کدخبر: 4482 پنجشنبه، 04 خرداد 1402 - 13:37 4482 پرینت خبر

سرمایه هایی که به خاک میسپاریم

image

هنوز از دروازه نوجوانی عبور نکرده اند که مشمول خدمت سربازی می شوند و اگر از انجام این وظیفه اجباری شانه خالی کنند از بسیاری از حقوق اجتماعی شان محروم خواهند شد.

به گزارش روشنای راه؛ تازه جوانانی که حال و هوای درس و مشق و مدرسه از سرشان بیرون نرفته پوتین پوش شده و برای حراست ازمرزهای میهن اعزام می شوند . مرزهایی پرخطر که ورای شرایط سخت جغرافیایی ،کمینگاه قاچاقچیان بین المللی  و اشرار تروریست و  دشمنان کوردل و سفاک این مرزو بوم هستند.

در خلال سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در شرایطی که وطن درگیر جنگ تحمیلی بود نیاز به حضور تمام عیار سربازان و پاسداران میهن در هر سن و سال و موقعیتی در حفاظت از  مرزهای کشور  امری اجتناب ناپذیر بود . اما امروز با برقراری سطح مطلوبی از امنیت و ثبات در مرزها و البته پیچیدگی های امر حراست و مرزبانی شایسته است در نقاط حساس مرزی از ظرفیت نیروهای حرفه ای که سطوح بالای آموزش را گذرانده اند  استفاده شود ، تا هنگامی که مورد حمله اشرار و گروهک های تروریستی  به سرحدات  قرارگرفتیم ، شاهد بروز تلفات سنگین از سربازان کم سن و سال و کم تجربه نباشیم .

 حادثه حمله تروریستی شامگاه سی اردیبهشت در سراوان که منجر به شهادت پنج سرباز وطن شد ، دل های پدران و مادران ایران زمین را به درد آورد . پدران و مادرانی که در  شرایط سخت اقتصادی و بالا رفتن سرسام آور  هزینه های زندگی با کم ترین توقع با خون دل به پرورش نسل آینده پرداخته اند و امیدشان به روزی است که فرزندان شان را در عرصه های مختلف اجتماع ، مشغول تحصیل و اشتغال و ازدواج و فرزندآوری ببینند و امید دارند تا چرخ این مملکت به دست جوانان برومندش در گردونه جهان با سربلندی و اقتدار در تمامی عرصه های اقتصادی و سیاسی به خیر و خوبی بچرخد و تلاش می کنند تا سرمایه های انسانی ایران عزیز را به بهترین نحو به سامان برسانند .

در این میان اما وجود سربازی اجباری بسیاری از رشته ها را پنبه کرده و فرصت ها را از میان برداشته است   .

درحالی که با ایجاد ساز و کارهای قانونی به شایستگی میتوان قانون سربازی اجباری را که حدود صدسال از ایجاد آن گذشته و در این صده به خوبی معایب و مزایایش بر همگان آشکار گشته را اصلاح کرد.

در آذرماه سال 99 کارزاری با عنوان درخواست لغو سربازی اجباری به راه افتاد که با استقبال خوبی از طرف آحاد ملت روبرو شد و تا امروز ادامه دارد . در این کارزار به حق که طی نامه ای خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی واصل شده ، طرحی مبنی بر دریافت مالیات از مشمولین غایب و کسانی که متقاضی رفتن به سربازی نیستند مطرح شد  و افزایش حقوق سربازان و اختیاری شدن خدمت سربازی به گونه‌ای که خدمت از حالت اجباری خارج شود را خواستار شد . براساس این طرح پیشنهادی ، افرادی که به هر دلیلی به  خدمت اعزام نشوند باید هزینه ها و مالیات این عدم اعزام را بپردازند . در متن نامه ای که خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی تنظیم شده ، چنین آمده است : افراد معاف‌شده با این طرح به نسبت دریافت خدمات، مالیات پرداخت می‌کنند که در این مورد عدالت رعایت می‌شود و حق دهک ضعیف جامعه ضایع نمی‌شود. همچنین با اجرای این طرح مشکلات نزدیک به سه میلیون نفر مشمول غایب که از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم هستند حل شده و دغدغه سربازی از دوش بسیاری از جوانان کشورمان برداشته می‌شود که خود تبعات مثبتی در جامعه خواهد داشت. مطمئناً حل مشکلات مردم در عصر حاضر از تاریخ کشورمان می‌تواند باعث اتحاد و همبستگی بیشتری در برابر دشمنان خارجی و پایبندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی شود. گفتنی است که این درخواست تاکنون با اقبال مجلس شورای اسلامی روبرو نشده است  .

خرید خدمت سربازی که اتفاقا برای مدتی در خلال  اواخر دهه 70 قانونی و پس از مدتی لغو شد ، شاید یکی از راه کارهای لغو خدمت اجباری به نظر برسد اما تجربه نشان داده این قبیل طرح ها تنها معضلات بخش کوچکی از جامعه که همان طبقه مرفه هستند را حل میکند و باری از دوش قشر ضعیف جامعه که اتفاقا بیشتر نیازمند حمایت در این خصوص هستند برنمی دارد .

 

قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی

در آبان ماه سال 1390 در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم  قانون اساسی جمهوری  اسلامی ایران ،  قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی که با عنوان طرح به مجلس شورای  اسلامی تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه علنی  و تأیید شورای نگهبان به رییس جمهور وقت ابلاغ شد  . این طرح بعدها با الحاق لوایحی به مرحله اجرا نزدیک شد و در اردیبهشت امسال ،  سخنگوی دولت با اعلام خبر خوب برای مشمولان سربازی ، از طی مراحل قانونی و در دستور کار قرارگرفتن اجرای لایحه اصلاح قانون وظیفه عمومی توسط دولت خبرداد . وی ضمن اشاره به اصلاح قانون وظیفه عمومی، گفت: گسترش مفهوم وظیفه عمومی به امور فرهنگی، فناوری و اقتصادی، تغییر در معافیت ها و معاف شدن مشمولان مازاد به تشخیص ستاد کل، از مواردی است که در لایحه درنظر گرفته شده است.

قطعا تسهیل شرایط خدمت و ارتقای کیفیت دوران خدمت سربازی و همچنین پرداخت حقوق قانونی سربازان  ازمطالبات بجا و روز افزون مشمولان است و باید توسط مجریان و متولیان امر در بهترین شرایط و با رعایت عدالت صورت گیرد تا موجب رضایتمندی همگانی را فراهم کند ، اما امروز نیاز به لغو خدمت اجباری به ضرورتی انکار ناپذیر بدل شده و شایسته است تا متولیان امر خصوصا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با سرعت به اصلاح قوانین مربوط به خدمت سربازی اقدام کنند و این مهم را درنظر داشته باشند که در شرایط کنونی کشور که ناهنجاری های اقتصادی و اجتماعی بیداد می کند راه را بر جوانان هموار کرده و مانع فرصت سوزی عمر و آتیه آنها و آینده ایران سرفراز شوند . امید است با اصلاح قانون نظام وظیفه و تغییر مدل سربازی اجباری همه‌گانی به سربازی داوطلبانه‌ی حرفه‌ای، دیگر ناچار نباشم بر جان های مظلوم از دست رفته جوانان وطن سوگواری و مرثیه‌سرایی کرده و با دستان خویش سرمایه های انسانی مان را به خاک بسپاریم.

نویسنده: فرانک سفیدگری

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز