کدخبر: 4473 چهارشنبه، 03 خرداد 1402 - 16:20 4473 پرینت خبر

سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کدرهگیری رایگان فعالیت خود را آغاز کرد

image

سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان از امروز (سوم خرداد ماه) به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روشنای راه، سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان از ماه گذشته به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده‌ بود، از امروز (چهارشنبه سوم خرداد ماه)، به صورت رسمی رونمایی و فعالیت خود را آغاز کرد.

با رونمایی از این سامانه، همه مردم امکان استفاده از آن را خواهند داشت، همچنین این سامانه محدودیت زمانی نداشته و متقاضیان با ورود به آن می‌توانند به صورت رایگان اقدام به ثبت قراردادهای خود و دریافت کدرهگیری کنند.

در صورتی که متقاضیان همچنان خواهان ثبت قراردادهایشان در بنگاه‌های املاک باشند این امکان نیز برای آنها وجود دارد، همچنین بنگاه‌های املاک نیز می‌توانند از این سامانه به صورت رایگان برای ثبت قراردادها استفاده کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در آیین رونمایی از این سامانه گفت:این سامانه به صورت هوشمند فعال که در فاز نخست در بخش اجاره و رهن است.

هادی عباسی با بیان اینکه سامانه به مرور زمان تکمیل می شود، اظهار داشت: پیش فروش، خرید و فروش، ساخت و ساز نیز از دیگر مواردی است که به مرور زمان به سامانه ثبت قراردادها اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در هر ثبت قرارداد، باید حداقل دو شاهد نیز حضور داشته باشد، گفت؛ در انتها ثبت قرارداد، کد رهگیری صادر که این کد قابل پیگیری است.

عباسی با بیان اینکه تاکنون حدود یک هزار و ۲۰۰ قرارداد رهن و اجاره در این سامانه به ثبت رسیده است، بیان داشت:این آمار به صورت لحظه ای در حال افزایش است.

 

خدمات مشاوران املاک به سمت حرفه ای پیش خواهد رفت

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بنگاه های املاک با راه اندازی این سامانه بنگاه ها به سمت حرفه ای شدن پیش می رود، بیان داشت: مردم برای بازدید خانه ها، شناسایی و معرفی به صاحب خانه ها باید به بنگاه ها مراجعه کنند، اما پیش بینی ما این است که خدمات مشاوران املاک به سمت حرفه ای شدن پیش برود.

وی با بیان اینکه بازار رقابتی تر می شود، گفت: قراردادها در این سامانه دارای کد رهگیری بوده و در صورت مشکلی در دستگاه قضایی قابل پیگیری است

عباسی با اشاره به اینکه این سامانه امکان جعل و تغییر قراردادها را کاهش می دهد، افزود: بندهای این قرارداد ثابت و یک سری از بندها دارای ویرایش هستند، که البته امکان ثبت داور نیز با هدف جلوگیری از مشکلات احتمالی وجود دارد.

وی با بیان اینکه افرادی که در این سامانه اقدام به ثبت قراردادهای خود می‌ کنند، این ثبت به معنای خالی نبودن خانه های آنها است و از مالیات مشمول بر مسکن خالی معاف می شوند.

 

وزارت مسکن موافق مالیات بر اجاره نیست

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه وزارتخانه موافق مالیات بر اجاره نیست، گفت: به همین منظور مذاکراتی با مجلس صورت‌گرفته و این موضوع در مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی است.

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز