کدخبر: 409 دوشنبه، 17 خرداد 1400 - 17:05 409 پرینت خبر
محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه:

با کشوری که مصونیت سیاسی دولت ایران را نقض کند صحبت نمی‌کنیم

image

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه در قضایای کیفری احتمالات را در کنار هم قرار نمی‌دهند،‌ گفت: کشوری که مصونیت سیاسی دولت ایران را نقض می‌کند، باید به ما حق دهد که ما با آنها صحبت دوجانبه‌ای نداشته باشیم.

به گزارش روشنای راه، «محسن بهاروند» در گفت‌وگویی درباره سومین دور رایزنی‌های ایران و اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: در دور سوم مذاکرات، درباره ابعاد مختلف پرونده که لازم بود مورد بررسی قرار بگیرد، مثل بعد هواپیمایی کشوری و ایمنی، بعد نظامی و همچنین بعد کیفری،‌ با یکدیگر تبادل نظر و اطلاعات کرده و به صورت مفصل بحث حقوقی کردیم.

وی با بیان اینکه در این رایزنی‌ها درباره صلاحیت قضایی رسیدگی به این پرونده و مسائل دیگر بحث و تبادل نظر کردیم، اظهار داشت: این اتفاق در سرزمین و در درون مرزهای ایران رخ داده و دادگاه ایران صالح به رسیدگی است. تاکنون در دادگاه ایران کیفرخواست توسط دادستان صادر و به دادگاه فرستاده شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: فکر می‌کنم سه قاضی این پرونده را بررسی خواهند کرد و در حال مطالعه این پرونده هستند. اگر کسی قصوری در این کار داشته است، حتما مطابق قوانین با آن برخورد می‌شود.

 

سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی رخ داده است

بهاروند با بیان اینکه در دور سوم مذاکرات در کی‌یف، در بعد حقوق بین‌الملل با هم صحبت کردیم، تصریح کرد: تحقیقات نظامی، قضایی و متخصصان هواپیمایی کشوری با همکاری یک گروه مشورتی از سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) با کارشناسانی از آمریکا، فرانسه و انگلیس تقریبا همه این تحقیقات به این نتیجه رسیده است که این اتفاق غم‌انگیز در اثر یک خطای انسانی رخ داده است.

وی درباره پرداخت غرامت نیز خاطرنشان کرد: غرامتی که تعیین کردیم خیلی بالاتر از چیزی است که در حقوق بین‌الملل متعهد به پرداخت آن هستیم. دولت تصویب کرد که به ازای هر جانباخته ۱۵۰ هزار دلار به خانواده، بازماندگان و ورثه قانونی آن فرد چه داخلی و چه خارجی، پرداخت کند و تاکنون تعدادی از این افراد غرامت را دریافت کرده‌اند.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه سیاسی کردن مسائل تخصصی باعث زیان همه می‌شود، ابراز داشت: اگر کسی بخواهد سوءاستفاده سیاسی کند، کل جامعه بین‌المللی لطمه می‌بیند. استفاده سیاسی از این مسئله، باعث مقاومت در مورد رسیدگی، تحقیقات و رسیدن به حقیقت و عدالت می‌شود و کشوری مثل کانادا با غم و اندوه خون قربانیان تجارت می‌کند.

 

رای دادگاه کانادایی با کنار گذاشتن احتمالات بوده است

 به گفته بهاروند، ما حاضر هستیم با کشورهایی که صلاحیت سرزمینی جمهوری اسلامی ایران را مثل اوکراین و بقیه کشورها به رسمیت بشناسند و به حاکمیت، مصونیت دولتی و استقلال سیاسی ما احترام بگذارند هرگونه همکاری داشته باشیم نه اینکه بخواهیم چیزی تحمیل کنیم زیر این قانون ما و قانون بین‌الملل است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت احترام متقابل و پروتکل‌های دیپلماتیک گفت: اگر کسی بخواهد گروه درست کرده و بعد به جنجال تبدیل کند اصل قضیه را از بین می‌برد. مثلا دادگاهی در یکی از استان‌های کانادا، رای‌ای را داده و گفته که من با کنار گذاشتن احتمالات، حدس می‌زنم این قضیه عمدی بوده است.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه در قضایای کیفری احتمالات را کنار هم نمی‌گذارند، یادآور شد: کشوری که مصونیت سیاسی دولت ایران را نقض می‌کند، باید به ما حق دهد که ما با آنها صحبت دوجانبه‌ای نداشته باشیم. مگر اینکه رفتار خودش را اصلاح کند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز