کدخبر: 490 شنبه، 05 تیر 1400 - 12:24 490 پرینت خبر
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

مردم نگران تزریق دوز دوم واکسن کرونا نباشند

image

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ۳۲ شهر در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، گفت: مردم نگران تزریق دوز دوم واکسن کرونا نباشند زیرا به اندازه کافی توزیع و در دسترس قرار گرفته است.

به گزارش روشنای راه، علیرضا رییسی پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: روند واکسیناسیون تسریع خواهد شد.

وی با بیان اینکه مردم نگرانی در رابطه با واکسن علیه کرونا نداشته باشند، اظهارداشت: امروز هم تزریق واکسن افراد ۷۰ سال به بالا و جاماندگان این گروه سنی انجام می شود و واکسن به اندازه کافی موجود بوده و مردم دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: مشکلاتی در ارتباط با تجمعات سالمندان برای واکسیناسیون کرونا در سطح تهران وجود داشت که با ایجاد ۷۵ مرکز تجمیع سلامت ، این مشکل برطرف شد.نگرانی در تاخیر دز دوم واکسن نداشته باشید

وی افزود: در مورد تاخیر در دوز دوم واکسن نیز مردم نباید نگران باشند در مورد واکسن سینوفارم فاصله زمانی هشت هفته میان دوز اول و دوم و واکسن اسپوتنیک وی ۱۲ هفته فاصله زمانی موردی ندارد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: با توجه به اینکه واکسن های وارداتی برای تزریق به مردم در چرخه واکسیناسیون علیه کرونا انجام می شود، در بحث تولید واکسن های داخلی نیز به دانشمندان تبریک گفته و قدردان آنها هستیم، اکنون شرکت های دانش بنیان به سمت تولید واکسن داخلی رفته و در سراسر کشور بزودی با گونه های مختلف واکسن ایرانی آینده خوبی را در امر واکسیناسیون خواهیم داشت.

رئیسی اضافه کرد: در حال حاضر برخی از واکسن های تولید داخلی فاز ۲ مطالعات را انجام داده و برخی دیگر منجر به صدور گواهی مصرف می شوند و این موضوع امید بخش بوده و همانطور که رهبر انقلاب واکسن داخلی را تزریق کردند و این بزرگترین تشویق برای دانشمندان کشورمان است.

 

بیش از هشت میلیون واکسن داخلی در اختیار مردم قرار می گیرد

وی خاطرنشان کرد: در ماه های آینده بیش از هشت میلیون دوز واکسن داخلی علیه کرونا در اختیار مردم قرار می گیرد و واکسن های وارداتی نیز خواهیم داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه روند واکسیناسیون سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه تسریع می یابد، ادامه داد: بزودی فرآیند واکسیناسیون تکمیل می شود و تا پایان سال همه گروه های هدف یک دوز واکسن علیه کرونا را می زنند و رعایت پروتکل های بهداشتی با تزریق واکسن نیز ضروری است.

وی تاکید کرد: هفته آینده خبرهای خوبی در زمینه تامین واکسن خواهیم داشت.

 

در استان های جنوبی شاهد افزایش روند کرونا هستیم

به گفته رئیسی، در حال حاضر در استان های جنوبی کشور از جمله بوشهر، هرمزگان ، کرمان، سیستان و بلوچستان و یزد شاهد افزایش روند کرونا هستیم .

وی افزود: بطور کلی ۳۲ کشور از لحاظ وضعیت کرونا قرمز، ۱۷۴ شهر نارنجی و ۲۴۲ شهر نیز زرد هستند و روند شیوع کرونا در استان های هرمزگان و بوشهر گرچه افزایشی بود اکنون کندتر شده و بطور کلی روند این بیماری در کشور نزولی است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی نگیریم شاهد شیوع  مابقی استان ها نیز به دلیل گرما و جهش های مختلف کرونا خواهیم بود. 

رئیسی اظهار داشت: در حال حاضر هندوستان بیشترین مرگ و میر ناشی از کرونا را دارد و در جنوب شرق آسیا و همسایگی شرق نیز میزان بیماری رو به افزایش است.

وی گفت: دلتا ویروس جهش یافته هندی نیز در دنیا در حال تاخت و تاز بوده و افرادی هم که واکسن زدند در امان نیستند البته این به معنی نیست که واکسن اثر ندارد زیرا واکسن علیه کرونا در کاهش میزان بستری و مرگ و میر موثر بوده  و این ویروس واکسن پذیر است اما رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار جدی و ضروری است.

رئیسی در مورد ارزیابی از شیوه رعایت پروتکل های بهداشتی در انتخاب گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی با ۹/۷۷ درصد در انتخابات راضی کننده است ،البته  در انتخابات شوراها که تجمعاتی در مورد تبلیغات آن وجود داشت.

وی افزود: با همکاری ناجا، بهداشت محیط حرفه ای، هلال احمر، بسیج و غیره انتخابات خوبی برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز