کدخبر: 38 یکشنبه، 23 آذر 1399 - 11:16 38 پرینت خبر
لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تسهیلات ۱۹۰۰ میلیارد تومانی برای ۲۶هزار متقاضی حوزه فرهنگ، هنر و رسانه

image

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصویب کلیات دستورالعمل مرحله دوم پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به فعالان بخش فرهنگ و هنر و رسانه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا خبر داد.

به گزارش روشنای راه، لادن حیدری با تشریح جزئیات مصوبه دستورالعمل مرحله دوم پرداخت ۱,۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به فعالان بخش فرهنگ و هنر و رسانه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا، گفت: تداوم بحران کرونا، آسیب‏‌های جدی را در بخش فرهنگ و هنر و صنایع فرهنگی به بار آورده است. بنابراین اکنون چالش اصلی، طراحی حمایت‏‌های مؤثر عمومی است که در کوتاه‌‏مدت از تأثیرات منفی بحران بکاهد و به شناسایی فرصت‌‏های جدید در میان‌‏مدت برای بازیگران مختلف دولتی، خصوصی و عمومی فعال در تولید فرهنگی و خلاق منجر شود.

وی ادامه داد: در همین راستا با پایان مرحله اول اعطای تسهیلات ۱۲ درصدی کارا که طی آن ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۵ هزار متقاضی پرداخت شد، رایزنی‌های لازم برای حمایت از کسب و کارها در مرحله دوم آغاز شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر این‌که با تعطیلی رویدادهای فرهنگی و هنری و استمرار محدودیت‌ها، کسب وکارها همچنان متضرر می‌شوند، اظهار داشت: تلاش شد تا مرحله دوم اعطای تسهیلات حمایتی با لحاظ ویژگی کسب و کارها و بنگاه‌های بخش فرهنگ و هنر با سهولت و شتاب بیشتری همراه باشد، چنانکه مشاغل غیررسمی فرهنگی و هنری نیز چون مشاغل رسمی از این تسهیلات صرفاً با ارائه مجوزهای صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره‌مند می‌شوند.

طبق برآوردهای انجام شده در این مرحله، امکان اعطای تسهیلات کارا برای بیش از ۲۶ هزار و ۱۲۸ نفر متقاضی (اعم از صاحبان کسب و کارها، هنرمندان و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای) فراهم خواهد آمد.

دفتر اقتصاد فرهنگ و هنر معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشتر در اطلاعیه‌ای، فراخوان دریافت اطلاعات صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه‌ای متقاضی دریافت حمایت دولتی برای جبران خسارت کرونا را اعلام کرد.

بر این اساس با توجه به ضرورت ارائه اطلاعات صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آسیب دیده در بحران کرونا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای بهره‌مندی از بسته‌های حمایتی دولت، این اقدام با هماهنگی این وزارتخانه و با حمایت دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.

با فراخوان منتشر شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۹۰ هزار درخواست دریافت حمایت‌های دولتی برای جبران خسارت کرونا از سوی شاغلین و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای به ثبت رسید.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای شیوع کرونا در کشور و به دنبال آن تعطیلی کسب و کارهای حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تلاش کرد از ظرفیت‌های مختلف در نهادها و یا از محل منابع دیگر، غیر از تسهیلات کرونایی برای رسته‌های مختلف فرهنگ، هنر و رسانه ازجمله ناشران استفاده کند و همچنان تلاش‌ها ادامه دارد. بنا بر تاکید معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به طور یقین این وزارتخانه از هیچ تلاش و کوششی برای کمک و حمایت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به ویژه در ایام خاص کرونایی دریغ نخواهد کرد و همچنان در کنار این اقشار با بصیرت و تلاشگر خواهد ماند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز