کدخبر: 244 شنبه، 18 اردیبهشت 1400 - 14:28 244 پرینت خبر
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور:

استقرار ۲ دادیار دادسرای دیوان عالی در ندامتگاه تهران بزرگ

image

دادستان کل کشور در جریان بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ دستور داد که حداقل دو دادیار دادسرای دیوان عالی کشور جهت شناخت دقیق مسائل و مشکلات زندانیان چند روز در ندامتگاه تهران بزرگ مستقر شوند.

به گزارش روشنای راه، رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه در سیزدهم اردیبهشت ماه به دادستان کل کشور، دستور داد تا با بررسی دقیق پرونده‌ها طی دو هفته، ۵۰۰۰ زندانی، تعیین تکلیف شوند.

در همین راستا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور با حضور در ندامتگاه تهران بزرگ ضمن بازدید از این مرکز، مشکلات قضایی زندانیان را مورد بررسی قرار داد و بر سر سفره افطار زندانیان حضور یافت.

در این بازدید حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها، خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور، مهرانگیز مدیرکل دفتر نظارت بر زندان‌های دادستانی کل و تنی چند از مقامات قضایی، دادستان کل کشور را همراهی می‌کردند.

در این بازدید حجت الاسلام والمسلمین منتظری و هیات همراه در جریان آخرین وضعیت پرونده زندانیان قرار گرفتند.

بنابراین گزارش دادستان کل کشور با حضور در اندرزگاه‌های مختلف به گفت‌وگوی چهره به چهره با برخی مددجویان پرداخت و نسبت به شرایط آن‌ها کسب اطلاع و در موارد مورد نیاز دستورات لازم را صادر کرد.

این گزارش حاکیست، دادستان کل کشور با حضور در جمع زندانی‌ها نماز جماعت مغرب و عشا را در میان آن‌ها اقامه و پس از صرف افطار در بین مددجویان در صحبت‌هایی بر تسریع در رسیدگی به مشکلات مددجویان تاکید کرد و گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری مدظله العالی فرمودند باید با مدیریت صحیح، زندان به آموزشگاه نیکی‌ها تبدیل شود.

وی ضمن اشاره به نگاه دستگاه عدلیه در سند تحول قضایی به زندان و زندانیان این نگاه را اصلاحی توصیف کرد و افزود: در نگاه اصلاحی زندانی باید پس از طی کردن دوران محکومیت بازاجتماعی شده و سپس به جامعه بازگردد.

منتظری تصریح کرد: یکی از وظایف دادستان‌ها، نظارت بر زندان‌ها و اجرای احکام است که در جریان این بازدیدها، هم اقدامات انجام شده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هم اگر مشکلاتی باشد در جهت رفع آن، پیگیری‌های لازم تا حصول نتیجه صورت می‌پذیرد.

دادستان کل کشور در جریان این بازدید دستور داد که حداقل دو نفر دادیار دادسرای دیوان عالی کشور جهت شناخت دقیق مسائل و مشکلات زندانیان چند روز در ندامتگاه تهران بزرگ مستقر شوند.

رییس سازمان زندان‌ها نیز در این بازدید بر ضرورت رصد وضعیت زندانیان و اعمال هدفمند و دقیق ارفاقات قانونی به ویژه برای زندانیان نادم تاکید کرد و گفت: دولت و نهادهای متولی آموزش و تربیت اگر به موقع و به اندازه برای تربیت و آموزش هزینه نکنند، باید هزینه بیشتری صرف تادیب بزهکار کنند و این هزینه البته اجتناب ناپذیر است.

محمدمهدی حاج محمدی با اشاره به لزوم حضور نهادهای متولی آموزش در کشور تصریح کرد: تربیت صحیح و توجه به زمینه‌ها و علل بزهکاری از سوی جامعه و خانواده می‌تواند مانع صرفه هزینه‌های بیشتر برای بازاجتماعی کردن بزهکاران شود.

وی افزود: حتما ما از حبس زندانی اهدافی را دنبال می‌کنیم که برای رسیدن به آن اهداف باید رفتار، گفتار و نگاه ما و همکاران قضائی هدفمند باشد؛ گاهی فقط توجه به صحبت مددجو و یک برخورد محبت آمیز و دلسوزانه یک قاضی می‌تواند شخص خطاکار را به سمت زندگی صحیح و راه درست رهنمون سازد و او را از سوء تفاهم خارج کند.

بازدید صورت گرفته در پی گزارش رئیس سازمان زندان‌ها در جلسه مسئولان عالی قوه قضائیه مبنی بر وجود زندانیان بلاتکلیف و دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای رسیدگی به این موضوع انجام شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز