کدخبر: 525 سه‌شنبه، 08 تیر 1400 - 13:44 525 پرینت خبر
اعظم کریمی، مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان:

کمپین مشاوره رایگان ازدواج آگاهانه در کشور راه‌اندازی می‌شود

image

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان ضمن تاکید بر فرهنگسازی گسترده درمورد لزوم مشاوره‌های پیش از ازدواج و نقش آن در شکل‌گیری ازدواج آگاهانه و پایدار، از کمپین ارائه مشاوره رایگان در همین زمینه در کشور خبر داد.

به گزارش روشنای راه، اعظم کریمی در هفتاد و هشتمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان با بیان این که ستاد ملی هفته ازدواج با دستور وزیر ورزش و جوانان و به ریاست معاون امور جوانان تشکیل و آغاز به کار کرده، به تشریح برنامه های این هفته پرداخت.

وی با بیان این که محوری ترین برنامه امسال ما در این هفته، ازدواج جوانان با همیاری خیرین است، گفت: در این راستا سومین پویش «ازدواج جوانان با همراهی خیران» به منظور تهیه ملزومات ازدواج زوجین نیازمند با همکاری مجامع خیرین ازدواج ، موسسات خیریه، فعالان امر ازدواج و سازمانهای مردم نهاد راه اندازی می شود که در این پویش اهدای جهیزیه و هر گونه کمک های نقدی و غیر نقدی به زوجین در آستانه ازدواج (ایجاد شغل، تهیه مسکن، تهیه جهیزیه و ملزومات ازدواج، تهیه سیسمونی، برگزاری گلریزان با هدف جمع آوری کمک های نقدی و نذورات خیرین) پیش بینی شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان به فرهنگسازی گسترده در خصوص لزوم مشاوره های پیش از ازدواج و نقش آن در شکل گیری ازدواج آگاهانه و پایدار تاکید کرد و افزود: به این منظور کمپین ارائه مشاوره رایگان در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد تا ارائه مشاوره رایگان در سراسر کشور با محوریت مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده و سایر مراکز مشاوره فعال استان در امر ازدواج (بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین) صورت پذیرد. همچنین اطلاع رسانی گسترده در این هفته به منظور ارایه خدمات مشاوره های ازدواج و خانواده، فرزندآوری و فرزندپروری ویژه زوج های جوان از راه های گوناگون ضورت می گیرد.


کریمی به برگزاری مراسم روز ملی ازدواج با حضور وزیر ورزش و جوانان، نمایندگان مجلس، دستگاه ها و ... در روز دوشنبه ( ۲۱ تیر ماه مصادف با روز ملی ازدواج) اشاره کرد و افزود: همچنین هماهنگی با صدا و سیما و ارسال محورهای مرتبط با مسائل مبتلا به ازدواج جوانان، چالشها و راهکارها به منظور حضور صاحب نظران، روانشناسان و متخصصین حوزه ازدواج و خانواده در برنامه های رادیویی و تلویزیونی انجام شده است.


وی فرهنگسازی و ارزش آفرینی ازدواج بدون تجملات و پر هزینه را یکی دیگر از محورهای برنامه های هفته ازدواج برشمرد و ادامه داد: حذف رسوم دست و پاگیر ازدواج و حذف مراسم های زاید و تشریفات نوظهور، در قالب جریان سازی خبری با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها، روابط عمومی، سازمانهای مردم نهاد فعال و ... به ویژه در فضای مجازی جزو برنامه های هفته ازدواج امسال خواهد بود که از نمونه کمپین های فرهنگی و رسانه ای می توان به کمپین های (ساده زیر یک سقف)، (آغاز زندگی مشترک بدون برگزاری مراسم در دوران کرونا)، (حذف مراسم های بازدید از جهیزیه نوعروس)، (جهیزیه ساده و تولید داخل (با افتخار ایرانی می خرم)، (مهریه)، (ترغیب زوجهای جوان به فرزندآوری (لذت مادری، شوق پدری)، و ( عفاف - پویش ریحانه -) مقابله با مدهای خارج از عرف و ترویج عفاف در جامعه ) اشاره کرد.

هماهنگی با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در خصوص ارائه مباحث مرتبط با اهمیت و ضرورت ازدواج آگاهانه و پایدار و لزوم توجه و همراهی خیرین در ازدواج جوانان در خطبه های نماز جمعه منتهی به هفته ازدواج، برگزاری گفت وگوها و نشست های آنلاین در بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با طرح دغدغه های جوانان در خصوص ازدواج و تشکیل خانواده و حضور صاحب نظران، افتتاح مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده تازه تاسیس در سراسر کشور، از دیگر برنامه هایی بود که اعظم کریمی به آن ها اشاره کرد.

وی همچنین به استفاده از برنامه های الگوساز و ظرفیت های فرهنگی تاکید کرد و گفت: در این خصوص نیز برنامه هایی مانند تقدیر از زوجین جوان جامعه پزشکی که در مقابله با کرونا خدمات ارزنده ای داشته اند، تقدیر از مراکز مشاوره فعال، روانشناسان فعال کارگاه های آموزش ازدواج و خانواده که در دوره ی کرونا به عموم مردم خدمت رسانی کرده اند، تقدیر از زوجین موفق و فعال، سازمان های مردم نهاد در حوزه اقدامات آموزشی و فرهنگ ساز، معرفی آیین های سنتی و ساده ازدواج در بین اقوام استان در فضای مجازی، معرفی زوجین موفق ( در شاخص عفاف و حجاب، ورزشکار قهرمان و ... ) جهت شرکت در برنامه تلویزیونی در دستور کار قرار دارد.

همچنین موضوعات ایجاد نشاط در جامعه از طریق اجرای برنامه های محیطی در معابر، میادین اصلی و ... با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی و اجرای برنامه های فرهنگی و جشن های ازدواج به صورت مجازی، برگزاری نشست های نقد فیلم های حوزه ازدواج و خانواده با حضور صاحبنظران، جامعه شناسان و روانشناسان، گفت وگوهای تعاملی در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام با مشارکت روانشناسان و مشاوران و جامعه شناسان، تولید محتوای آموزشی و فرهنگ ساز در قالب های (انیمیشن، فیلم کوتاه و...) برای ترویج فرهنگ ازدواج و مشاوره از دیگر برنامه های فرهنگی و الگو ساز بود که کریمی به آن ها اشاره کرد.

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان به برگزاری کارگاه های آموزشی ازدواج در هفته ملی ازدواج اشاره کرد و افزود: اطلاع رسانی گسترده جهت برگزاری کارگاه آموزشی ازدواج رایگان برای جوانان و زوجین جوان در این هفته، در ساسر کشور انجام خواهد شد.

وی از تولید محتوای آموزشی و فرهنگ ساز در قالب های (انیمیشن، فیلم کوتاه و...) با هدف ترویج فرهنگ ازدواج و مشاوره
در هفته ازدواج خبر داد و افزود: تا کنون از ۸۰۰ محصول رسانه ای در قالب (فیلم کوتاه، انیمیشن، موشن گرافی و ...) با موضوع کاهش آسیب های اجتماعی، فرهنگسازی ازدواج آگاهانه و پایدار تحکیم خانواده و فرزندآوری حمایت شده است و منتخب آثار در صورت تولید به دستگاه های مختلف ارسال می شود.

کریمی سپس به ارائه برنامه های پیشنهادی هفته ازدواج به دستگاه های عضو ستاد ملی ساماندهی جوانان پرداخت.

اطلاعرسانی سومین پویش «ازدواج جوانان با همراهی خیران» و بهره مندی از ظرفیت خیران و کمک¬های عام المنفعه در کمک رسانی به جوانان در موضوع ازدواج در هر دستگاه، مشارکت در تأمین جهیزیه نیازمندان با توجه به عنوان پویش ازدواج جوانان با همراهی خیران در همکاری با ادارات کل ورزش و جوانان استانها در هر دستگاه، شناسایی خیران و کمکهای نیکوکارانه و داوطلبانه عموم مردم در سطح کشور و ایجاد زمینه رفع مشکلات ازدواج و تحکیم خانواده جوانان با همکاری تشکلها، کانونها و مراکز دولتی و غیردولتی وابسته مرتبط با هر دستگاه، برگزاری جشن گلریزان به منظور جذب کمکهای مردمی خیرخواهانه برای زوجین جوان نیازمند مرتبط با دستگاه، استفاده از برنامه های الگوساز و ظرفیت های فرهنگی متناسب با روز شمار هفته ازدواج در دستگاهها و اطلاع رسانی روزشمار هفته ازدواج از طریق پرتال و سایت دستگاهها از جمله برنامه پیشنهادی هستند.

همچنین استفاده از ظرفیت فضای مجازی و اطلاع رسانی برنامه های هفته ازدواج در دستگاهها، هماهنگی با اصناف جهت ارایه تخفیف و تسهیلات ویژه به پرسنل دستگاه و فرزندان پرسنل در دستگاه مرتبط، جریان سازی خبری با مشارکت روابط عمومی در دستگاه های مرتبط با جوانان در خصوص اجرای کمپین فرهنگی و رسانه ای در مورد موضوعات مرتبط با روزشمار هفته ازدواج، برگزاری کارگاه مهارتهای زندگی برای زوجین جوان و کارگاه ها و مشاوره های پیش از ازدواج بصورت مجازی برای کارکنان مجرد دستگاه ها و فرزندان کارکنان، دعوت از مشاورین متخصص حوزه ازدواج و خانواده برای حضور در دستگاه و ارایه خدمات مشاوره ای رایگان به جوانان به کارکنان مجرد، زوجین جوان، و فرزندان کارکنان در هر دستگاه، شناسایی و تقدیر از زوجین جوان در هر دستگاه که بدون مراسم ازدواج در دوران کرونا تشکیل زندگی مشترک داده اند، در اختیار قراردادن فضاهای مناسب برای مراسم ازدواج به زوجین کارمند و فرزندان کارکنان آن دستگاه، همکاری با ادارات کل ورزش و جوانان استانها در سراسر کشور در اجرای موثر برنامه های هفته ازدواج از دیگر موارد پیشنهادی هفته ازدواج به دستگاه های عضو ستاد ملی ساماندهی جوانان بودند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز