقی با همکاری وزارت امور خارجه و مرکز امور حقوق بین‌الملل موارد نقض دستور را گزارش می‌کنند.

وی ادامه داد: حتی ما معتقدیم تغییری که در آیین دادرسی دیوان بین المللی دادگستری به وجود آمده است که به طور کلی تصمیم گرفتند کمیته‌ای از قضات برای رصد اجرای دستور موقت‌ها در نظر بگیرند از جمله تلاش‌های ایران برای اجرای دستور موقت است همچنین در جلسه تایید صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری رأی به نفع ایران داده شده و همه منتظر رسیدگی ماهوی هستیم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری اضافه کرد: مقدمات تهیه لوایح فراهم شده است و همه دستگاه‌ها و کل سازمان حقوقی دولت در جلسات امور حقوقی کمیته تحریم در حال مستندسازی اطلاعات هستند تا لوایح توجیهی، توضیحی و پاسخ به اقدامات آمریکا فراهم شود.

جنیدی در پاسخ به سوالی درباره اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لوایح باقیمانده CFT  و پالرمو گفت: دولت همه تلاش خود را برای مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده است و شنیدم که گفته‌اند برخی از سوالات پاسخ داده نشده یا دیر پاسخ داده شده است اولا تا جایی که اطلاع دارم از زمانی که سوالات فرستاده شده است یعنی از اول اسفند، در ۱۰ روز اول سال پاسخ ارسال شده است و دوم اینکه این پاسخ‌ها قبلا هم ارسال شده بود و سوم اینکه از پاسخگویی ما زمان زیادی گذشته است بنابراین همیشه فرصت برای برگزاری جلسه مجدد بوده است و می‌توانستند جلسات دیگری برگزار کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز